Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.

Jak donutit malé dítě, aby poslouchalo?

Váháte, jak vychovávat své dítě a nejste si jistí, jakým způsobem dosáhnete toho, aby vás poslouchalo a respektovalo? Bude lepší zvolit autoritativní typ výchovy, nebo spíše ten liberální? Či zvolit kombinaci obou?
Vydáno: 24.02.2015
Chovejte se tak, jak chcete, aby se chovalo i vaše dítě
Chovejte se tak, jak chcete, aby se chovalo i vaše dítě Autor: Thinkstock
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

V každém případě je třeba s výchovou začít už od malička. I když totiž děti ještě nemluví, spoustu toho chápou a spoustu se toho učí.

I malé děti mohou poslouchat

Čím je dítě mladší, tím více s dospělými komunikuje v nonverbální rovině. Neznamená to však pouze, že se svými rodiči komunikuje pomocí držení těla, gest a mimiky, ale i to, že rodiče by na jeho "jazyk" měli přistoupit a komunikovat s ním stejně.

Pokud tedy na dítě mluvíte, mělo by to, co říkáte, souhlasit s tím, co si myslíte a cítíte. Chcete, aby si dítě zapamatovalo, že něco nemá dělat? Zamračte se přitom, když mu to říkáte a zvolte jiný tón hlasu, než jakým na něj mluvíte běžně. Chcete-li, aby vás dítě poslouchalo nebo udělalo něco, co po něm chcete, měli byte při mluvení stát. Pokud naopak chcete, aby vám dítě něco vyprávělo a rozpovídalo se, měli byste být níž, než ono. Venku dítě například můžete vysadit na zídku, doma si lehnout na koberec a dítě nechat sedět na gauči.

Trest by nikdy neměl být pro dítě příliš tvrdý

Mají se děti trestat?

 

Vzdorovitost není vždy chybou výchovy

Pokud vám potomek často vzdoruje, nemusíte si hned vyčítat, že ho špatně vychováváte a že jste jako rodiče selhali. Vzdorovitost zkrátka patří k vývoji dítěte, které tak usiluje o svou autonomii a naráží přitom na překážky, které mu do cesty staví dospělí.

Jak tuto situaci vyřešit? Malé dítě jen těžko rozumově pochopí, když se mu budete snažit vysvětlit, že se kvůli všemu nemůže vztekat. Mnohem snazší pro vás i pro dítě bude, když nebudete křičet a uchylovat se k trestům, ale sáhnete k jiným výchovným praktikám. Zkuste například odvést pozornost dítěte jinam, zaujmout ho něčím, požádat jej o pomoc a podobně.

10 vět, které pubescentům raději neříkejte

Puberta je zvláštní období. Z vašeho milujícího a roztomilého dítka se najednou stane člověk, pro kterého jste nepřítelem číslo jedna a jeho největší zábavou je provokovat vás. Nenechte se zahnat do kouta, neobracejte se o pomoc k uklidňujícím lékům, nepodléhejte záchvatům vzteku. Jak radí psychologové: zachovejte klid, usmívejte se, některé bláznivé nápady přejděte bohorovným mlčením. Nicméně vymezte hranice, za něž se už nesmí. Připravili jsme pro vás varovný seznam vět, které dospívající opravdu nenávidí.

Co bylo ve škole?

Co bylo ve škole?

Jistě si vzpomínáte, jak milovaný prvňáček po celou cestu ze školy s nadšením líčil, co ten den dělali. Ano, bylo to krásné a už se to nevrátí. Takový je život. Teď zapomeňte, že taková otázka existuje. V opačném případě vyletí pubescent jako čertík z krabičky, bude syčet, že není malé dítě a že má právo na soukromí. Co se děje ve škole, se dozvíte na třídní schůzce, kde se ovšem nesmíte zhroutit. To by opravdu nevypadalo dobře. Buďte nad věcí a říkejte si, že známky nejsou všechno.

 

Staňte se pro dítě přirozenou autoritou a vzorem

Rodiče mohou být pro dítě autoritou, aniž by se museli uchylovat k tvrdým trestům. Děti autority potřebují, takže pokud se pro ně takovou autoritou stanete právě vy, máte z poloviny vyhráno. Jak to udělat?

Důsledně budujte dětskou poslušnost po malých krůčcích, dejte dětem na vědomí, že vy jste ti, kteří za ně mají zodpovědnost, a proto s nimi nemůžete diskutovat o důležitých a zásadních věcech. Dovolte například dětem, aby si samy vybraly tričko, jaké si chtějí obléknout, nebo kamarády, které chtějí pozvat na narozeninovou oslavu, ale nedovolte jim před obědem jíst sladkosti a nediskutujte s nimi o tom, v kolik budou chodit spát.

Především se však sami chovejte tak, jak chcete, aby se chovaly vaše děti. Staňte se pro děti vzorem, nepoužívejte vulgarismy, nehádejte se s partnerem, nerozčilujte se kvůli maličkostem atd. Žijte zkrátka před dětmi tak, jak chcete, aby ony žily v důsledku vašeho působení.

Berte dítě jako partnera, s kterým se na všem domluvíte

Buďte s dětmi parťáci a domluvíte se na všem, říká autorka Nevýchovy

 

Poskytněte dětem volnost

Pokud si myslíte, že když dítě donutíte respektovat všechna pravidla, která jste vytvořili, stane se z něj poslušná dívka či nikdy neodmlouvající chlapec, pak se pletete. Děti sice potřebují pravidla, ale také potřebují prostor pro vlastní rozhodování a možnost udělat si na věci svůj vlastní názor. Když nedovolíte svým dětem, aby se rozhodovaly samy, ale neustále budete rozhodovat za ně a něco jim přikazovat, znemožníte tím, aby se jejich osobnost vyvíjela a aby jednou byly schopny fungovat ve světě bez vás.

Pokud chcete mít hodné, spokojené a emocionálně živé dítě, neřiďte se vlastním výběrem hodnot, ale snažte se dosáhnout toho, aby dítě dobrovolně přijímalo myšlenky a považovalo je za vlastní. Všechny výzkumy dokazují, že dítě, které si vybere vlastní hodnoty, je šťastnější a ve všech ohledech funguje lépe, než dítě, které bylo vychováno ve strachu.

Kdo chce vědět více, nahrál jsem pro vás audio program. Naleznete jej ZDE.

Aleš Kalina

Aleš Kalina Foto:

Aleš Kalina považuje za své poslání říkat lidem, jak to udělat, aby se už konečně cítili dobře. Má 25 let zkušeností v oblasti koučinku. Je hlavním koučem a školitelem společnosti MindSoft s.r.o. a autorem metody Emočních rovnic, která nám pomáhá pochopit, proč se v daných situacích cítíme právě tak, jak se cítíme, a poněvadž se nejčastěji rozhodujeme na základě svých emocí, pomáhá nám pochopit i důvody rozhodování. Vydal dvě knihy – Emoční rovnice a Partnerský manuál – a několik motivačních CD.

Než se začal naplno věnovat koučinku, byl členem top managementu mezinárodních korporací (Microsoft, Telenor ČR, EDS, Sodexho Pass ČR). V roce 2007 byl zapsán do knihy Who is Who. Více informací na jdete na www.aleskalina.cz.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama