O čem ženy nemluví: Vaginóza trápí každou pátou

Bakteriální vaginóza je nejčastějším vaginálním onemocněním. Setkává se s ní každá pátá žena, proto je třeba dobře rozeznat její příznaky, aby mohla být zahájena správná léčba.

V pochvě přirozeně žijí různé druhy bakterií. Za normálních okolností jsou nejpočetnější bakterie mléčného kvašení neboli laktobacily. Bakterie mléčného kvašení produkují kyselinu mléčnou, která udržuje přirozeně nízké pH v pochvě a tím ji chrání před infekcemi. Pokud se však počet bakterií mléčného kvašení sníží, zvýší se hladina pH a začnou se množit jiné, takzvané „špatné“ bakterie, které vytvářejí zánět. A právě tomuto stavu se říká bakteriální vaginóza. „Pro vaginózu je hlavním příznakem vodnatý výtok s nepříjemným zápachem po rybách, doprovázený svěděním. Nástup potíží je postupný,“ říká MUDr. Oldřich Šottner, specialista v oborech gynekologie-porodnictví a urogynekologie, a dodává: „Velmi často ženy bakteriální vaginózu zaměňují s mykózou, která se projevuje bílým hrudkovitým výtokem a nezvykle silným svěděním.“

Vaginóza vs. mykóza

Z průzkumu společnosti Exeltis vyplývá, že téměř polovina dotázaných žen v produktivním věku nedokáže poznat rozdíl mezi těmito onemocněními a více než čtvrtina dokonce příznaky bakteriální vaginózy nezná. Kromě nepříjemného výtoku, který zapáchá, patří mezi příznaky vaginózy také svědění a nepříjemné pocity v pochvě. Na rozdíl od mykózy má bakteriální vaginóza pozvolný nástup.

Proč vaginóza vzniká?

Vznik vaginózy ovlivňuje mnoho faktorů. Jedním z nejčastějších je užívání antibiotik, která během užívání vyhubí potřebné kmeny laktobacilů, jež udržují zdravé a přirozené poševní prostředí. Proto se k účinné prevenci doporučuje užívání přípravků, které pomáhají udržovat přirozené pH v pochvě a obnovují vaginální flóru.

Vaginóza může vzniknout i v případě, že trpíte dlouhodobým menstruačním krvácením. Menstruační krev je totiž vhodnou potravou pro bakterie, které způsobují vaginózu. Riziko vzniku tohoto onemocnění se zvyšuje, i pokud máte zavedené nitroděložní tělísko, které může dráždit děložní hrdlo k chronickým zánětlivým změnám. Ty pak narušují křehkou rovnováhu v pochvě, na těchto vláknech se mohou nežádoucí bakterie snáze přichycovat.

Přirozenému prostředí pochvy nesvědčí ani extrémně časté mytí a používání nevhodných prostředků intimní hygieny, například s parfemací.

Při nechráněném pohlavním styku mohou alkalické spermie zvýšit stupeň pH pochvy a tím dojde k přemnožení tzv. „špatných“ bakterií.

K onemocnění vaginózou jsou často náchylné i ženy s cukrovkou, atopickým ekzémem nebo autoimunitním onemocněním. S blížícím se létem bychom měly dát pozor i na koupání v rybnících a dlouhý pobyt v mokrých plavkách.

Vaginóza v těhotenství

Bakteriální vaginóza může pro těhotnou ženu znamenat vážnou hrozbu. „Může způsobit samovolný potrat, předčasný porod, zánět dělohy či horší hojení poporodních poranění. Správné pH v pochvě má také velký význam během přirozeného porodu při ochraně novorozence před infekcemi,“ dodává MUDr. Šottner.

3x tip z lékáren a drogerií:

Vaginální gel Lactofeel

Gel na přírodní bázi, který díky obsahu kyseliny mléčné a glykogenu obnovuje přirozené pH pochvy a podporuje růst laktobacilů. Proto se doporučuje i jako prevence právě bezprostředně po léčbě antibiotiky. Zároveň zabraňuje opakování infekcí v pochvě přirozeným způsobem.

Mycí gel Lactacyd Pharma s antibakteriální přísadou

Gel obsahuje přírodní antibakteriální látky (např. antiseptický tymián), které pomáhají zabránit růstu bakterií a účinně předcházejí infekcím a zápachu.

Nivea Intimo Sensitive – sprchová emulze pro intimní hygienu

Emulze posiluje ochranu před různými ženskými obtížemi a podrážděním. Obsahuje kyselinu mléčnou, která je přirozenou součástí intimních partií a je nezbytná k udržení jejich zdravé, přirozeně kyselé úrovně pH. Aloe vera a pantenol jsou známé pro svůj zklidňující a zvlhčující efekt.

Mohlo by vás taky zajímat:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 6. 2024

Usmívejte se dnes na svět, Berani. Buďte vděční za věci, které máte, a za lidi kolem sebe. Umocněte v sobě příjemný, hřejivý pocit a šiřte tuto lásku mezi ostatní. Toto je pro vás velmi expanzivní období, ve kterém můžete dosáhnout poměrně hodně, pokud se do toho pustíte. Vyzařujte svou pravou povahu každou buňkou svého těla a sledujte, jak se vám naskýtají příležitosti.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.