Prima maminka

9. května 2016 04:40

Martina Čerňanská

Ta mrcha – Když vám život komplikuje tchyně

Naváží se do vás, permanentně rozumuje, kriticky komentuje vše, co se týká vaší osoby, a přitom před vaším milým dělá jakoby nic? Máte chuť jí konečně říct, co si o ní myslíte a ztropit scénu? A co na to jít od lesa?! Buďte za tu, co má úroveň a za každých okolností všech pět pohromadě!

Jakmile se vám nad hlavou rozezní svatební zvony a vy kráčíte od oltáře vstříc novému životu, oba získáte tchyni. Váš drahý vaši máti, kdežto vy bohužel tu jeho. A pokud je váš mužský milý, tolerantní, se smyslem pro humor a věčně dobře naložený a jeho matka jeho pravým opakem, tak zřejmě ke své matce přišel jako slepý k houslím, nebo se potatil. Ještě než na ni vytasíte drápky, vyzbrojte se trpělivostí, porcí nadhledu a taky si stůjte za svým.

Ta potvora mi ho chce vzít aneb Nekonečná pupeční šnůra!

Existují matky, jež ke svým synům přilnou a jejich silné pouto dostane trhliny, jakmile se zpovykaný synáček vrhne do chomoutu. Pokud takovou semetriku máte v rodině, prvně se snažte pochopit, že právě ona je ženou, která z života vašeho muže jen tak (čtěte nikdy) zcela nezmizí. Dala mu život, vychovávala ho a přitom všem ho nezapomněla milovat tak vroucně, že si sama neuvědomila, že čas pokročil a z malého caparta vyrostl samostatný muž (tedy doufáme, že závisláka na matce byste si dobrovolně na triko nevzala), který žije život po svém. Jenže co dělat?

Ať s klidným svědomím vašeho muže miluje dál, v tom jí nemůžete bránit ani ji to mít jakkoli za zlé. Mějte se ale na pozoru ve chvíli, kdy se snaží svého syna ovládat, štve ho proti vám a ve výsledku se jí to víc než daří. Vy jste ženou, se kterou stráví celý svůj život, teda pokud nevyklidíte pole a necháte ho vrátit se k mamá. Jakmile zavětříte přesně takové signály, promluvte si jak s drahým, tak s tchyní mezi čtyřma očima. Nehádejte se, mluvte zřetelně, jasně a v takovém tónu, že to opravdu myslíte vážně.

Najdou se i takové tchyně, které prostě potřebují čas, aby se s novou rolí popraly stejně jako vy. A než se tak stane, zkuste si k ní najít cestu. Zajděte na kávu, vyrazte na výstavu, nakupovat, nebo se od ní přiučte recept na ten úžasný rebarborový koláč s drobenkou, po kterém se může jít váš drahý utlouct. Vyfasujete body k dobru, navážete na dobrou notu a dáte zelenou vztahu, který bude panovat mezi vámi. Myslíte si, že na tu vaši tohle zabrat nemůže? Neváhejte to zkusit a vykročte ke smíru pravou nohou.

Respekt jako záležitost číslo jedna

Opatrujte si rodinné i manželské štěstí a nepodrobujte ho zbytečně zkouškám, které nebudou mít konce a budou se neustále opakovat. Jednou je to jeho matka, nic s tím neuděláte, i kdybyste sebevíc chtěla. Respektujte ji, poděkujte jí za tak skvělého syna a nepíchejte do vosího hnízda. Většina mužů nedá na svoji rodinu dopustit, zvláště když se jedná o matku, problém však může být i jeho sestra, která se spolčila se svou matkou, tedy vaší tchyní proti vám.

Pravidla jsou potřeba

Tchyně by měla poznat, co je pro vás už moc a co ještě tak akorát. O všem se dá mluvit. Rozmazluje děti, kupuje jim drahé dárky, nebo naopak za dětmi nechodí? Zajděte za ní na kafe a promluvte si. V případě, že vám zasahuje do výchovy, kibicuje o všem a celkově chce dělat problémy, nebojte se vymezit si prostor, za který nesmí zajít a dejte jí to najevo. Není to neslušné a navíc je to velmi praktické řešení.

Ona, nebo já

Nedávejte milému ultimáta typu „buď se přestaneš stýkat se svojí matkou, nebo se rozejdeme“. Nemůžete ve vztahu nikomu nic přikazovat nebo ho snad očkovat, tohle totiž dělají nevyzrálé ženy, a to vy jednoznačně nejste. Jestli za jeho rodinou nechcete jezdit, protože se chcete vyhnout scénám, křiku a osočování z dávno zapomenutých prožitků, omezte s tchyní a ostatními osobní setkání na nezbytně nutné minimum. Pro vás je to cizí Xantipa, ale pro něj matka, ať už je jakákoliv. Vy ji vídat nemusíte, ale ten váš se jí těžko vzdá. Navíc byste milého nahnala do situace, ve které by netušil, kterou z vás si má vybrat.

Co naopak zabírá?

  • Nedaří se vám stáhnout na svoji stranu jeho matku? Zkuste to s jeho sestrou, právě ona má vliv jak na něj, tak může být spojkou ve vztahu s tchyní, se kterou jste na kordy. Švagrovou se prostě vyplatí „hýčkat“.
  • Pokud bude její syn s vámi spokojený, šťastný a celkově bude zářit na všechny světové strany, máte vyhráno. S takovou snachou nebude mít problém žádná tchyně.
  • Nikdy nedělejte scény před jeho matkou, nestěžujte si a ani ho neponižujte před blízkou rodinou. Vztah je mezi vámi, tak do něj nezatahuje rodinné obecenstvo, zvlášť když se jedná o blízké z jeho strany. Zřejmě byste nepochodila.
  • Všechny ženy, co mají pod čepicí, si z tchyně udělají něco jako kamarádku. Možný nepřítel totiž musí být blízko, abyste věděla, co má za lubem.
  • Nikdy neočkujte děti proti babičce a nezakazujte jim starou dámu navštěvovat. Je to jejich babička. A to, že vám nevoní, neznamená ještě, že děti k ní nemohou.

Mohlo by vás také zajímat si přečíst:

Sdílejte článek
Štítky rodina tchýně

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 28. 5. 2024

Berani, možná budete vyzváni, abyste uspořádali setkání u sebe doma. Zpočátku byste mohli propadnout panice, protože si myslíte, že váš dům není dostatečně čistý. Nebojte se. Pravděpodobně je bezvadný. Jste jediní, kdo si všimne nějakého prachu, takže se tím netrapte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.