Český rok

19. března 2017 06:00

Martina Čerňanská

Svatý Josef – jaké zvěstuje počasí a co o něm víme

Prastaré jméno Josef, u nás velice oblíbené, vychází z hebrejské podoby Jóséph a označuje toho, kdo bude pokračovat, pokračovatele či rozhojňovatele. Obliba tohoto jména u nás v současnosti klesá, ale i tak patří Josef mezi třicet nejpopulárnějších jmen.

Další jeho u nás užívané podoby jsou Jozef, méně už Yosyp, Joseph, nejmenší zastoupení má Józef. V českém, slovenském i římskokatolickém církevním kalendáři má Josef jmeniny devatenáctého března. Ostatně 19. březen býval díky tomu v naší zemi vždy proslulý bouřlivými oslavami, protože Pepíků jsou mraky. Letos připadá tento den ke škodě zaměstnavatelů na neděli, a tak lze očekávat, že někteří lehkomyslníci přijdou do práce pozdě anebo, což je horší, se nedostaví vůbec.

Pomalu odkládejme kožichy

Vycházíme-li z lidových pranostik, je zřejmé, že kdo 19. března na Josefa pozorně sleduje počasí, mraky na obloze, vítr i případný déšť, dozví se mnohé o tom, jaké budou nejen následující dny, ale i měsíce. Že platí: březen, za kamna vlezem, všichni víme. Ne každý však ví, že: svatý Josef s tváří milou končí zimu plnou. A pozor na vítr, protože platí, že je-li na svatého Josefa vítr, potrvá čtvrt roku. Zato pěkný den na svatého Josefa zvěstuje dobrý rok. Ti zvláště pozorní, kteří dokáží vysledovat i směr větru, se dovědí ještě víc: vítr z Moravy, bude hodně trávy; a když z polské strany, bude zrní i slámy. Pamatujte také, že na svatého Josefa se mají odkládat kožichy. A že svatý Josef cesty zpevňuje a po nich do polí vyhání.

A zjevil se anděl...

Svatý Josef se narodil v 1. století před naším letopočtem v Nazaretu, zemřel v 1. století našeho letopočtu. Pocházel ze zchudlého královského rodu. Všeobecně se uvádí, že byl tesař, ale řecké slovo "tekton" má obecnější význam, mohlo se tedy jednat o muže, který pracuje se dřevem, kameny či železem. Josef se zasnoubil s Marií, než se však sblížili, navštívil ji Duch Svatý, a tak čekala děťátko. Josefovi se poté ve snu zjevil anděl a řekl mu, aby se nebál přijmout Marii k sobě, protože počala s Duchem Svatým – narodí se dítě jménem Ježíš a vysvobodí lid z hříchů.

Žil pro rodinu

Svatý Josef je jednou z nejuctívanějších církevních postav vůbec. Je patronem manželů a křesťanských rodin, dětí, sirotků, tesařů, truhlářů, řemeslníků, inženýrů, cestovatelů, vyhnanců a hrobníků. Pomáhá v zoufalých situacích, při pokušeních či v bytové nouzi. Bývá zobrazován s tesařským náčiním, tedy se sekyrou, pilou či úhelníkem, s rozkvetlou holí, s maličkým Ježíškem v náručí anebo jak pracuje s Ježíšem v dílně. Údajně byl o hodně starší než Marie. Ježíše naučil řemeslu, byl vzorným otcem, rodina pro něho byla vším. Při Kristově ukřižování už podle všeho nebyl mezi živými.

Přečtěte si také:

-em-

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 20. 5. 2024

Dnes byste mohli dobře psát beletrii nebo publicistiku. Je docela dobře možné, že jste o nějakém literárním oboru uvažovali. Proč váháte? Nikdy není pozdě. Najděte si čas na napsání příběhu. Pokud máte negativní postoj k věcem, které děláte, jak chcete něco udělat, Berani?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.