Prima maminka

18. března 2016 04:30

Anna Kopečková

Z deníku koučky: Jak vás neúspěch může posunout?

Jak se k různým životním situacím staví koučka s dlouholetou praxí v oblasti psychologie a psychoterapie Šárka Vávrová? Nahlédněte do jejího zápisníčku!

Zažíváte někdy neúspěch? Máte pocit, že se vám v životě nedaří tak, jak si představujete? Může vás neúspěch posunout? Neúspěch totiž posiluje. Krach, který zažíváme, je pro nás velkým posunem a také je určitým způsobem očistný.

Pokud naši mysl soustředíme na určitý úkol a nedaří se nám tento úkol splnit, je možné, že přehlížíme důležité momenty, které by nám pomohly daný úkol splnit. V případě, že se na vše podíváme z jiného úhlu nebo je náš pohled uvolněnější, může se stát, že uvidíme to, co nám pomůže dojít k našemu cíli. Vidíme tak příležitost, která nám může uniknout. Lidé, kteří mají v životě více štěstí, jsou většinou otevřenější alternativním možnostem. Pokud jim taková možnost vstoupí do života, využijí ji a nevnímají riziko nebo nebezpečí. Lidé, kteří mají v životě více smůly než štěstí, naopak zůstávají v obsedantním myšlení rutinního způsobu a vše nové odmítají.

Ráno moudřejší večera

Nemůžete v noci spát, protože stále přemýšlíte, jak vyřešit svůj problém? Neřešte nikdy své problémy a neúspěchy od půlnoci do sedmé hodiny ráno. Mozek vám generuje řetězce negativních myšlenek a vy budete vidět svůj problém v daleko větších rozměrech, než opravdu je. Známe jistě každý staré přísloví „ráno moudřejší večera“, které je velice pravdivé. Večer vždy vidíme vše v těch tmavších odstínech, než tomu bude ráno. Za denního světla je většina problémů lépe řešitelná.

Trpělivost přináší růže

Začátkem minulého roku jsem si řekla, že dám do pořádku své auto a v létě ho prodám. Následně si koupím jiné, novější. Vystřídala jsem už pár značek. Poslední dvě byly oktávky. Byla jsem s nimi spokojená, ale přesto to nebyla auta mých snů. Vlastně jsem úplně nevěděla, jaké auto chci, měla jsem jen nějaké požadavky. Chtěla jsem především bezpečné a pohodlné auto, také jsem se chtěla vrátit k automatu, který jsem měla v minulosti a velice mi vyhovoval. Při popojíždění v Praze na Jižní spojce jsem si klidně mohla lakovat nehty a vůbec mi nevadilo, že stojím v zácpě. A protože žiji na horách, toužila jsem vždy po čtyřkolce. Přesto nic z toho nebylo zase až tak úplně požadavkem, jen jsem si říkala, že bych se přiblížila svému ideálu.

Auto jsem prodala v říjnu a ještě v únoru jsem auto neměla!! Čtyři měsíce pro mne byly utrpením. Zažívala jsem pocity neúspěchu a zklamání. Začala jsem chodit pěšky s batohem na zádech. Naštěstí zima byla mírná a tak to pochodování nebylo tak děsivé. Přesto jsem najednou zjistila, že mám podstatně méně času a logisticky jsem to nezvládala vůbec. Asi třikrát mi ujel autobus, protože mi nedošlo, že na mě nepočká (přece jenom autem už jezdím od svých 18 let). Ze čtyř věcí, které jsem chtěla zařídit, jsem stěží zvládla dvě a přišla jsem domů úplně vyčerpaná. Na některé akce jsem si musela auto půjčovat od bratra, což se mu po čase přestalo líbit, protože auto potřeboval prodat.

Hledala jsem auto na německých severech a vždy se mi podařilo narazit na podvodníky, kteří napsali univerzální e-mail, že bydlí v jiné zemi a auto mi pošlou přepravní firmou a chtějí samozřejmě zálohu. Na tenhle trik jim snad už nikdo nemůže skočit, protože s tím jsem se setkala poprvé už před šesti lety, kdy jsem si kupovala mercedes. Další vybraná auta byla vždy prodána dřív, než jsme se rozhoupali, že pro auto dojedeme. Přeorientovala jsem se tedy na Čechy a autobazary včetně soukromé inzerce a byla to katastrofa. Auta předražená a většinou i upravené kilometry. Také jsem tady neustále narážela na podvodníky, stejně jako v Německu, jen inzeráty byly v češtině.

Začala jsem mít deprese, že už si auto nikdy nekoupím. V noci jsem nespala, protože moje myšlenky se stále točily dokola kolem tématu, kde koupím auto. Došlo mi, že musím udělat velký kompromis. Přestalo mě naprosto bavit hledat auto, protože jsem tím trávila mnoho času, a navíc jsem na konci vždy měla pocit beznaděje. V půlce února jsem zažila den, kdy to už byla velká krize. Bratr měl domluveného kupce a auto mi nemohl půjčit a já měla na další celý den domluvené schůzky po celé Praze, což bych bez auta nezvládla. Rozhodla jsem se, že si už koupím první auto, které uvidím, a je mi jedno, zda bude splňovat mé požadavky. Celý svůj problém jsem prostě pustila a nic neočekávala. A ten den jsem hned po otevření německého serveru na prodej aut uviděla auto, které jsem si na první pohled zamilovala. Trvalo sice ještě pár dní, než jsem se s ním setkala osobně, ale můžu říci, že to je moje auto snů. Nejen že má to, co jsem chtěla, ale má další vybavení, které jsem ani nedoufala, že by moje auto mohlo mít. Má přesně tu barvu, po jaké jsem toužila, a je bezpečné a úžasně pohodlné. Nemusela jsem slevit vůbec nic ze svých požadavků a navíc i finančně to byla dobrá koupě. Mé nové auto je ve výborném technickém stavu a já jsem se něj zamilovala.

Všechno má svůj čas

Došla jsem k závěru, že někdy není opravdu nutné dělat kompromisy a osud vám nabídne to, co chcete, jen nesmíte tlačit na pilu a zmatkovat. Věřit, že vaše plány se splní i přesto, že to nebude okamžitě, ale až v ten pravý čas. Já jsem byla trpělivá a vydržela jsem a ta trpělivost se mi vrátila v podobě splněného přání!

Řešte především problémy, které mají nějaké východisko. Přestaňte bojovat s něčím, kde právě nevidíte žádné možnosti, jak problém vyřešit. Prostě ten problém odložte do doby, kdy budete mít víc informací a budete vědět, jakou cestou jít. Někdy není ten správný čas.

Pokud se vám opakovaně nepodaří vyřešit problém a cítíte stále více tlak neúspěchu, udělejte to jinak. Neopakujte stále stejnou cestu, ale najděte jinou, novou možnost, jak vše vyřešit.

Najděte si na vašem neúspěchu aspoň něco pozitivního. Třeba jen to, že si právě teď můžete udělat dobrou kávu.

Jak se smířit s neúspěchem?

 • Pokuste se k neúspěchu postavit jako k možnosti vašeho růstu. Je to odrazový můstek. Krize je přece příležitost k růstu a tak i vy můžete růst.
 • Podívejte se na svůj neúspěch z jiného úhlu. Snažte se přijít na to, co pozitivního vám může přinést.
 • Svůj neúspěch začněte slavit. Když vám to půjde, radujte se z něho a uvidíte, že cestu, jak z toho ven, najdete velice brzo.
 • Neúspěch chodí ve vlnách, je to jako příliv a odliv. Pokud právě zažíváte neúspěch, věřte, že se brzo vše obrátí a zase vám bude štěstí přát.
 • Nalaďte se na pozitivní vnímání budoucnosti. Pokud propadnete pocitu „oběti“ bude vám osud vaši roli potvrzovat a vy budete zacykleni v koloběhu neúspěchů.
 • Pokud chcete změnit vaši situaci, naučte se operativně změnit svůj plán. Pokud nenajdete to, co hledáte, využijte toho, co jste právě našli.
 • Neočekávejte vždy přesný výsledek, ale nechte průchod osudu a od toho se odvíjí další.
 • Zaveďte si deníček štěstí a každý den si zapište nějakou šťastnou náhodu a po nějakém čase si svůj deníček přečtěte. Uvidíte, jak se naladíte na pozitivní emoce a uvědomíte si, že nezažíváte v životě jen samý neúspěch.
 • Změna je nová výzva, pamatujte na to!
 • Uvědomte si, že život bez pádů by nebyl pro nikoho obohacující. Když jsme na dně, poznáme, jak chutná štěstí.
 • Nebuďte s vaším neúspěchem sami. Zajděte za přáteli, rodinou a popovídejte si s nimi o svém problému. Můžou mít jiný náhled na situaci a jejich energie vás může posunout.
 • Vzpomeňte si na podobné okamžiky, kdy jste svoji krizi zvládli, a uvědomte si, že to zvládnete znovu!

Přátelé, používejte k řešení problémů intuici. Vždy to první řešení je nejlepší. Jakmile dlouho přemýšlíme nad tím, jak něco vyřešit, tak jsme v racionálním světě a nakonec podléháme názorům svého okolí, které nemusí být správné. Vaše intuice vám pomůže najít cestu ven z každého problému a neúspěchu, jen se naučte jí důvěřovat. Nalaďte se na to, co opravdu cítíte. Vnitřně víte, že svoji krizi dokážete překonat, důvěřujte tomu pocitu!

Přeji vám více štěstí a co nejméně neúspěchů.

Vaše Šárka

Šárka Vávrová, foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 29. 5. 2024

Nadměrné množství jídla a pití by mohlo způsobit, že se budete cítit spíše ospalí a lhostejní ke všemu. To může bránit vaší obvyklé laskavosti a náklonnosti, ale nemělo by. Odpočiňte si, vezměte si lék na žaludek a vraťte se ke svému starému já. V určitém okamžiku můžete být také v pokušení příliš utrácet. Nejprve si to rozmyslete.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.