Sex a vztahy

12. prosince 2017 10:00

Anna Kopečková

Perfektní svátky? 3 problémy, které řeší většina párů

Může to být nejúžasnější období roku. Malujete si v duchu kouzelnými barvami sváteční dny volna se svým partnerem a ono to prostě dopadne zcela jinak. Ze společných svátků můžete být rozčarovaná a rozladěná. Náš milostný život zkrátka není imunní vůči stresu. A tomu vánočnímu především.

„Svátky mohou v lidech vyvolat intenzivní emoce," vysvětluje psycholožka a odbornice na manželské a sexuální zdraví Rachel Needleová. „O svátcích se musíte vyrovnat s další úrovní stresu. Seznámíte se s partnerovou rodinou, nebo je už znáte a vnitřně se toho setkání bojíte. Možná máte rozdílné představy o trávení svátků nebo se nemůžete shodnout, kolik utratit za dárky. Je toho určitě hodně, co může v tomto období mezi páry vrazit klín.”

Abyste svátky přežila s čistým štítem a v relativní pohodě, naučte se pár pravidel od odborníků. Díky jejich tipům máte šanci vše zvládnout s grácií.

Problém č. 1: Nemůžete se shodnout na tom, kde a jak slavit Vánoce

Rozhodnutí, kde strávit svátky, může být oříšek i pro sehrané páry, potvrzuje Rachel Needleová. „Když členové rodiny žijí daleko od sebe, budete stát před obrovskou výzvou," dodává.

Existuje však několik způsobů, jak se dohodnout na tom, u které s rodin budete trávit Vánoce. Jednou z možností jsou svátky „na střídačku”. Vše je o kompromisu! S rodinami si sedněte a vysvětlete jim své stanovisko: Rádi byste je potěšili, ale musíte se shodnout na střídavých návštěvách. Dohodněte se s nimi třeba na tom, že pokud Vánoce budete trávit s rodinou partnera, oslavíte s tou vaší Velikonoce a další rok to bude naopak.

Další možnost je, že vytvoříte svou vlastní tradici a obě rodiny sezvete pod svoji střechu. Bude to trochu o nervy a čeká vás hodně práce, ale pokud spolu rodiny vycházejí, mohlo by to být nakonec docela fajn řešení.

„Pokud nejsou ve hře děti, můžete také rodinám sdělit své přání strávit Vánoce netradičně a vydat se na výlet nebo na dovolenou”, radí psycholožka. „Tímto přístupem, zvláště pokud jste mladý pár, nikoho neurazíte a nikdo se nebude cítit odstrčený.”

Bez ohledu na to, na čem se shodnete, rozhodně tuhle konverzaci nezametejte pod koberec. Stejně by vás nakonec dohnala a bylo by zbytečně zle. Pokud si dokážete v klidu sdělit své představy a najít kompromisní řešení, nikdo se nebude cítit ukřivděně.

Problém č. 2: Váš partner se „nemusí” s vaší rodinou (nebo naopak)

To opravdu není lehká situace, ale víte, že se tomu nevyhnete. Zde jsou klíčová slova: slušnost, zralost a velkorysost.

Pokud se jeden z partnerů nemusí s rodinou toho druhého, bude mít kompromis ještě zásadnější funkci. Nepřijít by bylo neslušné, ale také nechcete, aby partner o Vánocích zbytečně trpěl. Musíte být spoluhráči a vytvořit si systém vzájemné emocionální podpory. Vaším společným cílem bude zůstat po celou dobu v „zóně bez konfliktu”.

Váš partner opravdu nemusí mít rád vaši matku, i když má rád vás. Zkuste se v tomto směru obejít bez výčitek. Naopak oceňte, že dokáže být slušný a zdvořilý i v hustších situacích. Poděkujte mu za jeho gentlemanské chování a vraťte mu to, že i vy se před druhou rodinou udržíte a nebudete nic rozdmýchávat.

Uvědomte si, že váš vztah opravdu posílí, pokud se dokážete i v těchto situacích vzájemně podpořit. Na oplátku návštěvu neprotahujte a nesnažte se nikoho „násilím” sblížit. Obyčejná lidská slušnost a trocha moudrého nadhledu budou ty nejlepší ingredience, jak přežít poněkud nepříjemnou návštěvu.

A ještě jedna rada odborníků: pijte střídmě! Alkohol uvolňuje zábrany a vzbudí emoce. A nikdo přece nestojí o zbytečné drama, obzvlášť o Vánocích!

Foto: iStock

Problém č. 3: Nejste na stejné vlně, pokud jde o dárky

I když rádi říkáme, že Vánoce nejsou o dárcích, ale o vnitřních hodnotách, zklamání z nevhodného daru je dost častou vánoční skutečností.

Možná se vaše představy o hodnotě dárků a míře obdarovávání opravdu zásadně liší. Pokud už tuto zkušenost se svým partnerem máte, připravte se na otevřený rozhovor. Opravdu byste měli sladit své představy, aby vaše Vánoce nedostaly hořkou pachuť. Každý má nějaké sny o perfektním dárku a není vinou partnera, pokud je nezná a dárek netrefí.

„Lidé mají tendenci mít vysoká očekávání ohledně dárků od partnera,” říká Rachel Needleová. „Je důležité předem komunikovat o tom, co skutečně chcete nebo potřebujete. Spíše než doufat, že muži dokážou číst vaše myšlenky, prostě jim své přání sdělte. Věřte, že se jim uleví, pokud dostanou jasnou nápovědu.”

Také si nastavte základní pravidla ohledně peněz. Vyhnete se trapným situacím, kdy jeden koupí oblíbené CD a druhý našetří na dovolenou v tropech. Zkuste být ve svých přáních konkrétní a určete si finanční limit, který nepřekročíte. Nebo si dejte pod stromkem drobnost a za společné peníze si kupte něco, po čem oba toužíte a co si užijete jako pár.

Největší tajemství krásných svátků s partnerem ale leží v tom, že se vzdáte myšlenky na bezchybné sváteční období. „Nerealistické očekávání perfektních svátků je hlavním zdrojem a podstatou neshod," potvrzuje psycholožka.

Chcete-li být o svátcích opravdu v pohodě, vzdejte se dobrovolně očekávání, že všechno o svátcích musí být dokonalé – včetně vašeho manžela, manželky, přítelkyně nebo přítele.

-ku-

Mohlo by vás taky zajímat:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 5. 2024

Zpoždění při přijímání sdělení ze vzdáleného místa by se dnes mohlo ukázat jako frustrující, Berani. Možná se těšíte na dovolenou, ale povinnosti, které se náhle objeví, by mohly cestu odložit. Pravděpodobně to nebude nutné, ale je třeba udělat úpravy, abyste mohli dělat to, co chcete, a zároveň plnit své povinnosti.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.