Sex a vztahy

25. dubna 2017 07:30

Martina Čerňanská

Nenávidíte ho a chcete se mstít? Raději si to rozmyslete

Opustil vás za opravdu pekelných okolností, ponížil vás, odhodil, a vy teď máte chuť se pomstít. To si ovšem raději dobře rozmyslete.

Přežít rozchod s partnerem je pokaždé těžké, na toto téma se píší nejen dlouhé články, ale i knihy. Silná osobnost se s tím prostě nějak vyrovná, ale chce to čas. Jinak se na rozchod díváte v den, kdy k němu došlo, jinak za rok nebo za deset let. Ale i když tušíte, že to jednou doopravdy přebolí, že to není planá útěcha, nebolí to o nic míň. Rozchody zpravidla vyvolávají celé gejzíry emocí, bohužel velice nenávistných.

Skutečně je pomsta sladká?

A nenechte se obalamutit známým příslovím o tom, že pomsta je sladká. Není to totiž pravda. Pomsta je sladká jen prvních několik chvil, později zhořkne tak, že si to ani neumíte představit. Odpustit nebývá snadné, někdy je to dokonce velice těžké či téměř nemožné, ale určitě je to pro naši psychiku lepší než se mstít. S malými křivdami, které nám způsobili jiní, se většina z nás naučí během života nějak vypořádat, ale co s těmi velkými, jež nemilosrdně zasahují do našich osudů?

A když emoce vychladnou...

Psychologové z manželských poraden poslouchají příběhy prošpikované touhou po pomstě dnes a denně. Zrada a případná msta je ten nejčastější problém, kvůli kterému se na ně klienti obracejí a žádají o radu, jak se s tím vším vypořádat a jít životem dál. Odpuštění je základ. Jenže oč snadněji se to řekne, o to obtížněji se to v reálném životě provádí. Když nám někdo ublíží, stane se nám křivda, jsou myšlenky na pomstu naprosto přirozené. Vnitřně cítíme, že odplata destruktivní následky činu zmenší. Po vychladnutí emocí si ale většina z nás uvědomí, že ve skutečnosti to tak jednoduše nefunguje.

Foto: istock.com

Oko za oko, zub za zub

Opravdu se chcete pomstít nevěrníkovi v duchu onoho odvěkého: oko za oko, zub za zub? Myslete na to, že se vám nejenže neuleví, ale ještě ke všemu nastoupí výčitky svědomí, protože uděláte něco, co se vám příčí, je proti vašim morálním zásadám, vnitřně se s tím neztotožňujete. Celá akce bude tudíž k ničemu, případně vaše psychické rozpoložení ještě zhorší. Nejste-li prozatím schopna odpustit či se o to aspoň pokusit, máte ještě další možnost: nechat to plavat. Přináší to rozhodně větší úlevu než stále na toho bídáka myslet, žít tudíž vlastně jeho život, a zaobírat se pochmurnými myšlenkami na odvetu.

Elegantní, nebo hloupé?

Kamarádky vás možná budou přesvědčovat, že některé drobnější porozvodové pomsty jsou nejen sladké, ale i humorné. V rámci hovorů na toto téma vychází najevo, že dámy jsou schopné vymazat bývalému příteli veškerá data z počítače, vystavit jeho fotografii na stránkách, kde se seznamují muži patřící k čtyřprocentní menšině, podat inzerát nabízející bizarní sexuální služby, pochopitelně s telefonním číslem bývalého přítele, rozstříhat drahý obsah šatníku, namluvit sousedům, že drahoušek má závažnou kriminální minulost. Připadají vám tyto způsoby pomsty elegantní? Anebo spíš přihlouplé?

Přečtěte si také:

-em-

Sdílejte článek
Štítky kniha láska rozchod emoce Sex vztahy nenávist pomsta city

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 4. 2024

Berani, vyhlídky na dnešní den jsou vynikající. Současné uspořádání planet a poněkud tísnivá atmosféra posledních dnů vás inspirují ke změně prostředí a návštěvě nových míst. Proč si nenaplánovat malý výlet? Všechna znamení naznačují, že právě teď je pro takové dobrodružství ta nejlepší doba. Pokud budete otálet, budete se cítit opět zaseknutí ve staré rutině.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.