Sex a vztahy

22. května 2017 14:00

Anna Kopečková

Místo orgasmu pekelná výheň aneb Když vás sex pálí

Ztratila jste zájem o sex, protože vám způsobuje velmi nepříjemné pocity jako pálení, bodání nebo svědění? Nejste sama. Onemocnění, které způsobuje pálení zevního genitálu, postihuje až 16 procent žen.

Možná už jste někdy zažila nepříjemné chvíle, které nejen při sexu způsobuje vaginální mykóza. Kolikrát to pálí a svědí tak, že milování není ani možné. Většinou ale stačí pár dní léčby a potíže jsou pryč. Existuje však onemocnění genitálu, které způsobuje podobně nepříjemné pocity, léčí se však mnohem hůř. Vulvodynie je stav, který je spojen s chronickou nevysvětlitelnou bolestí v oblasti vulvy. Nemá žádnou zřejmou příčinu, jako je rakovina, infekce, herpes, komprese spinálního nervu nebo jinou neurologickou poruchu. Přesto může být tak nepříjemný, že pro nemocné je nemyslitelné nejen milování, ale dokonce i sezení po delší dobu.

Vulvodynie postihuje ženy všech věkových kategorií, nejčastěji však mladé ženy do 25 let a poté ty v menopauze.

Mezi hlavní příznaky onemocnění patří:

  • bolest
  • pálení
  • bodání
  • svědění
  • pulzování

Bolest může být konstantní, nebo příležitostná. Nejčastější formou nemoci je takzvaná vyprovokovaná vulvodynie, kde spouštěčem je pohlavní styk. Může to trvat měsíce, ale i roky. Bolest můžete cítit v celém genitálu, ale například jen v oblasti poševního vchodu.

Onemocnění není na první pohled vidět, i když tkáň pochvy může být oteklá nebo zanícená. Přesto toto onemocnění není první, které gynekologa napadne při stanovování diagnózy. Nejdřív také musí vyloučit další příčiny, jako jsou kvasinkové infekce, virové infekce, nádory a neurologická onemocnění.

Není přesně známo, co toto onemocnění způsobuje. Někdy se však na nemoci mohou podílet například předešlé vaginální infekce, především kvasinkové. Dalším spouštěčem mohou být hormonální změny, jako je nasazení antikoncepce nebo nástup menopauzy. Problém však může způsobit i obyčejná citlivá kůže, alergie, podráždění nebo zranění nervů kolem pochvy, slabost nebo křeče svalů, které podporují pánevní orgány či například genetické predispozice.

Se sexem nemusí být konec

Správná léčba vyžaduje správnou diagnózu, a tak je nejprve třeba navštívit lékaře. Ovšem je třeba příznaky dobře popsat, protože učebnice znají případy, kdy byly ženy dlouhou dobu léčeny s jinou nemocí. Další komplikací je, že na vulvodynii neexistuje jediný správný lék, možností je několik.

Na někoho fungují antikonvulziva (což je skupina léčiv používaná pro léčbu a prevenci epileptických záchvatů a křečí), steroidy nebo antidepresiva, která mohou zmírnit chronickou bolest. Na akutní problémy mohou pomoci antihistaminika a lidokainová mast na dočasné zmírnění symptomů. Svědění a bolest zmírní i studené obklady přiložené po sexu. A vyplatí se zkontrolovat hladiny hormonů.

Pozor na oblečení a správnou hygienu

Je však třeba s nemocí bojovat, protože jinak se mohou připojit další problémy – deprese, úzkosti, poruchy spánku, nízká sebeúcta, problémy se vztahy a snížená kvalita života. Určitě se také naučte technikám správného dýchaní a relaxačním technikám, protože pánevní svaly se v předtuše bolesti mohou stáhnout a způsobit ještě větší problém. Procvičování a uvolnění těchto svalů pomůže zmírnit bolest. Při samotném styku používejte hodně voděodolný lubrikant.

Pokud vás postihly jakékoliv problémy s intimními partiemi, zapomeňte na spodní prádlo z umělých materiálů a vsaďte na čistou bavlnu. Také jsou mnohem vhodnější klasické kalhotky než tanga. Zapovězeno je příliš těsné oblečení, které omezuje proudění vzduchu a způsobuje tak vlhkost, jejímž důsledkem je další podráždění. Pokud je vám to příjemné, spěte bez spodního prádla.

Důležitá je hygiena, ale správně provedená. Vyhněte se vířivkám a koupání v horkých lázních, pobyt zde může způsobit svědění a nepohodlí. Naopak koupele dvakrát až třikrát denně ve vlažné lázni od bolestí ulevují. Při mytí používejte pouze čistou vodu, abyste své intimní partie omyla rukou. Po koupeli aplikujte čistou vazelínu nebo mast bez konzervačních látek, která pomůže vytvořit ochrannou bariéru.

-lk-

Mohlo by vás taky zajímat:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 17. 4. 2024

Berani, dnes se vám může přihodit nečekaná finanční událost. Možná budete stát s otevřenou obálkou v ruce a nebudete schopni slova. Ať už se jedná o nečekaný bonus, dárek nebo překvapivou dividendu z akcií, investujte peníze moudře. V poslední době jste utratili spoustu peněz a bylo by dobré, abyste začali doplňovat bankovní konto.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.