zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Amulety: Opravdu pomáhají?

Koupený nebo doma vyrobený amulet je sám o sobě bezcenný, dokud do něj někdo nevloží magickou moc.
Autor: Thinkstock Koupený nebo doma vyrobený amulet je sám o sobě bezcenný, dokud do něj někdo nevloží magickou moc.
anna kopečková , Vydáno: 12.04.2015
Víru v léčivé či nadpřirozené účinky různých předmětů mělo lidstvo už v době kamenné a vydržela dodnes. Na to, jestli mohou pomoci, nebo jde o pověrčivost, jsme se zeptali psychologa PhDr. Michala Floriana, který se věnuje i studiu šamanismu.

reklama

Podle Michala Floriana si lidé hodně pletou všemožné talismany, co se nosí pro štěstí a jinak nemají žádný význam, s amulety, které už mohou pomáhat, ochraňovat i léčit. Nemá cenu je ale bez rozmyslu kupovat, i když nabídek bývá plný internet. Podobné je to i se spolehlivými návody, jak si je vyrobit, aby určitě fungovaly. Fungovat bohužel nebudou.

Ať už koupený či doma udělaný amulet je sám o sobě téměř bezcenný. Potřebuje, aby do něj někdo vložil magickou a energetickou moc, kterou pak předá svému majiteli. Oním vkládajícím člověkem ale nemůže být jen tak někdo. „Jde o jedince zasvěcené do šamanských praktik. Poznávacím znamením je, že určitou dobu strávili mezi domorodci v Africe či Jižní Americe," upozorňuje Michal Florian.

 

Pozor na podvodníky

Psycholog varuje i před takzvanými neošamany, kteří žijí ve městě a nemají tak cit pro přírodní zákonitosti, i před různými podvodníky, kteří nabízejí předražené amulety, ať už pozlacené, či zlaté. Obecně se totiž kovy pro amulety nehodí. Jsou chladné a léčitelé s nimi takřka nepracují. Dávají přednost předmětům, které mají energii živlů – slunce, větru, vody, země, ohně. Jde tedy hlavně o kameny, nerosty, především vulkanické, vhodné je i dřevo, kůže nebo tkané látky. Z nich se vyrábí nejstarší rituální předmět – panenka. Ta má dnes ale špatnou pověst. Mohou za ni hlavně filmy o voodoo, kde ji šaman propichuje jehlou a tím zabíjí i mučí nevinné oběti. Přitom haitské náboženství, z kterého kult vznikl, ji vůbec nepoužívá!

Bojí se za nás

Nejen pro děti, ale i dospělé s psychickými problémy se skvěle hodí panenka strachu z Guatemaly. Je sice malinká (třeba i 2,5 cm), ale už staří Mayové věřili, že má velkou čarovnou moc. „Tradičním rituálem se panenka zmocnila magické síly, aby majitele zbavovala obav, úzkostí, dokonce i fóbií, prostě přebírala všechny negativní emoce na sebe," vysvětluje psycholog.

worrydolls Foto:

                                                                                                       Foto: zanzibartribalart.com

Pokud panenku nosíte u sebe, dokáže plnit nehmotná přání, třeba seznámení s tím, na koho tajně myslíme. Chrání před zlými duchy, citliví jedinci mohou mít díky ní věštecké sny, které se splní. Můžete ji dát i dětem před spaním (pod polštář nebo do ruky). Dítě panence předá všechen svůj strach, bude klidně spát a panenka se bude bát za něj.

Efekt magické síly bude ještě větší, když panenku pojmenujete po někom blízkém, kdo odešel na onen svět. Tím získáte i jeho ochranu.

Panenky se dají snadno sehnat, ale lepší je, když ji od někoho dostanete. Má pak v sobě cit dárce.

Každé dítě se bojí tmy. A co teprve, když ho straší noční můra nebo děs

Noční můra, nebo děs? Obojí je běs!

 

Vyhánění démonů

Nelze krátce nezmínit i šamany. Ti amulety nejvíc využívají. Jsou jediní z léčitelů, kteří bojují s chorobou tak, že ji od nemocného převezmou a zápasí s ní místo něj. V jejich pojetí za nemocí může být také msta, napadení zlými démony. Šamani je pak uprošují, zahánějí, zaklínají, aby je vystrnadili. Téměř totéž dělají i křesťanští vymítači ďábla.

„Vrchol umění je, že šamani dokážou opustit tělo, poznávat astrální světy, komunikovat s říší mrtvých a získávat tam informace," podotýká doktor Florian, který mezi šamany žil.

I když mají moc a prostředky, jak člověku či lidem ublížit, použijí je jen v krajním případě a zásadně ne z osobních důvodů, vždy jen pro dobro kmene.

 

Víra tvá tě vyléčí

Léčivé účinky amuletů jsou sice dílem jejich energie i magie, která je do nich vložena, ale minimálně stejným způsobem se na nich podílí i víra toho, kdo je nosí. Vědecký experiment dokázal, že víra sama o sobě, pokud je dostatečně pevná, vyvolá či podpoří v mozku tvorbu látek či procesů, které vedou k rychlému uzdravení! Víra v moc amuleů dokonce nepřestala fungovat ani poté, co se vědci testovaným osobám přiznali, že si historku o zázračném efektu amuletů úplně celou vymysleli!

„Zjistili také, že u některých lidí víra navíc dokázala přerušit reflexní okruh bolesti a tím ji neutralizovat, i když třeba jen na čas," uzavírá psycholog.

Jan Janula

reklama

reklama

Přečtěte si také

reklama