O čem ženy nemluví: Vaginóza trápí každou pátou
Bakteriální vaginóza je nejčastějším vaginálním onemocněním. Setkává se s ní každá pátá žena, proto je třeba dobře rozeznat její příznaky, aby mohla být zahájena správná léčba.
V pochvě přirozeně žijí různé druhy bakterií. Za normálních okolností jsou nejpočetnější bakterie mléčného kvašení neboli laktobacily. Bakterie mléčného kvašení produkují kyselinu mléčnou, která udržuje přirozeně nízké pH v pochvě a tím ji chrání před infekcemi. Pokud se však počet bakterií mléčného kvašení sníží, zvýší se hladina pH a začnou se množit jiné, takzvané „špatné“ bakterie, které vytvářejí zánět. A právě tomuto stavu se říká bakteriální vaginóza. „Pro vaginózu je hlavním příznakem vodnatý výtok s nepříjemným zápachem po rybách, doprovázený svěděním. Nástup potíží je postupný,“ říká MUDr. Oldřich Šottner, specialista v oborech gynekologie-porodnictví a urogynekologie, a dodává: „Velmi často ženy bakteriální vaginózu zaměňují s mykózou, která se projevuje bílým hrudkovitým výtokem a nezvykle silným svěděním.“
Vaginóza vs. mykóza
Z průzkumu společnosti Exeltis vyplývá, že téměř polovina dotázaných žen v produktivním věku nedokáže poznat rozdíl mezi těmito onemocněními a více než čtvrtina dokonce příznaky bakteriální vaginózy nezná. Kromě nepříjemného výtoku, který zapáchá, patří mezi příznaky vaginózy také svědění a nepříjemné pocity v pochvě. Na rozdíl od mykózy má bakteriální vaginóza pozvolný nástup.
Proč vaginóza vzniká?
Vznik vaginózy ovlivňuje mnoho faktorů. Jedním z nejčastějších je užívání antibiotik, která během užívání vyhubí potřebné kmeny laktobacilů, jež udržují zdravé a přirozené poševní prostředí. Proto se k účinné prevenci doporučuje užívání přípravků, které pomáhají udržovat přirozené pH v pochvě a obnovují vaginální flóru.
Vaginóza může vzniknout i v případě, že trpíte dlouhodobým menstruačním krvácením. Menstruační krev je totiž vhodnou potravou pro bakterie, které způsobují vaginózu. Riziko vzniku tohoto onemocnění se zvyšuje, i pokud máte zavedené nitroděložní tělísko, které může dráždit děložní hrdlo k chronickým zánětlivým změnám. Ty pak narušují křehkou rovnováhu v pochvě, na těchto vláknech se mohou nežádoucí bakterie snáze přichycovat.
Přirozenému prostředí pochvy nesvědčí ani extrémně časté mytí a používání nevhodných prostředků intimní hygieny, například s parfemací.
Při nechráněném pohlavním styku mohou alkalické spermie zvýšit stupeň pH pochvy a tím dojde k přemnožení tzv. „špatných“ bakterií.
K onemocnění vaginózou jsou často náchylné i ženy s cukrovkou, atopickým ekzémem nebo autoimunitním onemocněním. S blížícím se létem bychom měly dát pozor i na koupání v rybnících a dlouhý pobyt v mokrých plavkách.
Vaginóza v těhotenství
Bakteriální vaginóza může pro těhotnou ženu znamenat vážnou hrozbu. „Může způsobit samovolný potrat, předčasný porod, zánět dělohy či horší hojení poporodních poranění. Správné pH v pochvě má také velký význam během přirozeného porodu při ochraně novorozence před infekcemi,“ dodává MUDr. Šottner.
3x tip z lékáren a drogerií:
Vaginální gel Lactofeel
Gel na přírodní bázi, který díky obsahu kyseliny mléčné a glykogenu obnovuje přirozené pH pochvy a podporuje růst laktobacilů. Proto se doporučuje i jako prevence právě bezprostředně po léčbě antibiotiky. Zároveň zabraňuje opakování infekcí v pochvě přirozeným způsobem.
Mycí gel Lactacyd Pharma s antibakteriální přísadou
Gel obsahuje přírodní antibakteriální látky (např. antiseptický tymián), které pomáhají zabránit růstu bakterií a účinně předcházejí infekcím a zápachu.
Nivea Intimo Sensitive – sprchová emulze pro intimní hygienu
Emulze posiluje ochranu před různými ženskými obtížemi a podrážděním. Obsahuje kyselinu mléčnou, která je přirozenou součástí intimních partií a je nezbytná k udržení jejich zdravé, přirozeně kyselé úrovně pH. Aloe vera a pantenol jsou známé pro svůj zklidňující a zvlhčující efekt.