Prima maminka

28. prosince 2018 10:00

Anna Kopečková

Z deníku koučky: Pověry a jejich dopad na život

Jak se k různým životním situacím staví koučka s dlouholetou praxí v oblasti psychologie a psychoterapie Šárka Vávrová? Nahlédněte do jejího zápisníčku!

Když vidíte černou kočku, obrátíte se a jdete jinou cestou? Při důležité schůzce myslíte na to, zda vykročíte pravou nohou? Potkáte-li kominíka, chytnete se za knoflík? Vidíte-li pohřební vůz, tak třikrát uděláte tfuj tfuj? Máte svůj talisman, který nosíte na důležité schůzky a zkoušky. Pokud děláte všechny tyto úkony, trpíte stejně jako mnoho jiných lidí pověrčivostí. Po celém světě mají lidé bez ohledu na kultury své pověrčivé rituály, které odhazují „neštěstí“.

Většina lidí má určité rituály, které vykonávají, protože jim přinášejí štěstí. Někdo u sebe nosí zaječí pacičku, jiní lidé si berou s sebou talisman. V mnoha profesích se dědí určité rituály, které se předávají z generace na generaci. Když mluvíme o tom, že se nám něco podařilo, nebo že něco dopadlo dobře, tak většina z nás zaklepe na dřevo. V oblasti kariéry je většina pověr a rituálů spojena především s tím, že potřebujeme štěstí. Profese, které jsou ovlivňovány štěstím nebo náhodou, mají většinou své rituály. Dalším faktorem jsou profese, které mají své tradice vytvořené už v minulosti a dále se jen dědí z generace na generaci.

Je pověrčivost spojená s bludy, nebo se jedná o tradici? Určitou spojitost nacházíme s magickým myšlením. Magické myšlení je zacíleno na hledání souvislostí na základě podobností a asociace. Hledáme tak souvislosti mezi vztahy a takové myšlení je nám vlastní a stále ho používáme. Nacházíme strukturu, význam a smysl daných věcí. Je to naše odvěká touha najít spojitost mezi různými jevy a ději, vysvětlit to, čemu nerozumíme a následně získat pocit, že tyto skutečnosti můžeme nějakým způsobem ovlivnit nebo mít pod kontrolou. Vše vychází z již dávných pozorování jevů v přírodě, třeba mraků a bouře, chování a útoku zvířete. Čím více jevů můžeme pozorovat a vyjasnit si, tím větší je pravděpodobnost, že v přírodě člověk přežije. Mozek tudíž podporuje tyto asociace, protože vývojově bylo mnohem lepší být pověrčivý a opatrný, než nepřežít.

Pověry ovlivňují náš život

V dnešním světě mají lidé pocit, že vše zvládnou sami. Myslíme si, že jsem pány svých životů a tak inklinujeme k tomu mít vše pod kontrolou. Poté v situacích, kdy si nevíme rady, se uchylujeme k hledání způsobu, jak si vše ulehčit. K tomu všemu nám mohou dopomoci rituály, víra v talismany a pověrčivost. Ve skutečnosti si většinou myslíme, že nejsme pověrčiví, ale přesto při dobrém zdraví zaklepeme na dřevo, nebo si po přeběhnutí černé kočky přes cestu pomyslíme, že dneska budeme mít smůlu. Vždy si říkáme co kdyby…… A raději se zachováme podle pověry.

Náš mozek vyhodnotí vynaložení sil na provedení třeba poklepu na stůl jako podstatně menší, v porovnání s tím, co by se mohlo stát, kdybychom to neudělali.

Odoláte pověře?

Neznám snad nikoho, kdo by nebyl pověrčivý. Snažím se být pověrčivá co nejméně, ale vždy „zaklepu na dřevo“, když je něco v pořádku. Dělám to tak nějak automaticky, aniž bych o tom přemýšlela. Byly i doby, kdy mi přeběhla černá kočka přes cestu a já jsem čekala, než projede nějaké auto. Pak mi došlo, že mi to narušuje život (přináší nedochvilnost) a dokázala jsem této pověře odolat. Vysvětlila jsem si to rozumově. V minulosti někomu přeběhla kočka přes cestu a ten člověk se lekl a pak se vyjádřil, že mu ta kočka přinesla smůlu. Třeba ani nebyla černá, ale tím, že černá kočka patří neodmyslitelně k čarodějnicím, tak se nakonec spojila s touto pověrou. Hodně mi to pomohlo podívat se na vše racionálně a uvědomit si, že ta kočka za to nemůže. Vždy, když mi teď přes cestu přeběhne černá kočka, vzpomenu si na svůj výklad pověry a nevěnuji tomu pozornost.Stejně to mám i s pátkem 13. Vštípila jsem si, že mi přináší štěstí a od té doby se na tento pátek těším.

Problém je, že pokud vám někdo o nějaké pověře řekne, tak o ní začnete přemýšlet. Před lety jsem byla na dovolené u kamarádky v Brně a ona mi řekla o jejich pověře s duhou. Pokud vidíte duhu a poukážete na ní, tak vám to přinese smůlu. Od té doby jsem nad tím mockrát přemýšlela, protože dost často mám radost z toho, když vidím duhu a ráda tento hezký barevný obraz sdílím s okolím. Tak nějak mi tu radost nechtěně pokazila.

Jak se šíří pověry

Nejvíce mne iritují ty oběžníkové smsky a emaily, které přicházejí s tím, že pokud se do určité doby nepošlou dalšímu x počtu lidí, stane se neštěstí. Všem přátelům jsem zakázala mi tyto citově vyděračské emaily a smsky posílat. A když mi takový email nebo smska, případně zpráva na sociální síti dorazí, ani ji nedočtu do konce a hned jí vymažu! Když jsem kdysi o pověrách hodně přemýšlela, tak mne napadlo si jednu pověru sama vymyslet. Řekla jsem pověrčivé kamarádce, že pokud se dívá do červánků, tak bude bez peněz. Za dva měsíce jsem stála v podvečer s jinou kamarádkou a ta mi řekla: „Nedívej se do červánků, jinak přijdeš o peníze.“ Opravdu mne to velice pobavilo a uklidnilo. Došlo mi, jak mnoho těch nesmyslných pověr vzniklo. Ale pár rituálů jsem si ponechala. Přece jenom, co kdyby………

V čem nám pověrčivost škodí?

Princip vzniku závislostí na hraní automatů pochází z principu náhodně odměny a tím i spojitosti s pověrou, rituálem a náhodným štěstím. Tím, že výhra nepřijde pokaždé, když gambler zatáhne za páku, tak upevňuje jeho iracionální chování.

V případě, že nám tato pověrčivost a s tím spojené chování negativně zasahuje do života, významně ho ovlivňuje. Negativně ovlivňuje vztahy, práci, osobní a partnerský život.

Kde nám pověrčivost a rituály pomáhají?

Nacházíme v těchto rituálech souvislost mezi přesvědčením, hodnotami, postojem a spokojeným a šťastným životem.

Pověry jsou spojeny i s lidmi trpícími úzkostnými a obsesními tendencemi. Pověra u nich napomáhá určitým způsobem k redukci stresu a úzkosti.

Pozitivní vliv na naši psychiku mají pověry v tom smyslu, že nás mohou zbavit napětí a stresu. Vykonáním určitého rituálu může naše psychika stav vyhodnotit jako úspěšně vykonaný a zbaví se tak tenze. Nakonec to přispěje k lepšímu výkonu. Odhazujeme tak svoji smůlu, což výborně funguje u zkoušek, nepříjemných pohovorů a sportovních výkonů. Zlepší nám sebedůvěru a dodají jistotu.

Vážení věděli jste, že podle dokázaných výzkumů a experimentů jsou pověrčivá i zvířata? Pokud totiž odměna za chování přijde náhodně, upevní to více naše i zvířecí chování. Pověra, rituál a talisman může fungovat jako psychologická výhoda třeba při zkouškách nebo důležitých jednáních. V každém případě, všeho moc škodí. Pokud jsme pronásledováni pověrami, tak to náš život spíše ničí, než posiluje. Například pověra nevracet se domů, když jednou odejdeme (přináší to smůlu), může vést i k vyhoření bytu, pokud necháme zapnutou žehličku!

Přeji vám život bez omezujících pověr.

Vaše Šárka

Šárka Vávrová, foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 26. 2. 2024

Berani, dnes si dejte pozor na právníky, bankéře a burzovní makléře. Jeden z nich se vás pravděpodobně pokusí uvést v omyl nepřesnými informacemi. I když je možná v jeho či jejím zájmu, abyste tyto informace brali za bernou minci, rozhodně to není ve vašem zájmu. Udělejte si vlastní průzkum a zjistěte si všechna fakta, než se pustíte do finančních investic, které vám někdo doporučuje.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.