Sex a vztahy

28. června 2017 14:00

Martina Čerňanská

Pohlavní nemoci: Odvrácená tvář žhavého letního flirtu

Pohlavní nemoci s sebou nesou stigma: “Slušný” člověk se přeci jen tak nenakazí! Opusťte raději předsudky a seznamte se s tím, co se vám za horkých letních večerů může přihodit dřív, než řeknete “měli jsme použít kondom”!

Chlamydie

Poměrně běžná záležitost. Tyto nepříjemné potvůrky se týkají jak mužů, tak žen a patří mezi rozšířené pohlavní nemoci. Naštěstí se jich můžete zbavit správnou léčbou. Pozor! Často si příznaků nemusíte ani všimnout, ale pokud se vám vracejí záněty vnitřních rodidel, pak tu může kralovat právě chlamydiová infekce. Při ignoraci léčby hrozí i neplodnost.

Genitální opar

Stejně jako jiné druhy oparů jde o virovou záležitost. Genitální opar začíná svěděním v oblasti kolem genitálu, bolestí v tříslech nebo palčivým pocitem, když si odskočíte “na malou”. Pokračuje bolestivými puchýřky a vřídky, které se začnou objevovat a praskat. Pokud se v situaci poznáváte, odhoďte stud a rychle vyhledejte odborníka.

Syfilis

Pokud si myslíte, že syfilis je stejně historická záležitost jako souchotě nebo španělská chřipka, jste na omylu. Jde o skutečně nebezpečnou nemoc, která se projevuje v několika stádiích a neléčené případy mohou končit i smrtí. Pokud se vám “tam dole” utvoří nebolestivý vřídek a máte za sebou potenciálně rizikový sex, může jít o první stadium a upalujte k lékaři. Pacienti po léčbě syfilis jsou pod lékařskou kontrolou řadu dalších let, protože i po léčbě se může objevit postižení vnitřních orgánů, včetně mozku a míchy.

Kapavka

Známá pohlavní nemoc, která se přenáší, stejně jako ostatní, nechráněným sexem. Může probíhat i skrytě, bez příznaků, ale často se projeví jako výtok z močové trubice a pálení při močení, kdy infekce způsobuje zánět močové trubice. Kapavku neignorujte, mohla byste mít pak problém s početím dětí.

HIV/AIDS

V 90. letech jsme o HIV/AIDS slyšeli na každém kroku, ale dnes zájem o tuto zákeřnou nemoc trochu utichl. I když Česká republika nepatří k vysloveně rizikovým oblastem, nic nepodceňujte. HIV na první pohled, věřte, neuvidíte. Nákaza virem HIV pak způsobuje onemocnění AIDS. Virus se šíří pohlavním stykem a krví nebo krevními produkty. Pokud se nakazíte, můžete si zprvu myslet, že na vás leze jen chřipka. Krevní testy odhalí pravdu, kterou nesmíte ignorovat. Pokud se situaci nepostavíte čelem, časem pacientům selže imunita a mohou podlehnout i banálním nemocem. Současná léčba dokáže průběh onemocnění úspěšně zpomalit, nikoli však zcela vyléčit.

Vystrašili jsme vás? Dobře! Než se, posilněná letními drinky pod letní hvězdnou oblohou, oddáte krásnému cizinci, vtlučte si do hlavy, že kondomy patří do kabelky stejně jako pudřík a peníze na taxi. V opačném případě by nechtěné těhotenství mohlo být tou menší komplikací, kterou si z dovolené přivezete zpět.

Mohlo by vás také zajímat:

autor: KU


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 5. 2024

Berani, budete se muset spolehnout na své analytické schopnosti a pevnou sebekontrolu, abyste se dostali z rozbouřeného moře, ve kterém se dnes nacházíte. A stresu se nevyhnete. Nejhorší nástrahou, která vás čeká v kariéře nebo při studiu, by bylo pochybovat o svých schopnostech. Máte příležitost, abyste si vyzkoušeli svou sebedůvěru. Jen se ujistěte, že obstojíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.