Prima maminka

21. června 2015 04:40

Anna Kopečková

Miminko a starší sourozenec

Očekávání nového přírůstku do rodiny s sebou přináší nejen radost, ale také trochu obavy. Jak zvládneme dvě, případně více dětí? Jak starší sourozenec mladšího přijme? Jak rozdělím svou lásku, čas a pozornost mezi obě děti? Vyspím se vůbec? Stihnu ještě něco jiného kromě péče o děti?

Jsou to obavy, které doprovázejí asi všechny rodiče, kteří dosud byli zvyklí pečovat o jedno děťátko. Nesnadná je situace také pro staršího sourozence, z opečovávaného benjamínka se ze dne na den stává velký bráška nebo sestřička.

Chce to čas a trpělivost

Pro snazší budování sourozeneckého vztahu by měli rodiče starší dítko na příchod nového člena rodiny postupně připravit a zapojit ho do příprav i následné péče o něj. Nechat ho, ať pomůže vybrat věci pro miminko, povídat si s ním, jaké to bylo, když čekali jeho, plánovat, co všichni společně s miminkem v budoucnu podniknou. Do porodnice je dobré si zabalit i nějakou drobnost, kterou dostane starší dítě od miminka, díky tomuto pěknému gestu ho nebude brát jako vetřelce a budou si zas o krůček blíž. Až bude miminko doma, starší sourozenec může podávat plenky nebo nosit dudlík.

Nedopusťte však, aby se váš prvorozený cítil odstrčený. Ve chvílích, kdy mladší spí, podnikněte nějakou aktivitu jen se starším dítětem. Najít si cestu k mladšímu bráškovi nebo sestřičce muže chvíli trvat, buďte proto trpěliví.

Největší chybou je přidělit dítěti status staršího, tudíž rozumnějšího sourozence, který by se nyní náhle měl začít chovat jinak. Dítě se narozením sourozence rozhodně rozumnějším nestane. Pořád to bude stejné děťátko, které si plně nárokuje svoji maminku a tatínka a narozením miminka se to nezmění.

Lepší než jedináčci

Přes všechny obavy dát dítěti sourozence je to jedna z nejlepších věcí, kterou pro něj a jeho sociální život můžete udělat. Takové děti se učí vzájemné toleranci, respektu, dělení se nejen o povinnosti, ale také o hračky. V neposlední řadě se také učí být trpěliví a prohrávat. Někdy bojují proti sobě navzájem, jindy spolu proti společným nepřátelům.

Věci, které vám i miminku usnadní život

Dnes už existuje řada pomůcek, díky kterým nemusí děťátko jen nečinně ležet v postýlce a koukat do stropu nebo do stran, ale může se postupně začít zapojovat do rodinného dění. Mnohé maminky nedají dopustit na šátky na nošení miminek, které jim umožní mít obě ruce volné a dělat spoustu věcí, zatímco miminko spí nebo kouká ven.

Oblíbená jsou také různá polohovatelná lehátka, která maminkám usnadní hodně věcí hlavně v prvních měsících života miminka. V prvních týdnech zajistí potřebné bezpečí a pohodlí pro jeho odpočinek a postupně, jak dítě roste a začíná se zajímat o okolní svět, mu bude skvělou pozorovací základnou. Existují i výrobky, u nichž se dá výška lehátka přizpůsobit aktuálním potřebám. „Vyšší pozice umožňuje nejmladšímu členu rodiny aktivně se účastnit rodinného dění, být u toho, když maminka vaří nebo obědvat s ostatními u stolu. V nižší může sledovat staršího sourozence, jak si hraje a stát se tak součástí jeho světa. Nebo může také pohodlně odpočívat,“ doporučuje fyzioterapeutka Mgr. Martina Karasová. Miminko tedy může tak být neustále s námi, přesto v bezpečí, chráněno před nájezdy staršího sourozence, který občas v zápalu hry zapomene dávat pozor.

Foto: babymoov.cz

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 18. 5. 2024

Tento den nemusí patřit k vašim oblíbeným, Berani. Možná si až příliš uvědomujete omezení, která vám přináší vaše hlavní zaměstnání. Pravděpodobně budete toužit po odpovídající odměně za svou práci. Tento den je vhodný k definování nových osobních a profesních cílů. Budou vás podporovat při plnění vašich povinností. A co takhle mezitím požádat o zvýšení platu?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.