Co za tím stojí, že mu často nestojí?
Se selháním erekce při postelových hrátkách se ve svém životě setká téměř každý muž. Nejedná se o žádný ojedinělý problém, trápí totiž přes 100 miliónů mužů na celém světě. A zdaleka to nejsou jen ti starší.
Problémy s erekcí trápí trvale nebo občasně cca 25–40 % mužů ve věkovém rozpětí 35–60 let a každého desátého muže nad 21 let. Může se jednat o problémy krátkodobé nebo dlouhodobé. K lékaři však nakonec přijde pouhých 10 % mužů. Přitom léčba je efektivní až v 80–90 %.
Záleží i na partnerce
Za problémy s erekcí může mnohdy stres, nedostatek spánku, kouření i alkohol, málo pohybu nebo příliš mnoho jídla. To jsou příčiny krátkodobých problémů s erekcí, které však následně při nezměnění životního stylu mohou přerůst v trvalé. U mladých pánů nejsou poruchy erekce obvykle podmíněné cévní nedostatečností nebo neurologickými problémy, ale spíše nejistotou, studem a nezkušeností. Zde velmi často záleží, jak se v této situaci zachová partnerka. Naštvání a posměch rozhodně ničemu nepomohou, naopak mohou vyústit v trvalejší problém s erekcí, protože si zahanbený muž vytvoří psychický blok. Odhaduje se, že poruchy ztopoření penisu mají na svědomí psychické příčiny až ve 30–40 % všech případů, hlavně u mladších mužů.
V mládí převládají spíše psychogenní příčiny a se stoupajícím věkem stále více důvody somatické. U stárnoucích mužů se pak zvyšuje podíl těch, u nichž jsou především cévní problémy. Erektilní problémy bývají často prvním indikátorem závažného somatického systémového onemocnění typu hypertenze, hyperlipidemie nebo diabetu. Porucha erekce se objevuje často jako první příznak hlavně srdečně-cévního onemocnění a aterosklerózy (kornatění tepen např. z důvodů dlouhodobého vysokého stresu, zvýšeného cukru v krvi, kouření, zvýšených hladin tuku v krvi, atd.)
Tělesné příčiny poruch erekce mohou spočívat v poruše stavby topořivých těles. Problémy někdy činí jizvy po úrazech nebo zakřivení pohlavního údu při místním onemocnění vazivových pouzder dutých topořivých těles. K tělesným příčinám poruch ztopoření patří též postižení nervového aparátu nervovou nemocí. Celkem často se také objevuje erektilní dysfunkce při léčbě vysokého tlaku, která je v ČR velmi rozšířená, ovlivňovat ji mohou i některé další léky.
Kdy s tím začít něco dělat?
Příležitostné selhání je běžné a není třeba ho řešit. Léčba poruchy erekce se aplikuje, až když muž selhává ve více než 25 % pokusů o sexuální styk. Musí jít o trvalou neschopnost, tedy trvající minimálně 6 měsíců. Při dlouhodobějších problémech nemá cenu užívat doplňky stravy a utrácet zbytečně peníze v lékárně, efekt je vždy pouze krátkodobý.
Úspěšnost léčby erektilní dysfunkce je dnes vysoká. Základní podmínkou je však správná diagnostika, která je dnes většinou neinvazivní a přesná, především díky ultrazvuku. Před zahájením léčby je třeba vědět, zda není porucha erekce způsobena závažnými onemocněními. Pokud ano, je nejprve potřeba podrobně vyšetřit a léčit základní onemocnění a léčbu erektilní dysfunkce odložit.
Obvyklá léčba není med
Základem obvyklé léčby je v první řadě změna životního stylu, pokud je příčinou například obezita, kouření, cukrovka, hypertenze, případně léky, které se na poruše erekce mohou podílet.
Pokud selže úprava životního stylu a faktorů výše uvedených, přijdou na řadu léky, které jsou schopny zvýšit přívod krve do topořivých těles. Užívání těchto preparátů však nelze kombinovat s užíváním nitrátů (léky při ischemické nemoci srdeční). Souběžné použití může vést k závažným komplikacím.
Další možností léčby je přímá injekce léku do topořivých těles neboli intrakavernózní léčba. Nevýhodou je nepříjemná forma aplikace a také riziko vedlejších účinků (například riziko dlouhodobé erekce, takzvaného priapismu, která již není spojená s erotickými stimuly). Za zmínku stojí i méně frekventované používání vasokonstrikčních kroužků a vakuových pump. Chirurgická léčba se uplatňuje v nynější době pouze při diagnóze "nadbytečné žíly" která drénuje penis během erekce.
Při úplném selhání výše popsané léčby je možné použití penilních protéz. Principem je operace, během které dojde k odstranění funkční tkáně topořivých těles a vložení protézy. Jedná se o nevratný krok. Protézy mohou být částečně ohebné nebo nafukovací. První typ udržuje penis ve stálé erekci (méně komfortní a levnější varianta), u druhého typu je dosaženo erekce dle přání pacienta (dražší, ale komfortnější). Všechny tyto metody léčby poruch erekce jsou poměrně finančně náročně a mnohdy velmi bolestivé. Nyní však existuje i jiné, lepší řešení.
Léčba, která nebolí
Nová převratná metoda, která pomáhá mužům navrátit jejich mužnost, je bez chemických preparátů, bez bolestivé aplikace a finančně dostupná. Pomocí speciálního přístroje se díky aplikaci mechanické energie zlepšuje krevní oběh a podporuje funkce erektilních tělísek. Lékaři doporučují 4 aplikace, kdy každá z nich trvá přibližně 10 minut. Účinek léčby "vydrží" v průměru 6–9 měsíců, poté u cca 60–70 % pacientů může nastat zhoršení erekce, které ale nedosahuje původního stavu jako před terapií. „Bezbolestná léčba spočívá v přiložení sondy podobné ultrazvuku na penis a do oblasti hráze, pod varlaty. Sonda vydává piezo rázové vlny, které přispívají k regeneraci cév, zvýšení průtoku krve a tím k lepšímu prokrvení erektilních (topořivých) tělísek. Aplikace nebolí, jsou pouze cítit mírné nárazy," vysvětluje primář UroKlinikum MUDr. Josef Stolz, MBA. Ošetření přístrojem pacienti velmi dobře snášejí, analgetika nejsou potřeba. Aplikace rázové vlny tak může zcela nebo z velké části nahradit užívání léků na zlepšení erekce.
-ak-