Šéf Pohlreich po letech přiznal: O iluze o českých kuchyních ho připravil cedník

Jak to bylo, šéfe? (1) - Legendární akce s cedníkem

Zdeněk Pohlreich, který se proslavil jako respektovaný šéf a buditel českých restaurací, ještě čtyři roky od konce natáčení poslední řady slavného pořadu musí fanouškům odpovídat na otázky, jak to tenkrát všechno bylo. A jak se nyní ukáže v další televizní novince, Zdeněk má stále ještě co odpovídat a vyprávět. S jeho vzpomínkami tak ožívá i řada legendárních momentů. Právě scéna s cedníkem z úplného začátku k nim určitě patří.

Už třináct let uběhlo od odvysílání premiérové epizody oblíbeného Ano, šéfe! Do restaurace v Litoměřicích tehdy šéfkuchař Zdeněk Pohlreich vstupoval plný elánu, a jak po letech přiznává, tak i iluzí o provozování gastronomie u nás. Jeho pořad se stal legendou a šéfovy hlášky dnes citují statisíce fanoušků.

Přesně těmito slovy se tehdy představil národu v tehdy nové a zcela neotřelé show: „Jsem Zdeněk Pohlreich. Jsem šéfkuchař a zároveň šéf Café Imperial. I když máme práce víc než dost, přesto mě baví zkoušet v branži stále něco nového. Třeba pomoct kolegům, jejichž restaurace kvůli pár stupidním chybám bojují o přežití.“ Když záhy nato spustil svoje „ty vole“ a začal z rukávu sypat jednu hlášku za druhou, trvalo pár dalších dílů, než si na něho lidé zvykli.

Že o iluze o kuchyních českých podniků přišel hned na začátku natáčení, vyšlo najevo vlastně až nyní – s natočením novinky Jak to bylo, šéfe? Scénu, která následovala jeho nevinnou žádost o podání obyčejného cedníku, by si nepředstavil ani ve snu.

10 faktů o legendárním Ano, šéfe!

  1. Ano, šéfe!  začalo vznikat v roce 2008 a premiéru měl pořad na obrazovkách v roce 2009.
  2. Natáčení celkem sedmi sérií Ano, šéfe! zabralo dlouhých 10 let.
  3. Celkem vzniklo 95 dílů Ano, Šéfe! včetně několika návratových.
  4. Natočeno bylo přes 4800 minut, což je zhruba 80 hodin.
  5. Šéfkuchař Zdeněk Pohlreich napravoval nejen restaurace, ale i hospody, školní jídelny, motoresty, učiliště, hotely, penziony, snažil se rozjet foodtruck v Ostravě, zastavil se i ve fotbalovém klubu.
  6. Kromě celé České republiky zavítal natáčecí štáb i na Slovensko, do Mnichova a za oceán do Chicaga.
  7. Zdeněk Pohlreich během natáčení Ano, šéfe! ochutnal přes 500 jídel.
  8. Na pořadu se za jeho éru natáčení vystřídalo několik režisérů.
  9. Pro TV šéfkuchaře Zdeňka Pohlreicha našel Angličan, producent Gordon Lovitt.
  10. S natáčením Ano, šéfe! začínal Zdeněk Pohlreich teprve rok po otevření Café Imperial. Jak upřímně říká, možná tehdy sám potřeboval s podnikáním trochu radit.

„Z hotelu jsem byl vycvičený, že by tam měli dělat normální lidi s dobrým vybavením. To ale bylo také tragické. Třeba cedník. Na ten si pamatuju dodnes a smál jsem se tomu i při repríze,“ vzpomíná Zdeněk Pohlreich na svoji televizní premiéru. „Nečekal jsem zázraky, ale tohle mi vyrazilo dech,“ přiznává po letech ve zmíněném pořadu, v němž společně s kolegou Pavlem Býčkem připraví několik úžasných receptů z pravé české kuchyně. Malá ochutnávka už teď v upoutávce:

Při vaření se Pavel Býček zajímal, jestli byl Zdeněk na svém prvním natáčení nervózní. „Nervózní jsem nebyl, spíš jsem byl naštvaný, že to vypadá, jak to vypadá. A z našeho natáčecího poprvé si vybavuju už jen ty základní věci: oblohy, chemické výrobky, umělé věci a kečup jako základní stavební kámen chuti, ze kterého přece slušní lidé nevaří,“ odpovídá mu Pohlreich a pídí se v kuchyni moderního podniku mladšího kolegy po tom, jak se vaří tam. Býček mu vysvětluje, že v jeho podniku se vaří moderní česká kuchyně – ze sezonních produktů, z levnějších druhů masa, „ze kterých si lidé sednou na zadek, protože svíčkovou umí připravit každý.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 13. 4. 2024

Knihy, které jste možná dostali darem, vás dnes mohou přimět k hlubokému zamyšlení nad duchovními nebo filozofickými otázkami, Berani. Vaše mysl je rychlejší než obvykle, takže pravděpodobně dokážete pochopit některé poměrně složité myšlenky. Vaše praktická stránka by mohla vyvolat pochybnosti o použitelnosti toho, co se učíte, ale nedělejte si s tím starosti. Nakonec by vám to mělo být jasné.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.