Sex a vztahy

22. listopadu 2017 07:30

Martina Čerňanská

Hrozí vašemu vztahu krize? A jak se to pozná?

Pokud se nad vaším vztahem stahují mračna, můžeme vás uklidnit pouze tím, že skutečně jen málokterému manželství či partnerství se krize zcela vyhne. Hlavní aktéři bývají první krizí těžce zasaženi.

Mají často ještě v živé paměti nádherné začátky, kdy se jim o tom druhém v noci zdálo, kdy se jim při pomyšlení, že toho druhého již zítra uvidí, roztřásla kolena a dělaly mžitky před očima. Proč to takové nezůstane napořád? Protože zamilovanost není nic jiného než chemická reakce v organismu.

Hormonální ohňostroj

Být zamilovaný je úžasné. Stačí vám minimum spánku, nemáte hlad, vaše kreativita i výkonnost je nastavená na maximum. To všechno díky hormonům, látkám, které putují krevním oběhem a do jednotlivých buněk přenášejí důležité informace. Za zamilovanost nese odpovědnost především hormon zvaný fenyletylamin, který se vytváří v oblasti předního mozku. Ten "zaviní", že se člověk cítí, jako by létal na růžovém obláčku. Všechno mu na tom druhém připadá báječné, nové, fascinující. Tahle hormonální smršť bohužel netrvá věčně. Měří se na měsíce. A podle odborníků po pouhém roce vztahu už hrozí první krize.

Jaký je doopravdy?

Hormonální koktejl po roce společného života dost často vysychá, hrozí vystřízlivění. Růžové brýle padají z očí a vy najednou vidíte toho nejsenzačnějšího muže na světě takového, jaký doopravdy je. Kladete si znepokojivé otázky, například: Jak je možné, že se mi tak líbila jeho postava? Vždyť má břicho! Proč po sobě neuklizí ponožky? Jak mi mohlo umiknout, že v každé esemesce udělá pět hrubých chyb? A co se týká jeho matky, my dvě si nikdy nebudeme rozumět.

Po třech letech

Ale pozor, skutečně zničující krize přichází po třech letech, podle nejnovějších výzkumů má být daleko nemilosrdnější než ta proslulá, sedmiletá. Nastupuje totiž šedivý stereotyp. Podle nedávné studie v tomto období partnerům nejčastěji u jejich protějšku vadí chrápání, tloušťka, nepořádnost či přehnaná posedlost zaměstnáním. Další si stěžovali na časté hádky, neschopnost domluvit se, jak trávit víkendy a vůbec volný čas, a samozřejmě též na problémy v sexuálním životě.

Nuda a "prázdné hnízdo"

Po sedmi letech partneři nezřídka zjišťují, že vztah jaksi stagnuje, už se nikam neposouvá, stěžují si na šeď a stereotyp. Soužití likviduje nuda. Zejména v případech, kdy spolu dvojice jen takzvaně chodí, hrozí riziko čehosi, čemu se říká přechozený vztah. Další pomyslné zemětřesení pak čeká partnery v době, kdy děti opouštějí hnízdo, případně ještě neopouštějí, ale už rodiče zdaleka tolik nepotřebují. Pro "syndrom prázdného hnízda" platí, že manželé by si měli uvědomit, že nejsou jen rodiče, ale také partneři. Důležité je nechovat se jako mrzutí důchodci, ale jako dvojice, před kterou vlastně leží možnost nových, zajímavých začátků.

Vždy dva viníci

Za krizi ve vztahu nikdy nemůže jen jeden. Vztah je o dvou, nikoliv o jedné osobě. Tudíž pokud je například partner nevěrný, obvykle k tomu měl nějaký důvod a něco mu ve svazku nevyhovovalo. Totéž se dá říci o nedostatečné komunikaci jednoho z partnerů, i k tomu často dochází vlivem strachu z odmítnutí či ponížení druhým. Svůj podíl na krizi tedy nesou oba zúčastnění, a je proto velmi důležité, aby tento stav začali řešit společně. Pokud tedy mají zájem o vztah bojovat.

Přečtěte si i další články na podobné téma:

autor: EM

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 18. 4. 2024

Zadal vám někdo úkol a pak odešel, aniž by vám dal pokyny? Není divu, že se cítíte zmatení a frustrovaní. Pokud neexistuje žádný návod a pokud nikdo jiný neví, o co jde, nemějte výčitky svědomí a nechte to být, dokud nedostanete řádné poučení. Je rozumnější počkat, než to udělat špatně a muset to dělat znovu. Raději bezpečně, než abyste litovali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.