Vražda na úrovni aneb Sherlock vs. Jack Rozparovač

Lépe by Sherlocka nezahrál ani Sherlock sám! Vynikající výkony obou představitelů hlavní detektivní dvojice spolu s dokonale vystiženou atmosférou ponuré chudinské čtvrti Londýna – to jsou hlavní důvody, proč si tenhle příběh o Jacku Rozparovači nenechte ujít. V neděli ve 23.20 na Primě.

Ač jsou hlavními protagonisty snímku věhlasný Sherlock Holmes a jeho věrný přítel doktor Watson, příběh samotný do knižního portfolia jejich duchovního otce nepatří. Zápletku tohoto snímku si jeho autoři nevypůjčili od Sira Arthura Conana Doyla, nýbrž od pánů Johna Lloyda a Elvyna Jonese, konkrétně z jejich scénáře k televiznímu dokumentu Případ Rozparovač.

Podívejte se na televizní upoutávku:

Ano, nejslavnější duo detektivů si tentokrát bude muset poradit s pěti brutálními vraždami, ke kterým došlo v průběhu jen několika týdnů na sklonku roku 1888 v chudinské čtvrti Londýna. Všechny oběti mysteriózního vraha Jacka Rozparovače byly prostitutky a všechny byly po smrti nehezky zohavené. Obvyklý postup vyšetřování nepřinášel žádné výsledky, a zatímco další a další oběti přibývaly, policie nerozhodně přešlapovala na místě. Nebylo proto divu, že začala pracovat lidová fantazie a ze zabijáka udělala kult vraždícího maniaka.

I když oficiálně nebyla identita vraha nikdy vypátrána, Sherlock Holmes (Christopher Plummer) a jeho přítel, doktor Watson (James Mason), ji ve snímku samozřejmě odhalí.

Režisérovi Bobu Clarkovi patří uznání nejen za skvělý výběr hlavních hereckých postav, ale také za mistrovské zachycení atmosféry londýnského slumu konce devatenáctého století: Potemnělé křivolaké uličky, všeobjímající strach a mizérie života levných žen… to všechno vás vtáhne do děje a už nepustí.

Možná jste nevěděli, že…

  • Jeden z nejznámějších případů kriminalistiky, případ Jacka Rozparovače, zůstává do dneška zahalen rouškou tajemství. Identita zabijáka, pro kterého se vžila tato přezdívka, nebyla nikdy odhalena. Jméno Jacka Rozparovače bylo poprvé použito v dopise, který měl domnělý vrah sám poslat médiím, ale pozdější zkoumání odhalilo, že se s největší pravděpodobností jednalo o podvod a dopis zřejmě napsal někdo z novinářů, aby přiživil zájem veřejnosti a zvýšil prodej svého média. Do dneška existují stovky hypotéz o identitě vraha prostitutek z Londýna. Společným jmenovatel několika z nich je tvrzení, že policie sice nitky vedoucí k zabijákovi rozpletla, ale protože se jednalo o citlivou záležitost a o osobu vysokého postavení, výsledky policejního pátrání nebyly nikdy zveřejněny.
  • Těšte se na epizodní, ale nesmírně zábavnou roli Donalda Sutherlanda, který tu ztvárnil výstředního jasnovidce Leese.
Sdílejte článek
Štítky Jack Rozparovač serioví vrazi Sherlock Holmes

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 27. 9. 2023

V lásce a romantice by se vám nyní mělo dařit, Berani. Něco ve vás vzbudilo detektivní náladu a vy toužíte zkoumat, pátrat a hledat pravdu v každé situaci. Váš fundovaný, stabilní a praktický přístup bude vaší největší předností. Ujistěte se, že dnes necháte roli mučedníka někomu jinému. Vy jste ten, kdo musí převzít kontrolu.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.