„Lidé se učí angličtinu neefektivně," tvrdí autorka knihy Naučte se anglicky

42 % lidí se učí angličtinu řadu let, ale jejich znalosti jsou stále na úrovni začátečníků. Proč? Používají totiž zastaralé způsoby učení. Jak na to jít jinak, moderně a účinně, prozrazuje v knize Naučte se anglicky její autorka Marie Michaličková.

Co je to pozitivní psychologie a je možné se díky ní učit snadno a bez strachu? Marie Michaličková používá ve své praxi nejmodernější techniky, díky nimž se učení stane zábavou.

Napsala jste knihu Naučte se anglicky. Co vás k tomu vedlo?

Jako koučka vím, že studium cizích jazyků je jedna z nejlepších metod osobního rozvoje. Vytváří to mentální schopnosti, jako je například intenzivní soustředění, schopnost kontinuálně pravidelně pracovat, schopnost sebemotivace, posiluje se paměť, jde i o nejlepší prevenci proti neurologickým onemocněním.

Angličtinu vyučuji už mnoho let a ve svém vyučování používám hypnózu a NLP koučink (neurolingvistické programování, pozn. red.). Stále jsem se setkávala s tím, že lidé se učí angličtinu neefektivně, používají zastaralé metody, učí se slovíčka izolovaně, učí se pasivně tím, že koukají do učebnic. Potom nemají ve studiu dobré výsledky, neumí mluvit, neumí angličtinu používat a jsou z toho frustrovaní.

Nicméně moje kniha není jenom o angličtině – koučovací techniky v ní uvedené mohou čtenáři použít na dosahování cílů a řešení problémů ve všech oblastech svého života. Je to především kniha osobního rozvoje, nikoliv učebnice angličtiny.

Může se člověk naučit anglicky jen podle knihy?

Musím zopakovat, že se nejedná o tu klasickou učebnici angličtiny, kterou znáte ze školy. Kniha vám dá návod, jak se naučit cokoliv. Neřekne vám, co konkrétně se máte učit, ale seznámíte se s tím, jak to máte udělat za pomoci těch nejlepších, nejefektivnějších metod.

Jaký obor jste vystudovala?

Vystudovala jsem Fakultu informatiky a managementu v Hradci Králové, obor cestovní ruch s rozšířenou výukou angličtiny a němčiny.

Už odjakživa jste se zajímala o cizí jazyky?

Ano, bavilo mě to a stále je to můj největší koníček. Překládala jsem si všechno, co bylo tehdy v angličtině k dispozici, třeba krabičky od čaje s anglickým textem.

Před dvaceti pěti lety však nebylo tolik materiálů k učení se, jako je dnes. Internet byl v plenkách. Tehdy bylo těžší se učit cizí jazyky. Dnes máme k dispozici inovativní technologie na učení se cizích jazyků, jako je například Angličtina eLingo.

Myslíte si, že se v českých školách neučí cizí jazyky nejlépe?

Bohužel, stále se jazyky na českých školách nevyučují efektivně. Děti se při studiu trápí a přitom by vůbec nemusely. Biflují se slovíčka izolovaně, gramatiku také, nedostatečně opakují v pravidelných intervalech. Jeden z nejuznávanějších výzkumů paměti od doktora Ebbinghausera tvrdí, že když se něco naučíte, a pokud si to do 24 hodin nezopakujete, v paměti se vám udrží jen pouhých 30 %. Proto je důležité opakovat v pravidelných intervalech.

Nemáte pocit, že je systém výuky, a to nejen cizích jazyků, v českých školách zastaralý?

Ve škole vám řeknou, co se máte učit, ale už vám nevysvětlí, jak to máte udělat. Metodologii učení se na školách věnuje mizivé procento vzdělávání a přitom by to měl být hlavní předmět. Děti by se na školách také měly učit osobnímu rozvoji – měly by se učit, jak se zbavit stresu, jak se vyrovnat s neúspěchem, jak tvořit kreativní projekty, jak jednat s lidmi, jak si udržet za všech okolností zdravou úroveň sebeúcty. Díky tomu by byly do života lépe připraveny. Takový předmět by byl pro život praktičtější, než je třeba zeměpis nebo fyzika.

Když se bavím se studenty i s jejich učiteli, zjišťuji čím dál tím víc, že v českých školách panuje chaos. Bohužel.

Co je podle vás při učení nejdůležitější?

Existují tři klíče k úspěchu při učení se čehokoliv. Prvním klíčem k úspěchu je emocionální stav, ve kterém se nacházíme, když se učíme. Vystresovaný stav nebo demotivace sabotují rychlé a efektivní učení.

Druhým klíčem k úspěchu jsou strategie, které při učení používáte. To byste se divili, kolik lidí při svém studiu čehokoliv používá zastaralé metody učení.

Třetím dílem do skládačky úspěchu při učení je to, čemu věříte o sobě, ohledně svých schopností se učit. Pokud máte, jak my říkáme v NLP koučinku, neužitečné přesvědčení o sobě a ohledně svých schopností se učit, vytváříte si ve své hlavě a ve svém těle překážky a bloky vůči snadnému, rychlému a zábavnému učení.

To zvládne dospělý, ale dětem s tím musíme my rodiče asi trochu pomoci?

Zvláště malé děti se učí nejlépe napodobováním dospělých. Když rodič angličtinu ovládá, mluví třeba na dovolené anglicky, rodina se občas podívá na seriál v angličtině, děti převezmou přesvědčení, že angličtina není problém. Potom se u nich vytvoří motivace a zájem se angličtinu také učit.

Pokud však rodič s angličtinou bojuje, opakuje, že na angličtinu nemá hlavu, stresuje se před dítětem tak, že mu to nejde, nebo naopak učení se cizího jazyka úplně ignoruje, tak děti většinou převezmou tento model myšlení za svůj vlastní.

A co byste poradila věčným začátečníkům?

Začít pomalu a postupně, učit se pravidelně každý den, ale krátkou dobu, maximálně 20 minut, podle principu Kaizen, o kterém podrobně píšu ve své knize. Najít si něco zábavného, třeba anglické vtipy nebo zábavné příběhy, učit se všemi smysly, opakovat v pravidelných intervalech. Těch zásad je více.

Hraje podle vás v používání cizího jazyka roli i strach z toho, že při konverzaci selžeme, a tak raději mlčíme?

Strach souvisí s tím, o čem jsem mluvila. Jedním z klíčů pro úspěšné učení je emocionální stav, ve kterém se nacházíme, když se učíme anglicky mluvit. Strach souvisí se stresem, který si vytváříme, a stres je velkým sabotérem snadného učení.

POZOR, SOUTĚŽ. Zapojte se do naší soutěže, ve které pět z vás může vyhrát knihu Marie Michaličkové Naučte se anglicky:

Marie Michaličková je certifikovaná koučka, hypnotizérka a školitelka Neurolingvistického programování (NLP). Ve své praxi používá nejmodernější techniky a principy osobní pozitivní psychologie. Metody, které používá, přinášejí klientům rychlé a účinné změny pro celkovou transformaci a znovuobjevení vnitřních sil, efektivní dosahování cílů a životního poslání. Jejím kurzem Sebevědomá žena prošlo přes 10 000 žen. Je autorkou revolučního online školení na výuku cizích jazyků Angličtina eLingo a 20 relaxačních audionahrávek na pozitivní programování mysli. Za svou kariéru pomohla svými přednáškami desítkám tisíců posluchačů v jejich osobním rozvoji. Více najdete na www.naucte-se-anglicky.cz.

-jk-

Mohlo by vás taky zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 20. 5. 2024

Dnes byste mohli dobře psát beletrii nebo publicistiku. Je docela dobře možné, že jste o nějakém literárním oboru uvažovali. Proč váháte? Nikdy není pozdě. Najděte si čas na napsání příběhu. Pokud máte negativní postoj k věcem, které děláte, jak chcete něco udělat, Berani?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.