Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.

Je vaše dítě dyslektik? Podle těchto příznaků to poznáte

Špatné známky ve škole nemusí nutně znamenat, že je vaše dítě hloupé nebo líné. Možná se prostě narodilo s vývojovou poruchou učení, takzvanou dyslexií.
Vydáno: 06.10.2015
Dyslexie neznamená, že je dítě hloupé nebo zaostalé. I dyslektik může ohromit celý svět.
Dyslexie neznamená, že je dítě hloupé nebo zaostalé. I dyslektik může ohromit celý svět. Autor: Thinkstock a google.com
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Dětí s nějakou poruchou začínající na dys- je v České republice údajně až 15 procent. Většina z nich trpí právě dyslexií, existují ale i další poruchy – dysgrafie (porucha psaní, dítě píše nečitelně, vynechává písmena), dysortografie (problém se zvládáním pravopisu), dyskalkulie (porucha matematických schopností, kdy dítě nedokáže správně vypočítat ani jednoduché matematické úkoly).

Trpěli i slavní

Dyslexie se vyznačuje potížemi se čtením a porozuměním čteného textu. Dítě, které touto poruchou trpí, má problémy souvisle přečíst text, zaměňuje hlásky a komolí slova. Čtení je pro děti natolik namáhavé, že mají problémy s probíranou látkou. Asi polovina dětí s dyslexií trpí též poruchou pozornosti, což je kombinace, která může vést ke špatným výsledkům a hrozbě propadnutí.

Dyslexie však neznamená, že by dítě bylo hloupé, mentálně zaostalé a odsouzené ke zvláštní škole a základnímu vzdělání. Mnoho slavných osobností bylo dyslektiky, například Thomas Edison, Albert Einstein, John Lennon, Agatha Christie, či třeba Tom Cruise. Takže je jasné, že s dyslexií se dá žít, dokonce velmi dobře. Je však důležité poruchu správně diagnostikovat a na jejím zvládnutí s dítětem trpělivě pracovat.

12 celebrit s největším IQ: Budete se divit, které to jsou!

Některé „star“ mají kromě krásy a peněz něco daleko vzácnějšího a cennějšího. Jsou obdařeny neuvěřitelnou inteligencí! Zde je seznam jedněch z nejinteligentnějších současných celebrit naší planety:

Jaké IQ má herečka Natalie Portman?

Natalie Portman IQ

Křehká Natalie Portman rozhodně není „jednoduchá“, je to herečka, která ví, co chce, má IQ 140 a při studiích na Harvardu dostala hodnocení A+.

 

Tyto příznaky vám napoví, že by nemuselo být vše v pořádku:

Začíná to už v dětství

První příznaky dyslexie se mohou objevit už v raném dětství. Potomek začíná mluvit později, než je běžné u jeho vrstevníků, nebo má menší slovní zásobu a umí jen několik základních slov. Mohou se objevit problémy s rýmováním či říkáním básniček. Dítě také nemá rádo hry, při kterých je nutné používat slova a vyhýbá se jim.

Dítě může být nešikovné na kreslení, či nedokáže vytleskat rytmus. Tyto problémy navíc může doprovázet nesoustředěnost, podrážděnost či vyhýbání se některým aktivitám či kontaktům s vrstevníky.

První třída ukáže

Další problémy se potom objeví, když dítě začne chodit do školy a začne se učit číst. Tehdy totiž paní učitelka přijde na to, že dítě nerozpozná jednotlivá písmena, nebo je mezi sebou zaměňuje, například akusticky podobná písmena: g – k, v – f, nebo naopak má problém s rozeznáváním zrcadlových písmen p – b, q – g. V první třídě se také žáčci učí slabikovat, slabiky vytleskávají a dyslektické dítě toto nedokáže. Dyslektik nemusí rozpoznat jednotlivé fonémy ve slově, což znamená, že například nedokáže odpovědět na otázku, které slovo začíná stejně jako jiné. Dyslektik zaměňuje pořadí písmen ve slově: klika – kilka, čísla vidí zrcadlově (32 místo 23).

Když si uvědomíme všechny výše uvedené příznaky, je jasné, že pro dyslektické děti bude velkým problémem plynulé čtení, při kterém dochází k vypouštění písmen či naopak přidávání písmen.

Tupozrakost může skončit i ztrátou vidění jednoho oka. V předškolním věku se jí dá ještě zcela zabránit

Nebezpečná tupozrakost aneb Proč nechat dítěti zkontrolovat zrak, než půjde do školy

 

Pomalu nachází slova

Slovní plynulost je schopnost rychle pojmenovat slovy obrázek nebo symbol, který dítě vidí. Tato schopnost není založena na přesnosti, ale na rychlosti. Dyslektici přesně vědí, co daný obrázek nebo symbol znamená, ale nedokáží dost rychle najít to správné slovo. Nebo alespoň ne tak rychle, jako ti bez poruchy učení. Pokud i vašemu dítěti trvá příliš dlouho, než se mu vybaví to správné slovo pro obrázek nebo symbol, může to být známka dyslexie.

Problémy mohou pokračovat i později

Překoná-li dítě první třídu a nikdo si jeho problémů nevšimne, jsou tu další příznaky, které se projeví později. Dyslektik špatně vyslovuje dlouhá slova, plete si podobně znějící slova, vynechává části delších slov. Také si špatně pamatuje data, jména, telefonní čísla a nesprávně zapisuje čísla.

ThinkstockPhotos-462937617 Foto:

 

Nenechte to plavat

Jakmile máte podezření, že vývoj vašeho potomka neprobíhá tak, jak by měl, poraďte se s odborníky. Zapomeňte na to, že dyslexie zmizí sama. Nejprve své podezření konzultujte s učitelkami ve školce či škole, následně se obraťte na pedagogicko-psychologickou poradnu, kde vaše dítě vyšetří a vynesou verdikt.

Své dítě nikdy nepodceňujte, nepochybujte o tom, že je chytré a že na to má. Bude ze začátku potřebovat vaši pomoc. Také se nestyďte informovat školu, která by se dítěti měla postarat o úpravu vzdělávání. Důležité je vědět, že pokud se s řešením problému začne včas a že pokud se dyslektik intenzivně cvičí v předškolním a raně školním věku, má dítě reálnou šanci absolvovat celou školní docházku, dokonce úspěšně vystudovat třeba i vysokou školu.

-lk-

Článek je zařazen v: dyslexie, porucha učení, porucha čtení
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama