Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
Rodina

Test hrazený pojišťovnami odhalí včas vážné ohrožení těhotenství

Dobrá zpráva pro všechny ty, které čekají miminko. Nový test z krve odhalí včas ohrožení těhotné ženy i plodu preeklampsií, kdy placenta nefunguje správně, takže plod nemá dost kyslíku a živin. Navíc je test hrazen pojišťovnou.
Vydáno: 16.08.2016, Martina Hrušková
Test hrazený pojišťovnami odhalí včas vážné ohrožení těhotenství
Test hrazený pojišťovnami odhalí včas vážné ohrožení těhotenství Autor: thinkstock.com
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Preeklampsie patří k nejčastějším příčinám úmrtí v těhotenství. Je to nebezpečné onemocnění, které bývá obtížné odhalit včas, protože příznaky jako vysoký tlak, otoky nohou, bolesti hlavy a nevolnost se mohou objevit i při normálním těhotenství.

O novém imunochemickém testu, který rozšířil dosavadní možnosti vyšetření a který hradí zdravotní pojišťovny, informoval ČTK nekomerční portál LabTestsOnline. Test dá odpověď do několika minut, dosud musely ženy čekat na výsledky v nemocnici i několik dní.

Celosvětově je preeklampsie příčinou 42 % úmrtí těhotných a 15 % předčasných porodů. Ohroženy jsou zejména ženy, které měly preeklampsii v předchozím těhotenství, vyskytovala se u nich v rodině, jsou mladší 19 a starší 40 let, jsou obézní nebo čekají vícerčata.

Že máte cystu většinou zjistí až gynekolog při ultrazvuku

Cysty na vaječnících: Co by o nich měla každá žena vědět

"Nemoc se vyskytuje obvykle ve třetím trimestru, ne dříve než ve 20. týdnu těhotenství," upřesnil vedoucí Ústavu klinické biochemie a hematologie Fakultní nemocnice Plzeň Jaroslav Racek.

Test zjistí v krvi bílkoviny, které signalizují, že placenta nefunguje správně. Pokud se potvrdí vysoké riziko, provede se v krátké době další odběr. Pokud test znovu ukáže vysoké hodnoty, doporučí lékaři předčasný porod, který je momentálně jedinou "léčbou" preeklampsie.

Místopředseda České gynekologické a porodnické společnosti Vladimír Dvořák ČTK řekl, že lékaři provádějí pro zjištění preeklampsie řadu vyšetření, testy využívají u vybrané skupiny rizikových těhotných.

Článek

druhé dítě hlavní Foto:

10 věcí, které vám nikdo neřekne, než si pořídíte druhé dítě

Existuje celá řada věcí, které vám o druhém těhotenství nikdo neřekne. Které to jsou?

V květnovém vydání časopisu českých gynekologů actualgyn se uvádí, že riziko preeklampsie v populaci je dvě až osm procent. Až u 80 % těhotných, které jsou přijaty do nemocnice s vysokým tlakem pro vyloučení preeklampsie, se ale tato nemoc nerozvine. Odlišením preeklampsie od dalších chorob spojených s vysokým tlakem v těhotenství se podle odborných odhadů zkrátí hospitalizace až o polovinu. Ročně se tak například v Británii může ušetřit 28 milionů liber (879 milionů korun), v Česku by to bylo zhruba 200 milionů korun.

Zdroj: čtk

Mohlo by vás také zajímat:

Článek

Těhotenství je plné překvapení... Foto:

10 maminek nám povyprávělo, jaké trapasy se jim staly v těhotenství

Pokud jste už těhotné byly, určitě si ještě dobře pamatujete, jak jste toto období svého života zvládaly a co jste prožívaly.
Každá žena chce vědět, jestli její miminko bude zdravé

Amniocentéza: Proč se (ne)bát odběru plodové vody?

S těhotenstvím neotálejte!

Věk v době prvního těhotenství rozhoduje o vašem zdraví po čtyřicítce

Článek

Článek je zařazen v: těhotenství, těhotenský test, ohrožení těhotenství
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama