Jsou Přešlapy českou verzí legendárních Přátel? Kdo by byl Ross a kdo Rachel?

Jeden z nejoblíbenějších amerických seriálů Přátelé přenesený do českého prostředí. Jak by vypadal? Mohl by jím být seriál Přešlapy, který nyní vysílá televize Prima. Spojují je sice jisté stejné znaky, ale najdeme i několik odlišností. Co myslíte, jsou Přešlapy čeští Přátelé? A kdo by byl českým Rossem?

Sitcom Přátelé asi netřeba představovat. Je jedním z nejsledovanějších seriálů na světě. Přestože jeho natáčení skončilo již před sedmnácti lety, stále se drží na špičce oblíbenosti. Kdo by neznal trochu „mimoňovského“ archeologa Rosse, ztřeštěnou Phoebe nebo sympatickou Rachel, jejíž účes kopírovaly miliony žen a stal se doslova ikonickým? S jinou šesticí přátel se nyní setkáváme každé úterý a čtvrtek na obrazovkách televize Prima. Podívejme se, zda by Přešlapy mohly být považovány za českou verzi americké legendy.

Seriál Přešlapy i Přátelé vypráví o šestici kamarádů a jejich životních vzestupech a pádech, starostech i radostech. Spojuje je podobný věk kolem třicítky, nicméně američtí přátelé jsou přece jen o něco mladší. Jsou teprve na začátku své kariéry a pracovní úspěchy je teprve čekají. Naproti tomu ti čeští již mají něco za sebou, především finanční poradce David v podání herce Davida Matáska, které znáte jako drsného Poldu, si vydobyl určité postavení a svou rodinu dokáže výtečně zabezpečit.

Přátele tvoří v Přešlapech partnerské dvojice

To je ostatně další z rozdílů mezi oběma seriály – rodina a děti. Přátelé z New Yorku nejsou z počátku seriálu nijak spárováni, jedná se pouze o kamarády, přestože o platonické lásce nesmělého archeologa Rosse k atraktivní Rachel se dozvídáme záhy. Naproti tomu v Přešlapech se setkáváme se dvěma manželskými páry a nová zamilovaná dvojice v podání Zuzany Norisové a Filipa Blažka, kterého vidáme jako Toma v seriálu Slunečná, vznikne hned v prvním díle.

Přesto jsou to především vztahy, které jsou jedním z hlavních témat obou seriálů. V případě Přátel se jedná spíše o otázky randění a hledání partnera, zatímco Přešlapy řeší již zavedené vztahy, v nichž se leckdy potýkají i s rutinou a snaží se daný stereotyp spíše narušit. Lze také říci, že v Přešlapech není mezi všemi členy party taková otevřenost a sdílnost, jakou známe u těch amerických. To je jistě dáno již zmíněnými partnerskými dvojicemi, které stály v Česku na počátku, a až posléze se z jednotlivých párů stala skupina přátel. Vztahová linie je nicméně velkým pojítkem mezi oběma seriály.

Američtí Přátelé jsou ve většině dlouho bezdětní

Naopak poměrně zásadním rozdílem jsou již zmiňované děti. V české verzi jsou dané páry buď již rodiči, nebo potomka očekávají. To Američani jsou v tomto směru mnohem více bezstarostní. Ačkoliv je téma dětí také součástí dějových linek, dlouho je rodičem pouze Ross. Logicky si tak na rozdíl od Čechů mohou užívat víc nejrůznějších párty, které jsou často zdrojem vtipných situací. Naproti tomu čeští přátelé si díky dětem vyrazí spíše sporadicky. O to je to pak ale větší zábava.

Z rozdílného věku i rodinné situace vyplývá i další odlišnost. Přátelé v Americe spolu bydlí v jednom bytě. Ne všichni, ne vždy, ale nejen kavárna Central Perk je jednou z jejich základen. Jsou to právě byty, ve kterých s různými obměnami bydlí. To v Přešlapech má každá dvojice své hnízdečko a vzájemně se pouze navštěvují.

U Přátel a Přešlapů se liší časová osa i délka dílů

Pokud bychom odhlédli od dějových charakteristik, liší se Přátelé a Přešlapy v časové ose, během níž se jejich příběhy odehrávají. Zatímco americký ikonický seriál může mít mezi jednotlivými díly třeba jen den či týden, mezi prvním a druhým dílem první řady Přešlapů uplyne celý rok. Nakonec i počet řad je rozdílný, Přátelé se dočkali rovných deseti sérií, Přešlapy měly tři.

U jednotlivých dílů se lišila také jejich délka. Zatímco Přátelé jsou sitcom trvající okolo 20 minut, u Přešlapů je to zhruba 55 minut. Rovněž jejich žánrové odlišení je vypovídající. Přešlapy jsou „klasický seriál“, u sitcomu je běžná přítomnost publika ve studiu, tudíž smích, který můžeme slyšet v pozadí bývá často reálný.

Kdo by byl Ross a kdo Rachel?

A kdo by tedy případně mohl být český Ross nebo Rachel? David Matásek je jako finančník David oproti svým dvěma kamarádům trochu jiný. Je to spíš suchar, konzervativní, s jiným smyslem pro humor, než má Petr a Adam, a velice si zakládající na společenském postavení. Mohl by to být takový Ross, který také někdy stojí trochu stranou Joeyho a Chandlera.

Filip Blažek v roli Adama by zase mohl být takový Joey. Stejně jako on se ani Adam nechce zprvu vázat a o žádném vážném vztahu ani slyšet. No a co Rachel? Tu by mohla představovat Radka v podání Zuzany Norisové. Atraktivní, nezávislá a svobodomyslná mladá žena, která nemá na děti moc pomyšlení a ráda si život užívá.

Americké Přátele tak můžeme považovat za inspiraci pro české Přešlapy, nicméně lze najít tolik rozdílů, že o české verzi nemůže být ani řeč. Nebo ne? Posuďte sami. Přešlapy můžete sledovat každé úterý a čtvrtek od 20:15 na Primě.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 26. 5. 2024

Berani, při prohlížení fotoalb, přestavování nábytku a vzpomínání na minulé časy můžete pocítit nostalgii. V mysli se vám vybaví emocionální události, se kterými jste se v době, kdy se staly, možná ještě plně nevyrovnali. Staré pocity, o kterých jste si mysleli, že jsou pryč, by se mohly vynořit a vehnat vám slzy do očí. Upřímně se těmto pocitům postavte čelem nyní, místo abyste je zase na další desetiletí někam nacpali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.