Sex a vztahy

28. října 2017 07:30

Martina Čerňanská

Věty, které zachraňují vztah. Je dobré je znát!

Manželství rozhodně není žádnou procházkou růžovým sadem. Zkušené ženy dobře vědí, že začátky vztahů bývají krásné, ale nelze se jimi nechat ukolébat. Dříve či později se každá, ba i seberomantičtější láska utká s každodenní realitou, a tam už záleží na síle vzájemného citu. Odolá, anebo uvadne?

Hlavně tedy záleží na těch dvou. Většinou nezbude než přemýšlet nad tím, jak případnou krizi odvrátit. Výbušnou situaci pomůže zklidnit třeba i obyčejná věta. A o které kouzelné větičky se jedná?

Vím, že to máš teď těžké.

Partner je delší dobu rozladěný, bez nálady, bez energie. Ať už je to kvůli problémům v práci, anebo vzhledem k jinému trápení, dejte mu najevo, že chápete jeho nynější svízelnou situaci a že ho, jak se říká, podržíte. Uvedenou větou projevíte pochopení a soucit. Když mu však naopak řeknete: „Chováš se jako blázen, nemluvíš, vůbec mi nepomáháš, naprosto mě ignoruješ...“ vše jen zhoršíte.

Co mám udělat, aby ses cítil líp?

Tahle věta ve většině svazků zoufale chybí, často ani nikdy nezazní. Přitom je to tak jednoduché! Představte si to sama na sobě. Když máte opravdu špatný den a byla by vám položena tato otázka, velmi pravděpodobně ožijete a začnete přemýšlet nad tím, co by vám vylepšilo náladu. Společná večeře? Kino? Koupel při svíčkách? Procházka po břehu jezera? Rozhovor o tom, kam se pojede na dovolenou?

Hodíte se k sobě? Vyzkoušejte si v partnerském horoskopu!

Můžu ti nějak pomoci?

Velmi empatická věta, ovšem je třeba, abyste jí myslela vážně. Když na partnerovi poznáte, že se necítí dobře a něco ho trápí, zejména pokud se vám s tím svěří, a vzápětí mu nabídnete pomoc, je to k nezaplacení. Možná ji přijme a řekne: „Ano, táta onemocněl, pojeď za ním se mnou.“ A i kdyby odpověděl, že ten problém si musí vyřešit sám, jistě ocení, že jste mu podala pomocnou ruku.

Měl jsi hezký den?

Neklaďte tuto otázku jen jako nějakou nadbytečnou frázi, která se pronese, jen aby řeč nestála. Ptejte se tak, aby partner viděl, že vám skutečně záleží na tom, zda prožil příjemný den. Pokud jste zvyklá jen zamumlat: „Co v práci?“ a pak hned začít mluvit o něčem jiném, není to vůči vašemu protějšku fér. Budte upřímně zvědavá. Tím, že budete demonstrovat skutečný zájem o to, co váš partner dělá a prožívá, dokážete, že vám na něm opravdu záleží.

Opravdu jsi mi moc pomohl, děkuji.

Obyčejné poděkování dělá zázraky. V dlouhodobém vztahu je velice jednoduché v kterémkoli okamžiku sestavit sáhodlouhý seznam toho, čím vás v poslední době partner rozčilil. Je ale vysoce pravděpodobné, že vám alespoň jedinou věcí v těchto dnech život také zpříjemnil. Poděkujte mu. Zdůrazněte, že vám tím moc pomohl a že si toho vážíte. Neberte fakt, že pro vás udělal něco milého, jako samozřejmost.

Pamatuješ si, jak jsme... ?

Největším bohatstvím spokojených dvojic jsou společné vzpomínky na hezké chvíle. Ty pak velice pomáhají v dobách nelítostných krizí. Připomeňte si dávný zábavný zážitek, romantickou situaci, komický okamžik, dojemný moment anebo si společně prohlédněte staré fotografie.

Mohlo by vás dále zajímat:

autor: EM

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 18. 4. 2024

Zadal vám někdo úkol a pak odešel, aniž by vám dal pokyny? Není divu, že se cítíte zmatení a frustrovaní. Pokud neexistuje žádný návod a pokud nikdo jiný neví, o co jde, nemějte výčitky svědomí a nechte to být, dokud nedostanete řádné poučení. Je rozumnější počkat, než to udělat špatně a muset to dělat znovu. Raději bezpečně, než abyste litovali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.