9 vět, které je lepší své tchyni nikdy neříkat
Pokud nechcete mít ze života peklo, platí mlčeti zlato! Vztah snachy a tchyně patří totiž mezi ty nejožehavější.
Snacha si chce vybudovat prostor pro své pole působnosti, tchyně zase může mít obavy, že ztrácí svůj význam a vliv. Některé ženy spolu vycházejí dobře, tykají si, jsou téměř kamarádkami, jiné si raději drží odstup se vzájemným respektem nebo mají vyhrocené vztahy na ostří nože. Důležité také je, abyste měla partnera, který je emočně vyspělý, a cítila, že stojí při vás – protože vy jste jeho nová rodina.
I když chceme navzájem vycházet po dobrém, existuje několik záležitostí, kdy si musíme počínat nadmíru opatrně:
1. Maminko, přijďte kdykoliv!
Je velice lákavé využít pomoci obětavé matky vašeho miláčka, ale počítejte s tím, že přijdete o část soukromí a postupně se začnou uplatňovat pravidla, která vládla v tchynině domácnosti: bude se vařit po jejím způsobu, nakupovat, zařizovat byt, vychovávat dítě. Zpočátku je to pohodlné, ale počítejte s omezením hlasovacího práva, pokud se bude o čemkoliv rozhodovat.
2. Bereme všechno!
Obojí je vítané, pokud jde o přilepšení přiměřené situaci. Pokud vás ale jeho rodiče zahrnují hmotnými či nehmotnými statky, počítejte s tím, že jim budete zavázáni. Současně ale, pokud chcete odmítnout, musíte si také počínat opatrně. Trpělivě vysvětlete, proč opravdu nemůžete danou věc přijmout, případně že vám tchyně nemusí péct koláče každou neděli. Za vše poděkujte a s úsměvem odmítněte. Na asertivitu máte právo.
Foto: istock.com
3. Na váš názor se nikdo neptal
Chcete být absolutně samostatná a rázně to i vyjádříte. To je také špatně. Vždy dejte najevo, že se o zkušenosti a rady tchyně zajímáte. Rozhodnutí ale musí nechat na vás.
4. Tohle se nosilo/dělalo před padesáti lety
Je to opět pohrdáním názoru a kromě toho házíte svou tchyni do starého železa. Může mít zvláštní módní vkus (a proto vám každý rok dává k Vánocům nemožný svetr) a za jejího mládí opravdu mohla miminka ležet jen na zádíčkách, jinak by jim asi upadla hlavička… Její názor vždy vyslechněte, vyjádřete zájem a pak si to stejně udělejte po svém. Myslí to dobře.
5. Proč jste ho tak blbě vychovala?
Nikdy nekritizujte její způsob výchovy. Příliš tím zasahujete do jejího hájemství. Ve skutečnosti máte možná vy problém se svým partnerem.
6. Cítím se líp u našich
Trávíte každý víkend s dětmi u své maminky a svou rodinu máte na fotkách vystavenou v obýváku, zatímco rodina vašeho partnera nehraje ve vašem životě velkou roli? Snažte se aspoň občas předstírat, že ano. Dětem prospěje, když poznají i jiný životní styl a i vy možná časem přijdete na to, že jste se naučila něco nového. Navíc možná lépe pochopíte i svého partnera.
7. Nemyslete si, že nám budete kazit děti
Prarodiče svá vnoučata rozmazlují. To k tomu patří, smiřte se s tím. Neměli by také významně překračovat vaše výchovná opatření. Nikdy ale nevyhrožujte tím, že by nesměli svá vnoučata vídat.
8. Je to hnus, tohle já nejím
Každá žena je pyšná na své kuchařské umění. Tak i vaše tchyně. Pokud nejste na některou potravinu vyloženě alergická, snažte se přemoct a všechno hezky sníst. Stejně tak pokud vám upeče bábovku na cestu a vy ji nejíte, nechte si zabalit aspoň kousek. Jde o přátelské gesto, které vám nic neudělá. A bábovku můžete za rohem hodit do odpadkového koše…
9. Vše od plic!
Nikdy se nenechte vyprovokovat k hysterickému záchvatu, který vás donutí vychrlit ze sebe vše, co vám na tchyni vadí. Stojíte přece hlavně o svého partnera a děti. Co v návalu vzteku řeknete, vrací se jen těžko zpět. Tu chvilku návštěvy snad přežijete… něco jiného by bylo, kdyby s vámi tchyně bydlela. To nedělá dobrotu nikdy, i když hodně záleží na osobních vlastnostech…
-vv-