Prima maminka

14. března 2015 04:50

Anna Kopečková

Nežijete si náhodou nad poměry?

Mít vyrovnaný rodinný rozpočet je umění, které se mnoha lidem nedostává. Ti pak každý měsíc balancují nad propastí. Stačí jeden nečekaný výdaj a problém je na světě.

Tři miliony Čechů splácí nějakou půjčku. Ať už jde o hypotéky, nebo o spotřebitelské půjčky, pořád jde o peníze, které nejsou naše, a proto je třeba s nimi dobře hospodařit. To si ale stále mnoho lidí neuvědomuje. Takoví lidé žijí na dluh, výplata jim sotva stačí na splátky a povinné výdaje a za finanční rezervu považují možnost kontokorentu. Problém splácet svoje finanční závazky má víc než čtvrt milionu lidí.

Asi není nutné psát, že půjčky, zvlášť ty krátkodobé, mohou být cestou do pekel. V dnešní době totiž nikdo neví, kdy přijde o práci. Klidně to můžete být příští měsíc i vy, i když bychom vám to nepřáli. A pokud se něco takového stane, možná nebudete schopni splácet, co jste si půjčili.

Jenomže nepředvídané okolnosti a neočekávané výdaje nemusí být jediným způsobem, jak se dostat do problémů. Tam se totiž mohou dostat i lidé, kteří neumí se svými penězi hospodařit. Nejste to náhodou i vy? Jak to poznáte?

Nezvládáte platit své účty včas

Občas se stane, že nějaký účet zapomeneme zaplatit. Je to nepříjemné, ale je to normální. Pokud se vám však pravidelně stává, že na konci měsíce už peníze nemáte, musíte se výrazně uskromnit, nebo si dokonce půjčovat, je na čase zpozornět. Celý měsíc si zapisujte, za co utrácíte. Na konci měsíce se posaďte a prozkoumejte, kam peníze zmizely. Možná přijdete na to, že utrácíte tisíce za nesmysly, které ve skutečnosti nepotřebujete.

Máte malou finanční rezervu

Nemusíte mít spořicí účet, i když je to rozhodně lepší, než mít peníze na běžném účtu. Ať už budete mít peníze kdekoliv, měli byste mít v rezervě částku rovnající se alespoň třem měsíčním výdajům. Ani nemusíte přijít o práci, stačí dlouhodobá neschopenka a vaše příjmy výrazně zhubnou. Pak budete finanční rezervu potřebovat – musíte přece platit nájem, jídlo...

Když budete žít nad své možnosti, nebudete mít žádnou finanční rezervu. V případě nouze pak budete odkázáni na krátkodobé půjčky, a to nikdy není dobrá cesta. Místo toho přehodnoťte své zvyky a krůček po krůčku si zkuste nějakou finanční rezervu vybudovat. I když to třeba znamená, že nepojedete na dovolenou k moři.

Neustále si od někoho půjčujete

Vaše rodina ani kamarádi vám nezvedají telefon a neodpovídají na textovky? Pravděpodobně je to proto, že vědí, že je chcete požádat o peníze. Pokud se váš současný životní styl neshoduje s vaším příjmem, hrozí vám, že se kromě toho, že se dostanete do průšvihu, přijdete i o přátele.

Výdaje za bydlení přesahují 28 procent

Posaďte se a spočítejte si, kolik peněz vydáte na bydlení. Započítejte hypotéku, nájem, plyn, elektřinu, internet, poplatky za popelnice i za úklid. Prostě vše, co se bydlení týká. Konečná částka by měla být menší než 28 procent vašeho domácího příjmu. Pokud je vyšší, je to známka toho, že si žijete nad poměry.

Za jídlo utratíte v restauracích více než 25 procent

Víte, kolik peněz utratíte každý měsíc za to, že jíte v restauracích? Pokud je to více než 25 procent vašeho domácího příjmu, utrácíte za jídlo víc, než si můžete dovolit. Možná máte super nabitý program, ale to neznamená, že nemůžete vařit doma. Existuje spousta zdravých jídel, která jsou rychlá a snadná na přípravu doma. Plánováním a vařením doma ušetříte spoustu peněz.

Používáte kreditky k placení účtů

Kreditní karty mohou být dobrým nástrojem, jak sbírat peníze za nákupy a také jak mít nějakou finanční rezervu. Pokud však kreditní karty používáte, abyste dokázali splácet své finanční závazky jinde, řítíte se do průšvihu. Ještě horší je to v případě, že máte kreditních karet několik a přesouváte částky z jedné karty na druhou, abyste dokázali splácet dluhy.

Platíte pouze minimální splátky

Je mnoho společností, které vám nabízejí, že vám sníží splátky, pokud svou půjčku převedete k nim. Je ale dobré se zamyslet, proč to ty společnosti dělají. Určitě to nebude z dobré vůle. Pokud totiž platíte jen minimální splátku, splácíte pouze úroky z úvěru, dluh samotný se nijak nezmenšuje. Předtím, než si vezmete půjčku, je dobré si spočítat, kolik nakonec skutečně zaplatíte. Jen tak můžete určit vhodnou výši splátky.

Odepřeli vám nový úvěr

Nemáte-li peníze, ale chcete si koupit nový notebook nebo televizi, můžete požádat o úvěr v obchodě. Dají ho téměř každému, většinou chtějí jen znát výši vašeho měsíčního příjmu. Nicméně příjem není jediným faktorem, který určuje, zda vám bude úvěr schválen. Tyto obchody nahlížejí do všech dostupných databází, a tak mohou mít poměrně přesný přehled o výši vašeho celkového dluhu. Pokud vám odepřou úvěr, je to důkaz, že si žijete nad poměry.

Snažíte se za každou cenu vyrovnat svým přátelům

Máte přátele, kteří tráví zimu na horách, léto u moře a ještě jezdí každý rok na dovolenou do Karibiku? Nebo místo práce tráví svůj čas na golfu a na kávičce s kamarádkami? Závidíte jim, ale nechcete přiznat, jak na tom ve skutečnosti jste, a tak se snažíte je trumfovat, ať to stojí, co to stojí? Pokud ano, pravděpodobně žijete nad své možnosti. Není nic špatného, když si chcete užít trošku zábavy a jet na dovolenou, ale nesmí to ruinovat váš rodinný rozpočet.

Nespoříte

Myslíte si, že až konečně půjdete do důchodu, budou vám peníze od státu stačit na pohodlný život? No, spíš budete rádi, když zaplatíte nájem. Proto je důležité už teď dávat nějaké peníze stranou, dokonce i když je vám 20! A nejde jen o peníze na penzi. Můžete třeba šetřit na lepší bydlení nebo dětem na studia.

Lucie Kořistová

Sdílejte článek
Štítky peníze půjčka Karibik splátka

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 24. 2. 2024

Prosperita je za rohem, Berani, pokud už tu není. Veškeré vaše úsilí se brzy vyplatí, a to ve velkém. Může se stát, že v práci bude přijat velký návrh, nebo možná rukopis, který jste napsali, vám zajistí nakladatele. Váš vrozený talent a štěstí se spojí a přinesou vám úžasné věci. Užijte si tuto vítanou změnu událostí!

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.