Sex a vztahy

9. listopadu 2016 04:03

Kateřina Motlová

5 signálů, že je nejvyšší čas se rozejít

Vztah není procházka růžovou zahradou a snadno mohou přijít i ošklivé chvíle. Poznáte, kdy je čas o lásku zabojovat a kdy čas odejít?

Základem každého dobrého vztahu by měla být komunikace. Mluvte s partnerem o všem, co je pro vás důležité. Není dobré mlčky přehlížet partnerovy chyby, o kterých nemá ani tušení, a potom ho s přítelkyněmi pomlouvat. Když nemá ani páru, že vám něco vadí, nemá šanci to změnit. Raději si s ním otevřeně promluvte a řekněte mu, kde je problém. Teprve tehdy, když k žádné nápravě nedojde, je čas uvažovat o rozchodu. Je jasné, že čím jsme starší, tím je rozchod těžší. Máme společné závazky, děti, psa, hypotéku, auto a spoustu dalších věcí. Také už si zřejmě nepřipadáme tak krásné, jako když nám bylo dvacet, a bojíme se, že zůstaneme až do smrti samy, že už nás jiný muž nebude chtít. Jenomže jsou chvíle, kdy samota a všechny ty problémy s rozchodem či rozvodem stojí za to podstoupit.

Když pěsti doma padají

Pokud na vás muž již vztáhl ruku, nebo to dokonce dělá pravidelně, měla byste ze vztahu bezpodmínečně odejít. Je totiž dokázaný fakt, že toto násilí se bude stupňovat a jednoho dne by mohlo skončit smrtí. Vaší smrtí. Příkladů najdeme v denících i televizním zpravodajství mnoho. Že nemůžete, protože máte s partnerem hypotéku či další společný majetek? A co je víc, život, nebo peníze? Že máte společné děti a nechcete je připravit o otce? Teď je možná nebije, ale co když jednou začne? To přeci nedopustíte. Nebo je nikdy bít nezačne, ale poškodíte je do života stejně. Syn si bude myslet, že je normální se k ženám chovat jako ke kusu hadru, a jednou se tak bude chovat i ke své partnerce. A dcera zase uvidí, že je normální nechat se od muže týrat, a velice pravděpodobně skončí též s násilníkem. Možná nemáte dostatečně ráda sebe, ale určitě milujete své děti a chcete pro ně to nejlepší. A to život s tyranem rozhodně není.

Když propadl závislostem

Samozřejmě je třeba rozlišovat závislosti neškodné a ty, které ohrožují jeho zdraví, váš vztah, domov, rodinu. Pokud je vášnivým milovníkem kávy, rozcházet se s ním zřejmě nebudete. Pravděpodobně přežijete i kuřáka, ale rozhodně byste měla zpozornět, pokud váš drahý najde velkou zálibu v alkoholu nebo drogách. Takoví lidé postupně terorizují celou rodinu, jsou schopni ohrožovat zdraví svých blízkých a určitě rozfofrují všechen majetek. A na majetek byste si měla dát pozor i v dalších případech. Může se stát, že vaše drahá polovička propadne závislosti na hazardních hrách, zamiluje se do hracích automatů, pokeru či sázení na internetu. V každém případě je nutné dotyčného donutit jít na léčení, protože pokud je závislý, sám si už neporadí. Jestli ale léčbu odmítá nebo ji nikdy nedokončí, je čas ho opustit. Tomuto člověku zřejmě není pomoci a vy musíte zabránit tomu, aby vás stáhl do propasti s sebou.

Když má milenky a vám to vadí

Podle průzkumů podvádí v Česku zhruba 40 procent žen a mužů. Nevěra není hezká věc, ale bohužel je dost pravděpodobné, že se vás někdy v životě bude týkat. A pak záleží jen na vás, jak se k problému postavíte. Jsou ženy, které se přes to dokážou přenést, a pak jsou ženy, které to prostě nedokážou. Pokud patříte do té druhé skupiny, váš partner to ví a stejně vás pořád dokola podvádí, nečekejte, že se změní a prostě řekněte sbohem.

Když se pořád hádáte

Hádka do vztahu patří a upřímně – páry, které se nikdy nehádají, jsou prostě divné. Je jedno, zda se hádáte o peníze, kvůli péči o dítě či kvůli maličkostem, všechno má své hranice. Jestli se hádáte každý den, nebo dokonce několikrát denně, jestli během hádky padají ošklivá slova, která je těžko brát zpět, je čas se zamyslet, zda má váš vztah ještě budoucnost. Nejdůležitější je najít určitý kompromis, jednou by měl ustoupit jeden, pak zase druhý. Ale někdy hádky vygradují natolik, že už ani jeden ustupovat nechce. Pak je nejvyšší čas si rozumně promluvit, protože tahle situace dokáže rychle ukončit hodně vztahů. Pokud nejste schopni nějaké domluvy, zřejmě váš vztah nemá tak velkou cenu, jak jste si mysleli.

A pozor, i hádky mají určitá pravidla, která byste nikdy neměli překročit. Partneři k sobě musí mít úctu, bez té to opravdu nejde. Nikdy byste si proto během hádky neměli sprostě nadávat a říkat věci, které bolí. Ne nadarmo naši předkové po celém světě říkávali, že slovo je jako šíp. Když ho jednou vypustíš, nevezmeš ho zpět. Nepromyšlená slova a věty řečené uprostřed hádky mohou váš vztah poškodit víc, než hádka samotná.

Když už spolu nespíte

Zde hodně záleží na tom, co vám oběma vyhovuje. Průměrný Čech má sex osmkrát za měsíc, ale není nutné to považovat za normu. Pokud spolu budete spát jednou měsíčně či jednou za čtvrt roku, ale oba budete spokojení, nebude vás to trápit a nebudete mít potřebu hledat uspokojení někde jinde, je to v pořádku. Jinak je čas si o tom promluvit, pokusit se to nějak změnit, protože nedostatek sexu může být velkým důvodem k rozchodu.

Autor: Lucie Kořistová

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 5. 2024

Zpoždění při přijímání sdělení ze vzdáleného místa by se dnes mohlo ukázat jako frustrující, Berani. Možná se těšíte na dovolenou, ale povinnosti, které se náhle objeví, by mohly cestu odložit. Pravděpodobně to nebude nutné, ale je třeba udělat úpravy, abyste mohli dělat to, co chcete, a zároveň plnit své povinnosti.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.