Prima maminka

29. března 2016 04:50

Anna Kopečková

Jak uspat miminko: 5 rituálů, které malé děťátko potřebuje

Po celodenním shonu se těšíte na to, až večer ulehnete a zalomíte to, ale váš mrňous si může křikem div ne plíce rozervat? Máme pro vás pět účinných rituálů, které vaše děťátko spolehlivě uspí.

Zázračný dotek

Pravidelná jemná masáž zádíček a hlavičky miminka podle studie miamské univerzity znatelně urychluje celý uspávací proces. Pro dosažení kýženého výsledku je potřeba provádět masáž každý večer, zhruba 15 minut před spaním. Jemné doteky miminko uklidní a ukolébají ke spánku. Kromě masáže hlavičky a zad funguje dobře i hlazení nožiček.

Více kojení

Kojení je pro zdraví a správný růst a vývoj dítěte nezbytné. Navíc sání z prsu a spočinutí na matčině hrudi má na dítě i utišující účinek. Proto, i když se dítě v noci probudí, je to právě kojení, které ho většinou spolehlivě uspí. Podle odborných zjištění nahrává rychlejšímu večernímu usínání do noty také větší počet kojení během dne. Častější kojení zabrání tomu, aby dítě přes den usnulo na čtyři a více hodin. Večer pak bude více unavené a bude spát delší dobu v kuse.

Kojení působí kladně na psychický a také citový vývoj dítěte, ale má vliv i na zdraví matky, protože napomáhá snižovat riziko vzniku rakoviny prsu a vaječníků. A v neposlední řadě kojení posiluje pouto mezi matkou a dítětem. Dítě cítí teplo a bezpečí náruče své matky.

Aroma oleje

Vůní, které pomohou děťátku odebrat se do říše snů, existuje několik. V boji proti nespavosti doporučují aromaterapeuti heřmánek a levanduli, které jsou známé pro své tišicí a harmonizující účinky. Aplikovat éterické oleje je jednoduché – stačí 1 až 2 kapky vtírat do oblasti spánků. Pokud máte aromalampu, přidejte do vody 4 až 6 kapek. Další možností, jak děťátku navodit pocit únavy, jsou aromakoupele. Do vany s teplou vodou nakapejte 5 až 7 kapek esenciálního oleje a přilijte trochu mléka. Kromě již zmiňovaných bylinek je vhodná také meduňka, mandarinka, růže nebo rozmarýn.

Ideální podmínky

Vytvořením vhodných podmínek pro spaní podpoříte usínání dítěte. Mezi ty základní patří především zajištění přiměřené teploty v místnosti (18 až 20 °C), lehké, prodyšné oblečení, které nebude nikde škrtit (například košilka nebo dupačky z dobré bavlny) a kvalitní matrace. Zapomínat nesmíte ani na to, že do jednoho roku se nemá používat polštář a že nejideálnější spací poloha je na zádech.

Uklidňující mlíčko

Teplé sytící mléko pohladí a naplní bříško a uklidní nervový systém, takže pak miminko rychleji a snadněji usne. Do šesti měsíců by mělo dítěti plně stačit mateřské mléko od matky, ale mohou nastat samozřejmě situace, kdy matka kojit nechce nebo nemůže. V takovém případě přichází na řadu náhrady mateřského mléka. Jak ale poznat, jaká náhradní mléčná strava je pro maličký organismus ta pravá? Zajímejte se nejen o složení, ale především o to, z jakého mléka pochází.

Základem pro výrobu náhradní mléčné výživy je kravské mléko, pouze ve vzácných případech je použito mléko jiných savců. Výrobci umělé výživy se snaží přiblížit složení náhradní mléčné výživy v maximální možné míře mléku mateřskému. Náhradní mléčná výživa je také obohacována o probiotika a prebiotika. Rozsah produktů umělé výživy zahrnuje druhy výživy nejen pro různé věkové kategorie, ale také pro specifické zažívací nebo zdravotní problémy. Mezi nejčastější zažívací potíže dětí patří koliky, zácpy, refluxy, průjmy nebo alergie. Tento problém může být řešen výběrem správné značky náhradní mléčné výživy.

„Aby v kojeneckých produktech mohl být zachován přírodní charakter mléka, je třeba jej zpracovat do 48 hodin. Díky dodávkám mléka přímo od regionálních zemědělců snižujeme počet výrobních kroků a zvyšujeme kvalitu mléka,“ popisuje recept na špičkovou kvalitu Richard Zelenka ze společnosti Humana, která se na ekologickou dětskou výživu specializuje.

Chuť a vůni mléka, z něhož se pak náhradní výživa vyrábí, lze navíc ovlivnit krmením. „Na výrobu mateřského mléka se sice nesmí používat GMO suroviny, ale běžně se používá krmivo z GMO sóji nebo kukuřice jako součást výživy dojnic. A vzhledem k tomu, co tyto plodiny přinášejí, je otázkou, zda doporučit mléčnou výživu vyrobenou z mléka od takových krav těm nejmenším,“ říká Zelenka. Mléko od krav, které mají možnost pastvy na bohaté, svěží pastvině s obsahem bylin, má navíc vyšší obsah polynenasycených mastných kyselin a kyseliny linolové v porovnání se skotem krmeným siláží.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 24. 5. 2024

Berani, dnes očekávejte ve svém domě hodně aktivit. Mohla by se tam sejít skupina, možná velká, kterou hostíte vy nebo někdo z rodiny, a vyvolat podnětné rozhovory. Mohli byste se nechat strhnout energií, díky níž se dostanete do kontaktu s novým vědomím svých pocitů. Dnes večer očekávejte živé sny o cestování, cizích místech nebo létání.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.