12. září 2015 04:40
Lucie PrůchováLásky babího léta aneb Kde se seznámit v září
Babí léto je nádherné období, mnozí ho považují za nejkrásnější z celého roku. Jmenuje se podle volně se vznášejících pavučinek drobných pavouků, které lidem v minulosti připomínaly vlasy starých žen.
Slunce, příjemné a ohleduplné, ozařuje žloutnoucí listí stromů. Zalesněné stráně svítí červeně, oranžově, žlutě, rána už jsou studená, pařezy obrůstají václavkami. Romantika na každém kroku. A tak, pokud nedošlo k seznámení v letním žáru, otevírá se báječná možnost najít životní anebo aspoň velkou lásku v poetických kulisách začínajícího podzimu. Půvab babího léta jako by k seznamování přímo vybízel. Básníci v zahradních restauracích vytahují z odřených brašen notýsky a zapisují si verše, které se jim honí hlavou. A my, ženy, zoufale hledáme lásku. Kde ji najdeme?
V moštárně
Jen se nesmějte, nemávejte rukou a nevrťte hlavou. Ženy dělají chybu, když některé lokality považují za nevhodné k seznámení, a zapomínají, že šikovné a akční děvče je schopné seznamovat se kdykoli a kdekoli. Je znám případ, kdy paní domu vezla jablka ze zahrádky do moštárny, protože její partner nedělal v domácnosti zhola nic. Jen ležel. Přítomní pánové jí samozřejmě pomáhali, aby těžký koš s jablky nevlekla sama. Při této příležitosti se seznámila s mužem, který lis na jablka obsluhoval. Byl to mladý svobodný inženýr. O podzimních víkendech vypomáhal v moštárně bratrovi. Zmíněná žena, už dávno žijící ve spokojeném manželství, tudíž udělala štěstí právě v moštárně. Z toho plyne: Žádnou lokalitu nepodceňovat!
U pařezu obrostlého václavkami
Ani houbaření nepodceňujte. Kamarádka Bára se například seznámila se svou velkou láskou v poetické nedělní zářijové odpoledne, kdy s maminkou vyrazily do lesa na voňavé podzimní houby václavky, jejichž světlé kloboučky nalézáme zpravidla na ztrouchnivělém dřevě. Tedy, na václavky vyrazila Bára, maminka se ukázala jako jejich odpůrkyně, uznávala spíše hříbky a bedly. Nad václavkami hřímala, že je to jen takový plevel. Vtom se odkudsi vynořil pohledný mladý muž s proutěným košíčkem a vášnivě oponoval. Obhajoval vynikající václavkový guláš či falešnou dršťkovou polévku, případně kloboučky smažené s česnekem, cibulkou a bazalkou s přidáním kapky smetany. Pointa? Dnes si Bára pokaždé na podzim pochutnává na vybraných lahůdkách z václavek. Ty jí servíruje její manžel, povoláním kuchař z proslulé restaurace.
Pod praporem svatého Václava
Svatý Václav je nejen patronem české země, ale i pivovarníků a vinařů. Nebojte se tudíž kvapně se blížících svatováclavských slavností. Nepůjde o žádné náročné lekce z dějepisu, na druhé straně je prozíravé si pamatovat, že kníže Václav byl zavražděn v roce 935 a krátce nato prohlášen za svatého (kdyby se o vás zajímal milovník historie, budou se vědomosti tohoto typu hodit). V prvé řadě se bude pít silné svatováclavské pivo a lahodné svatováclavské víno. Pojídat se budou nezapomenutelné podzimní speciality, například kachní paštika s přelivem z lesních plodů, kachnička na medu s červeným zelím s jablky a brusinkami a švestková pěna s medem a sekanými vlašskými ořechy. A že se tam, kde se dobře jí a pije, daří i lásce, netřeba připomínat.
Uprostřed nádherné podzimní přírody
Lesy, parky, louky, všelijaké mýtinky a pěšinky se na podzim oblékají do nádherně barevných, nezvyklých kostýmů, získávají neopakovatelné kouzlo. Děti pouštějící draky, vůně ohýnků, v nichž se pečou brambory, listí, snášející se v pravidelných kruzích ze stromů, mrazivá rána, příjemně teplá odpoledne a jablíčka červeně svítící z jabloní, to vše dělá z podzimu voňavý romantický koktejl. Budete-li jen tak nedbale postávat na terase venkovské hospůdky, pěkně se usmívat, držet sklenku jiskřivého vína a opájet se zdravým podzimním povětřím, které krásně zbarví vaše tváře a prospívá vlasům, je prakticky nemožné, aby si vás muž vašich snů nevšiml.
Eva Michorová