Jste ve stresu? Zkuste čichat k partnerovu tričku!

Čeká vás důležitá schůzka, pracovní pohovor nebo zkouška a jste nervózní? Zkuste si s sebou přibalit tričko, které měl na sobě váš partner. Jeho vůně vás totiž zbaví stresu. Alespoň to tvrdí jeden z nedávných výzkumů.

Vnímání vůně partnera je jakýmsi skrytým faktorem, který ovlivňuje to, že se do sebe dva lidé zamilují. A jak se ukazuje, je to právě vůně milovaného partnera, která může přispět i ke zmírnění našeho stresu. Obzvlášť v situacích, kdy jeden z partnerů je dočasně pryč z domova.

„Mnoho žen nosí košili svého partnera nebo spí na partnerově straně postele, když je pryč, aniž si uvědomují, proč to vlastně dělají,“ uvedla autorka nedávné studie a psycholožka Marlise Hoferová z University of British Columbia. „Naše zjištění naznačují, že samotná vůně partnera, a to i bez jeho fyzické přítomnosti, může být účinným nástrojem ke snížení stresu," dodává.

Čichnu si a jsem v klidu

Výzkumu se zúčastnilo 96 heterosexuálních párů. Muži si na 24 hodin oblékli čisté tričko a během té doby nepoužívali deodoranty ani žádné jiné parfémované kosmetické výrobky. Také jim bylo řečeno, aby nekouřili a nejedli aromatické potraviny, které by mohly ovlivnit jejich tělesný pach.

Ženám pak byla náhodně přidělena trička, která buď měl na sobě jejich partner nebo cizí muž, případně byla úplně čistá a nenošená.

Během pokusu ženy zároveň absolvovaly zátěžové testy, které v nich měly vyvolat stres. Buď to byl falešný pracovní pohovor nebo test z matematiky. Také měly odpovídat na otázky týkající se úrovně jejich stresu a vědci jim odebrali vzorky slin, aby mohli změřit hladinu stresového hormonu kortizolu.

Ukázalo se, že ženy, které si, aniž by to věděly, přičichly k tričku, které měl na sobě jejich partner, byly před zátěžovým testem i po jeho absolvování mnohem klidnější. Ženy, které navíc poznaly, že jde o vůni jejich partnera, měly i nižší hladinu stresového hormonu kortizolu.

Naopak ženy, které cítily cizí vůni, byly méně klidné a měly během zátěžového testu i vyšší hladinu kortizolu. Vědci to vysvětlují tím, že člověk má už od dětství obavu z cizích lidí, zejména mužů. Takže je možné, že pokud cítíme podivnou mužskou vůni, okamžitě se v nás spustí obranná reakce a mozek nám říká – bojuj nebo uteč. A tím se zvýší i hladina stresového hormonu, aniž bychom si to uvědomovali.

Tričko do kabelky

Takže až budete vědět, že vás čeká nějaká stesující situace – pohovor v práci, zkouška, návštěva u tchyně nebo třeba důležitá služební cesta, vezměte si s sebou něco, co měl na sobě váš partner. Asi nemusíme připomínat, že je vhodné vybrat kousek oblečení, který opravdu po partnerovi voní. Mužně páchnoucí tričko nošené několik dní za sebou ve vás stres naopak vyvolá. Tílko nebo tričko snadno schováte do kabelky, aniž by si toho někdo všiml. Až se nebude nikdo dívat, přičichněte si. Je to to nejjednodušší, co můžete udělat. A podle vědců to funguje, tak proč to nevyzkoušet?

-ak-

Mohlo by vás taky zajímat:

Sdílejte článek
Štítky stres vůně hormon tělesný pach vůně partnera kortizol University of British Columbia

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 17. 6. 2024

Berani, dnes můžete očekávat, že budete ve svých mezilidských vztazích podnikavější. Můžete si najít nové přátele nebo si užít kvalitní čas s těmi starými. Je pravděpodobné, že se zintenzivní váš milostný život. Několik následujících týdnů vám poskytne vynikající zdroje pro zlepšení vaší citové pohody. Využijte toho.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.