Prima maminka

14. května 2016 04:30

Anna Kopečková

Video s plovoucím miminkem pobouřilo internet. Je tohle normální?

Video s malým dítětem usilovně se snažícím udržet se nad hladinou vyvolalo na internetu většinou negativní ohlas.

Matka dítěte, Američanka Keri Morisson, své jednání ale hájí a odůvodňuje tím, že se snaží svou dcerku Josie naučit plavat poté, co se jí před třemi lety utopil dvou a půl letý syn Jake.

Ve videu sedí malá Josie na schodech do bazénu a snaží se chytit sandálek, který plave na hladině. A pak padá do vody. Na chvilku je Josie obličejem dolů a pak se obrátí na záda a začne plavat na hladině.

„Vidíte půlroční dítě, jak sedí na kraji bazénu a hraje si. To je situace, která se běžně může stát,“ říká Keri. „Když spadne do vody, sama se otočí a skoro dvě minuty plave na hladině. Nevím, co na tom může být špatného.“

Foto: DOV/Facebook

Lidé na video reagují různě. „Nemůžu na to reagovat jinak, než že je to dost smutný pohled,“ napsala jedna žena. „Jediné, co jsem měla při sledování videa chuť udělat, bylo vzít to dítě a utěšit ho.“

„Na to se fakt nemůžu koukat,“ píše další. „Ta ženská je šílená!“

Ale objevily se i názory obhajující Keriino jednání. „Cítila bych se líp, kdybych věděla, že moje dítě vydrží ve vodě několik minut, než že se utopí v první minutě, kdy spadne do bazénu,“ napsala jedna maminka.

Tak trochu jiné kurzy plavání

S metodou, jak naučit malé děti plavat, nepřišla Keri. Jde o techniku zvanou Infant Swimming Rescue (Záchranné kojenecké plavání), která je ve Spojených státech dost populární, protože utonutí je jednou z hlavních příčin úmrtí dětí ve věku 1 – 3 roky. Infant Swimming Rescue využívá hlavně skutečnosti, že voda úplně malé děti přirozeně nadlehčuje. Kurzy jsou velmi intenzivní – desetiminutové lekce probíhají pětkrát týdně po dobu šesti týdnů. Rodiče u toho mohou být, ale v žádném případě nesmí dítěti pomáhat.

Nejde tedy o nic podobného kurzům plaváním s miminky, jak je známe u nás, a které nemají za cíl naučit děti plavat. Podle odborníků to ani nejde. Opravdovým plavcem se může dítě stát nejdřív ve čtyřech až čtyřech a půl letech, pokud chodí pravidelně několikrát týdně trénovat. Tyto kurzy „plavání“ mají hlavně podpořit správný vývoj dětí, naučit je, jak dýchat do vody, orientovat se pod hladinou, ale hlavně je navyknout na vodní radovánky, aby jim nevadilo mokro v uších, očích a nose.

Keri dodává, že rozhodně neplánuje nechávat dcerku samotnou někde u vody, ale chce upozornit na to, že se to v běžném životě prostě může stát. Dítě se zatoulá k bazénu nebo k řece a než ho najdete, může být pozdě. Její syn se utopil poté, co v noci odešel nepozorovaně zadními dveřmi z domu a spadl do bazénu. „I když jsme se snažili ho před všemi možnými nebezpečími ochránit, nepodařilo se nám to. A dobře vím, že se to může stát i teď. Proto se snažím, aby má dcera byla v co největším bezpečí.“

-ak-


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 21. 5. 2024

Jste vstřícní, Berani, ale ve vztazích si často pletete pomáhání s výchovou. Máte tendenci se hodně obětovat. Dnes se možná naučíte říkat ne, když budete mít pocit, že váš partner překročil hranice toho, co mu můžete dát. Pokud to uděláte, možná znovu objevíte něco podstatného, co jste možná cestou ztratili – své ego.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.