Sex a vztahy

29. října 2017 10:00

Anna Kopečková

7 chyb, které dělají i šťastné páry

Manželství absolutně bez krizí neexistuje. I ty nejšťastnější páry totiž dělají chyby, kvůli kterým se i nad jejich vztahem objeví občas mráček. Důležité je, že si je umějí uvědomit a poučit se z nich.

1. Oba se o domácnost starají stejně

Ano, rozdělení domácích prací fifty fifty zní jako ta nejspravedlivější varianta. Jeden umyje nádobí, druhý „na oplátku“ vynese koš. Jenže tahle varianta dělby práce s sebou nese i to, že máte neustále tendenci hlídat, co kdo dělá, aby jeden z vás nebyl vytížený moc a druhý moc málo.

Mnohem lepší je, když si domácí práce pevně rozdělíte podle toho, co komu jde a co ho baví. Vy třeba můžete vyřizovat složenky, chodit nakupovat a starat se o prádlo, váš partner zase může uklízet a spravovat, co je potřeba. Jistě, někdy to vyjde tak, že vy se nezastavíte a váš muž bude každý večer sedět u televize s lahví piva v ruce, ale pak se to zase otočí. A navíc si odpustíte nervy, jestli váš drahý koupí ten správný sýr nebo jestli nevypere vaši oblíbenou blůzu na šedesát.

2. Čekají, až budou mít náladu na sex

Možná jste oba neuvěřitelně sexy a jste milováním s tou samou osobou posedlí, takže se i po letech cítíte, jako když jste se poprvé setkali. Většina lidí to ale takto nemá. Jenže když budete čekat, až se vám nálada na milování vrátí, může uplynout řada dní, týdnů, měsíců…

Ekonom George Löwenstein přišel s teorií o chladných a horkých stránkách osobnosti. Podle něj máme dvě já. Jedno je chladné, jasně uvažující a racionální, které přemýšlí takto: „Dnes večer budu mít se svým mužem sex, protože ho miluji. Užiju si to. A navíc to prospěje našemu manželství.“ Naproti tomu to druhé je horké – impulsivní, emocionální a iracionální já, které říká: „Dneska jsem měla strašný den, jsem tlustá, chlap mě štve. Rozhodně se nebudeme milovat. Kouknu se na Ohnivý kuře a půjdu spát.“

Když pak přijde na věc, možná opravdu nemáme náladu, ale měli bychom naslouchat svému chladnému já. Možná totiž nemáme náladu teď, ale pak, když ulehneme vedle svého partnera, to přijde a večer si nakonec opravdu užijeme. Každopádně rozhodně nebudeme litovat.

3. Považují krize za konec světa

Vztahy plynou v cyklech. Jednou jste dole a jednou nahoře. Takže stinné okamžiky nejsou nevyhnutelné, jsou dokonce i žádoucí. Donutí nás zamyslet se nad sebou samými, jak svého partnera bereme jako samozřejmost, o vztah se nestaráme, a tak dále a tak dále. Pak máme možnost na manželství zapracovat a zlepšit ho. Vytěžte proto z každé krize maximum.

4. Všechny spory řeší. I celou noc

To je opravdu špatný nápad. Ne nadarmo se říká, že ráno je moudřejší večera. V určitou chvíli totiž dospěje každá debata do stadia, ve kterém chce mít každý pravdu. Stůj co stůj. A protože vám určitě někdo kdysi poradil, že do postele byste neměli chodit rozhádaní, tak řešíte a řešíte, dokud nevyřešíte (rozuměj, dokud nebude po vašem). A čím později je, tím unavenější a urputnější jste. Takže klidně jděte někdy spát i rozhádaní. Odpočiňte si a vyspěte se na druhé kolo. Nehledě na to, že vás vztek kolikrát přejde. A i kdyby ne, budete ráno otevřenější jiným názorům.

5. Snaží se číst myšlenky (a očekávají to i od toho druhého)

Proč si všichni myslíme, že naše druhá polovička sama pozná, že potřebujeme obejmout (nebo udělat koktejl), protože máme za sebou hrozný den? Nebo že pozná, že si přejeme, aby dojel umýt auto, protože nám připadá už strašně špinavé? Ne, tak to vážně nefunguje, opravdu spolu musíte mluvit, a to otevřeně. Radši svému chlapovi jasně řekněte, co potřebujete, vyhnete se zklamání. A váš vztah bude jen vzkvétat.

6. Zapomínají na milá gesta

Kolikrát vás napadlo, že svému muži namasírujete záda, protože si to po tom víkendovém malování zaslouží? A kolikrát měl asi váš partner v plánu strávit odpoledne s dětmi, abyste si vy mohla vyrazit sama ven? A kolikrát to klaplo? Seznam povinností je pořád dlouhý a je toho potřeba tolik udělat. Ano, určitě sami sebe považujeme za skvělé partnery, ale někdy tomu tak opravdu není. Jak z toho ale ven? Někdy se musíme donutit. Napište manželovi esemesku s tím, že se večer může těšit na masáž, pak už se z toho jen tak nevykroutíte… A co vy víte, třeba opravdu odpoledne s dětmi vyrazí ven.

7. Podceňují význam malých změn

Do práce dojíždíte tři čtvrtě hodiny, staráte se o velký dům a ještě musíte denně nakrmit tři hladové děti a manžela. Dřív, než začnete přemýšlet nad tím, že byste úplně odešla ze zaměstnání, zkuste zvážit menší změny, které by mohly pomoci. Co kdybyste si o víkendu navařila jídla na celý týden, schovala je do mrazáku a pak jen v tu správnou chvíli vytahovala? Nebo co takhle si zaplatit uklízečku? Mít paní na úklid už dnes není nic neobvyklého a když přijde jednou týdně uklidit, finančně vás to nezruinuje. Většinou se dá všechno vyřešit nepříliš radikálním zákrokem a vy i partner budete hned spokojenější.

-ana-

Mohlo by vás taky zajímat:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 5. 2024

Kdyby byl každý den jako dnes, život by byl ráj, Berani. Je to pro vás potenciálně nádherné období. Možná najdete odpovědi na problémy, které vás trápí už několik týdnů. Při všech rozhovorech mějte uši otevřené. Mohli byste narazit na dílo, na které jste dlouho čekali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.