Amulety: Opravdu pomáhají?

Víru v léčivé či nadpřirozené účinky různých předmětů mělo lidstvo už v době kamenné a vydržela dodnes. Na to, jestli mohou pomoci, nebo jde o pověrčivost, jsme se zeptali psychologa PhDr. Michala Floriana, který se věnuje i studiu šamanismu.

Podle Michala Floriana si lidé hodně pletou všemožné talismany, co se nosí pro štěstí a jinak nemají žádný význam, s amulety, které už mohou pomáhat, ochraňovat i léčit. Nemá cenu je ale bez rozmyslu kupovat, i když nabídek bývá plný internet. Podobné je to i se spolehlivými návody, jak si je vyrobit, aby určitě fungovaly. Fungovat bohužel nebudou.

Ať už koupený či doma udělaný amulet je sám o sobě téměř bezcenný. Potřebuje, aby do něj někdo vložil magickou a energetickou moc, kterou pak předá svému majiteli. Oním vkládajícím člověkem ale nemůže být jen tak někdo. „Jde o jedince zasvěcené do šamanských praktik. Poznávacím znamením je, že určitou dobu strávili mezi domorodci v Africe či Jižní Americe," upozorňuje Michal Florian.

Pozor na podvodníky

Psycholog varuje i před takzvanými neošamany, kteří žijí ve městě a nemají tak cit pro přírodní zákonitosti, i před různými podvodníky, kteří nabízejí předražené amulety, ať už pozlacené, či zlaté. Obecně se totiž kovy pro amulety nehodí. Jsou chladné a léčitelé s nimi takřka nepracují. Dávají přednost předmětům, které mají energii živlů – slunce, větru, vody, země, ohně. Jde tedy hlavně o kameny, nerosty, především vulkanické, vhodné je i dřevo, kůže nebo tkané látky. Z nich se vyrábí nejstarší rituální předmět – panenka. Ta má dnes ale špatnou pověst. Mohou za ni hlavně filmy o voodoo, kde ji šaman propichuje jehlou a tím zabíjí i mučí nevinné oběti. Přitom haitské náboženství, z kterého kult vznikl, ji vůbec nepoužívá!

Bojí se za nás

Nejen pro děti, ale i dospělé s psychickými problémy se skvěle hodí panenka strachu z Guatemaly. Je sice malinká (třeba i 2,5 cm), ale už staří Mayové věřili, že má velkou čarovnou moc. „Tradičním rituálem se panenka zmocnila magické síly, aby majitele zbavovala obav, úzkostí, dokonce i fóbií, prostě přebírala všechny negativní emoce na sebe," vysvětluje psycholog.

Foto: zanzibartribalart.com

Pokud panenku nosíte u sebe, dokáže plnit nehmotná přání, třeba seznámení s tím, na koho tajně myslíme. Chrání před zlými duchy, citliví jedinci mohou mít díky ní věštecké sny, které se splní. Můžete ji dát i dětem před spaním (pod polštář nebo do ruky). Dítě panence předá všechen svůj strach, bude klidně spát a panenka se bude bát za něj.

Efekt magické síly bude ještě větší, když panenku pojmenujete po někom blízkém, kdo odešel na onen svět. Tím získáte i jeho ochranu.

Panenky se dají snadno sehnat, ale lepší je, když ji od někoho dostanete. Má pak v sobě cit dárce.

Vyhánění démonů

Nelze krátce nezmínit i šamany. Ti amulety nejvíc využívají. Jsou jediní z léčitelů, kteří bojují s chorobou tak, že ji od nemocného převezmou a zápasí s ní místo něj. V jejich pojetí za nemocí může být také msta, napadení zlými démony. Šamani je pak uprošují, zahánějí, zaklínají, aby je vystrnadili. Téměř totéž dělají i křesťanští vymítači ďábla.

„Vrchol umění je, že šamani dokážou opustit tělo, poznávat astrální světy, komunikovat s říší mrtvých a získávat tam informace," podotýká doktor Florian, který mezi šamany žil.

I když mají moc a prostředky, jak člověku či lidem ublížit, použijí je jen v krajním případě a zásadně ne z osobních důvodů, vždy jen pro dobro kmene.

Víra tvá tě vyléčí

Léčivé účinky amuletů jsou sice dílem jejich energie i magie, která je do nich vložena, ale minimálně stejným způsobem se na nich podílí i víra toho, kdo je nosí. Vědecký experiment dokázal, že víra sama o sobě, pokud je dostatečně pevná, vyvolá či podpoří v mozku tvorbu látek či procesů, které vedou k rychlému uzdravení! Víra v moc amuleů dokonce nepřestala fungovat ani poté, co se vědci testovaným osobám přiznali, že si historku o zázračném efektu amuletů úplně celou vymysleli!

„Zjistili také, že u některých lidí víra navíc dokázala přerušit reflexní okruh bolesti a tím ji neutralizovat, i když třeba jen na čas," uzavírá psycholog.

Jan Janula

Sdílejte článek
Štítky Afrika Guatemala Jižní Amerika psycholog panenka Michal Florian

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 24. 2. 2024

Prosperita je za rohem, Berani, pokud už tu není. Veškeré vaše úsilí se brzy vyplatí, a to ve velkém. Může se stát, že v práci bude přijat velký návrh, nebo možná rukopis, který jste napsali, vám zajistí nakladatele. Váš vrozený talent a štěstí se spojí a přinesou vám úžasné věci. Užijte si tuto vítanou změnu událostí!

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.