Prima maminka

29. listopadu 2017 10:00

Anna Kopečková

Má cenu držet manželství jen kvůli dětem? Tyto 4 otázky vám napoví

Když přijde na rozvod, je otázka: „zůstat, nebo jít“ pěkně složitá. Obzvlášť, když jsou ve hře i děti.

Mnohým ženám přijde jako nejlepší řešení udržet rodinu alespoň do určitého věku dětí. Ale pokud jsou děti tím jediným důvodem, proč ještě nestojíte před rozvodovým soudem, nemusí to být zrovna nejlepší volba pro vás ani pro ně. Zůstávat s partnerem kvůli dětem je pro ně někdy horší než samotný rozvod. Podle rozvodových právníků je takové rozhodnutí jen prodlužováním agonie, která stejně vede ke konci vztahu.

Jistě, najdou se výjimky. Když máte ve vztahu pokryté základní potřeby a rozvodem byste přišla o přístup k penězům, jídlu nebo bydlení, je rozumné zůstat vdaná. S partnerem můžete zatím fungovat jako přátelé, a jakmile se najde řešení materiálních aspektů, můžete podat návrh na rozvod.

Pokud právě hledáte nejlepší řešení pro svou rodinu, nabízíme čtyři otázky, které byste si měla položit.

1. Dáváte dětem dobrý příklad?

Vy a váš manžel jste klíčovými vzory pro své děti. Vy jim ukazujete, jak žít. Soustavným hádáním dáváte dětem špatný příklad, jak fungovat ve vztahu. Když děti vidí, že láska znamená bolest, mají později strach navázat vztah, protože nechtějí to stejné, co viděly u mámy a táty.

2. Ovlivňuje stres způsobený špatným manželstvím i vaše rodičovství?

Emocionální napětí vyvolané nefunkčním vztahem se podepisuje i na tom, jací jsme rodiče. V důsledku stresu ve vztahu jste unavená a naštvaná a děti to vycítí. I když je představa rozvodu smutná a odrazující, může ve výsledku přinést úlevu celé rodině. Místo neustálého napětí přijde osvobození a štěstí.

3. Na co vlastně čekáte?

Obvykle čekáte na nějaký milník v životě dětí, než podáte žádost o rozvod. Bývá to nástup do školky, školy, nebo až děti odejdou z domu. Je na místě zeptat se sama sebe, proč to takto máte. Čekáte, že dítě nastoupí do školky, abyste mohla zpátky do práce? Odkládáte rozvod na dobu, až dítě odejde z domu, aby neztratilo domov? Srovnejte si, co pro vaše dítě znamená, když budete ve vztahu pokračovat dalších x let, s tím, co se pro něj změní v případě rozvodu. Podívejte se na celou věc jeho očima. Užitečné je obrátit se na odborníka, který vám pomůže pochopit, jak budou v děti v různých fázích reagovat.

4. Jaký vliv má rozhodnutí setrvat ve vztahu na vaše děti?

Odejít byste rozhodně měla, pokud vaše manželství ohrožuje duševní nebo fyzické zdraví dětí. V případě, že si nejste jistá, jak na tom vlastně děti jsou, vyhledejte pomoc terapeuta, který má zkušenosti s prací s dětmi. Když zůstanete, nesmí chronický stres, který dětem způsobuje nefunkční manželství, převážit nad důvody pro setrvání. Zajděte za psychologem a právníkem, abyste měla dostatek informací, jak rozvod ovlivní vaše děti. A nejbojte se ptát. Dostatek informací vám pomůže ke správnému rozhodnutí.

-az-

Mohlo by vás taky zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 5. 2024

Berani, budete se muset spolehnout na své analytické schopnosti a pevnou sebekontrolu, abyste se dostali z rozbouřeného moře, ve kterém se dnes nacházíte. A stresu se nevyhnete. Nejhorší nástrahou, která vás čeká v kariéře nebo při studiu, by bylo pochybovat o svých schopnostech. Máte příležitost, abyste si vyzkoušeli svou sebedůvěru. Jen se ujistěte, že obstojíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.