Máte dost „mazlicího“ hormonu? A víte, co to vlastně je?

Projevujete svému partnerovi dostatek lásky? Mazlíte se a dotýkáte? Pokud ne, tak to rychle napravte. Je to velmi důležité pro váš vztah i zdraví!

Skutečným důvodem, jak spolu s partnerem vycházíte, může být zejména to, jakou produkci hormonu oxytocinu máte.

Nový výzkum tomu nasvědčuje. Oxytocin má významnou roli v posilování vzájemného vztahu. Vědci z univerzity v Bonnu tvrdí, že má významný podíl na tom, jak dlouho manželství vydrží.

Sám o sobě samozřejmě nestačí. Oxytocin je produkován v mozku a vylučuje se např. při sexuální aktivitě, nejvyšší hladiny dosahujeme při orgasmu. Slouží i k vyvolání porodu a kojení. Bývá nazýván hormonem štěstí nebo mazlení, protože jeho hladina je výrazně vyšší v období, kdy se zamilujeme.

Jde to i s umělým hormonem?

Vědci účastníkům studie aplikovali umělý oxytocin. Těm se pak jejich protějšky jevily jak daleko atraktivnější než srovnávací skupině, která dostávala jen placebo.

Když někoho milujeme a spatříme ho, mozek začne uvolňovat více hormonu slasti a dostavuje se tak libý pocit. V období největší zamilovanosti pak můžeme mít až pocit, že jsme na milém závislí jako na droze. I v dalších fázích vztahu nás mozek po spatření milé osoby „odměňuje“ vyplavením oxytocinu. To vysvětluje, proč když jsme odloučeni od milovaného partnera, dostavuje se u nás deprese nebo smutek.

Pokud využijete vlny oxytocinového oblouznění na začátku vztahu a vzájemnými projevy lásky (v těch nesmíte ustávat) si na sebe hezky navyknete, můžete z toho těžit celý život.

Takže mazlit, mazlit, mazlit!

Mohlo by vás také zajímat:

-mh-


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 21. 5. 2024

Jste vstřícní, Berani, ale ve vztazích si často pletete pomáhání s výchovou. Máte tendenci se hodně obětovat. Dnes se možná naučíte říkat ne, když budete mít pocit, že váš partner překročil hranice toho, co mu můžete dát. Pokud to uděláte, možná znovu objevíte něco podstatného, co jste možná cestou ztratili – své ego.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.