Prima maminka

25. května 2017 10:00

Anna Kopečková

Fidget Spinner: Nenápadná hračka, po které děti šílí. Víte proč?

Po malé rotující vrtulce, která se vejde do ruky, šílí stále více dětí. Čím je tahle hračka tak výjimečná?

Pod názvem fidget spinner, případně finger spinner ji najdete i u nás. Někdo jí říká prostě jen „točítko“. Jde o malý trojzubec vyrobený z kovu nebo plastu, který má v sobě čtyři ložiska (tři po stranách a jedno uprostřed) a jde protáčet mezi prsty.

Přijde vám to jako úplná hloupost? Není. Fidget spinner je totiž vlastně antistresová pomůcka a původně byl vyvinut pro děti s autismem, úzkostí a ADD/ ADHD. Pomáhá lidem, kteří mají problémy se soustředěním, jsou nervózní, mají problémy s koncentrací a potřebují neustále něčím zaměstnávat ruce. Úplně obyčejný plastový spinner se dá pořídit za cenu kolem stokoruny, pokud chcete barevnější a sofistikovanější, musíte si připlatit i o pár stokorun víc.

Ve Spojených státech i Velké Británii se spinnery staly hitem hlavně mezi žáky základních a středních škol a mnozí rodiče své děti v nové zálibě podporují. Pokud se totiž snažíte omezit čas, který tráví vaše děti u počítače, s tabletem nebo smartphonem (a o to se snaží asi většina rodičů), jsou právě senzorické hračky jako spinner vhodnou alternativou. Někteří rodiče dokonce tvrdí, že tyhle malé hračky pomáhají dětem zlepšovat paměť a lépe se soustředit na práci ve škole. „Jednou z výhod spinneru je, že se na něj nemusíte dívat, když si s ním hrajete,“ tvrdí Naomi Schaefer Riley, maminka tří dětí. „Žáci cítí hračku v ruce, což je uklidňuje, a přitom se stále dívají na učitele a vnímají ho.“

Potvrzuje to i jedna z učitelek žáků šesté třídy: „Podle mě jsou děti díky spinnerům mnohem klidnější, lépe se soutředí, dokonce i při psaní."

Foto: iStock

Do školy ne!

Přestože je spinner i podle odborníků vhodná pomůcka, která děti nabité energií zklidňuje a zároveň jim zlepšuje paměť a soustředění, mnohé školy je už začínají zakazovat, protože spinnery vyrušují při vyučování. „Spinnery rozptylují nejen žáky, kteří si s nimi při vyučování hrají, ale i ostatní kolem nich,“ napsali zástupci jedné střední školy v Massachusets k žádosti, aby rodiče dětem nedovolovali spinnery do školy nosit. „Není pochyb o tom, že pro některé studenty jsou spinnery velmi prospěšné. Ale většina z žáků takové rozptýlení nepotřebuje.“

„Pokud si dítě hraje se spinnerem a k tomu dělá matematiku nebo čte, určitě ho v tom podporujte, ale doma. Nemyslím si, že je vhodné tuto pomůcku používat ve třídě,“ tvrdí psycholožka Wendy Rice.

Učitelka Molly Callaghan z Pensylvánie s ní souhlasí s tím, že spinnery v její třídě nadělaly víc škody než užitku. „Pokud dítě spinner potřebuje, je to zpravidla uvedeno v jeho individuálním studijním programu. Jenže ve třídě je většina dětí, které spinner nepotřebují, nosí si je do školy a hrají si s nimi nesprávným způsobem. Chtěla jsem je proto už zakázat, jenže kvůli dětem, které tuto pomůcku opravdu potřebují a pomáhá jim, jsem to neudělala.“

Budeme si tedy asi muset počkat, až další vědecké výzkumy prokážou, nebo vyvrátí výhody spinnerů. Každopádně nic nezkazíte tím, když dítěti spinner pořídíte a dovolíte mu hrát si s ním doma nebo venku na hřišti. A klidně si ho občas půjčte. Ve chvíli, kdy vás vytočí šéf nebo úředník v bance, se bude určitě hodit.

A takhle krásně se točí:

-ak-

Mohlo by vás taky zajímat:

Sdílejte článek
Štítky hračka fidget spinner Velká Británie stres adhd autismus Pensylvánie USA nervozita add spinner Fidget spinner Naomi Schaefer Riley

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 14. 4. 2024

Nepatříte k těm, kteří by příliš věřili významu snů, ale možná se vám nedávno zdál sen, jehož předpověď byla tak přesná, že vás téměř děsila. Určitě to bylo podivné. Zapište si vše, co si o něm pamatujete, a pak si o představách promluvte s přítelem. Nebojte se, Berani, váš přítel se vám nebude smát. Je více než pravděpodobné, že se vám dostane výmluvných postřehů.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.