Jak se žije Češce na Zakynthosu

Slunce krouží po obloze s nezdolným elánem, na každém kroku vás sprovázejí olivovníky, halasení cikád a především rajské šumění vln. Jsme na romantickém ostrově v Jónském moři, kde hnízdí obrovské karety a turisti prahnou spatřit vrak lodi na jedné z nejkrásnějších plážích světa – Navagio.

Markéta ve svých devatenácti odjela na ostrov Zakynthos za prací animátorky, aby českým dětem vyplnila volný čas u bazénu a jejich rodiče si tak mohli na chvíli vydechnout. A právě tento pobyt se jí stal osudným, zamilovala se do Leandra, který vlastní menší restauraci a její život dostal ten správný jižanský nádech.

„Byla jsem uchvácená tím, jak jsou místní lidé usměvaví a především neznají slovo stres. Byla to pro mne moc příjemná změna, ale dodnes si nějak nemohu zvyknout na jejich nedochvilnost. Když potřebuji zajet veřejnou dopravou do několika kilometrů vzdáleného turistického střediska Laganas, tak si na autobus klidně několik desítek minut musím počkat, i když dle jízdního řádu měl být dávno na místě. Řekové se dokáží zastavit na silnici, aby se skrze okýnko svého vozu pozdravili a řekli si, co je nového. A když už mluvím o dopravě, doporučuji všem, co do Řecka zamíří, aby měli oči na stopkách a větší dávku trpělivosti. I dnes mne místní řidičské umění umí pořádně vytočit,“ vysvětluje mladá Češka.

Chystáme řeckou veselku

„Leandro je přes všechny typicky řecké vlastnosti skvělý chlap, nechybí mu smysl pro humor, ale i pohodlnost, lhostejnost a nejčastější hádky jsou u nás kvůli chaosu v účetnictví. Když opomenu drobné neshody, které k partnerství zkrátka patří, jsme spolu šťastní a příští rok v květnu se máme v plánu vzít. Vzhledem k tomu, že situace na ostrově, co se týká cestovního ruchu a přílivu turistů není vyloženě špatná, tak i přesto všechno jsme zažili mnohem lepší sezóny,“ líčí své poznatky Markéta.

Někteří majitelé, kteří neobsadili apartmány, nebo jim restaurace nevynesla tolik, kolik potřebují, aby vyžili přes období mimo sezónu, na konci října řádně zabezpečí své podniky a vycestují na pevninu za prací. Skvělým džobem je na Zakynthosu půjčování člunů, čtyřkolek, skútrů nebo pořádání okružních plaveb po ostrově, za karetami a především na Modrou jeskyni a slavnou Pláž ztroskotání. Velmi rozšířené je také zemědělství, které je nerozlučně spjato s pěstováním oliv.

„Rodiče kamarádky vlastní menší olivový háj a ostrov zásobují nejen olivovým olejem, ale i oblíbenou kosmetikou z oliv. Neumím si představit ráno bez olivového krému a ranní sprchu bez mýdla z oliv,“ doplňuje.

Leonardo je na svíčkovou, já na mořské potvory

„Můj přítel teď hrdě prohlašuje, že by nemohl žít bez svíčkové a kynutých koláčků a já jsem naprosto propadla mořským potvůrkám, sýru Feta a sladké baklavě. Zakynthos se pro mne stal druhým domovem, moje rodina k nám jezdí na letní dovolenou a my vyrážíme do Česka každoročně na vánoční svátky,“ uzavírá Markéta, která si řeckou kulturu oblíbila a podle ní není nic krásnějšího, než nastartovat den koupáním v moři.

-len-

Sdílejte článek
Štítky Vánoce Řecko Zakynthos Česko olivy Jónské moře

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 24. 2. 2024

Prosperita je za rohem, Berani, pokud už tu není. Veškeré vaše úsilí se brzy vyplatí, a to ve velkém. Může se stát, že v práci bude přijat velký návrh, nebo možná rukopis, který jste napsali, vám zajistí nakladatele. Váš vrozený talent a štěstí se spojí a přinesou vám úžasné věci. Užijte si tuto vítanou změnu událostí.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.