Riziko skryté v kalhotkách: Pozor na nebezpečné spodní prádlo
Prádlo, které máme kůži nejblíže, může obsahovat nebezpečné chemické látky a tím ohrozit naše zdraví.
Mezi nejrizikovější patří spodní prádlo z tržnice, ale ani značkové výrobky vám bohužel nezaručí stoprocentní jistotu. Dejte si opravdu pozor, co na sebe oblékáte.
Intimní zóna
Při výrobě textilií se běžně používá přes 700 chemických látek. Mnohé z nich jsou nebezpečné, zatěžují životní prostředí a mohou také ohrožovat i vás, konečné uživatele. Nejrizikovější je právě spodní prádlo. Dotýká velmi citlivých částí těla a díky tomu může snadno dojít k nežádoucím reakcím počínaje podrážděním pokožky přes alergické reakce až po riziko vzniku rakoviny. Důležitou roli hraje, jak dlouho máte prádlo na sobě a jak se potíte. Čím je doba kontaktu a otěru delší, tím se zvyšuje šance na proniknutí nežádoucích látek do pokožky.
Barví všechno
Mezi chemické látky, které vzbuzují největší obavy, patří barviva. Mnohá z používaných barviv nejsou dostatečně prozkoumaná z hlediska zdravotních dopadů. Odhaduje se, že až deset procent z používaných barviv může způsobovat genové mutace. Dále jsou to například ftaláty, jejichž zdrojem jsou zejména PVC potisky, a formaldehyd používaný při finálním zpracování textilií. Nestálé barvy, které se při nošení uvolňují otěrem a vlhkostí (potem), zvyšují riziko podráždění pokožky a mohou odstartovat vznik alergických reakcí. Navíc zatěžují odpadní vody.
Nekupujte levné spdoní prádlo, může být nebezpečné. Foto: istock.com
Jedovaté podprsenky
Podprsenky, na rozdíl od kalhotek, obsahují kromě textilu i plasty a kovy. A právě obyčejný plastový kroužek na ramínku může obsahovat například kadmium, což je toxická a rakovinotvorná látka, jejíž negativní účinky se projevují především při dlouhodobém nošení.
Jak poznat bezpečné prádélko?
Pokud chcete mít jistotu, že kupujete zdravotně nezávadný textil, hledejte výrobky, které nesou označení Oeko-tex. Tímto certifikátem se označuje zboží, které prošlo v některé z nezávislých laboratoří Oeko-tex přísným testováním na chemikálie nebezpečné lidskému zdraví. Certifikát také zaručuje, že hodnota pH vyhovuje požadavkům citlivé pokožky, uvádějí odborníci z portálu fithall.cz. Normy tohoto certifikátu omezují maximální obsah formaldehydu, kyselých nebo alkalických chemikálií, pesticidů, konzervačních látek jako jsou PCP, těžkých kovů, karcinogenních barviv a dalších chemických látek v textilu.
Co dělat?
1. Vyhýbejte se prádlu tmavých barev a potiskům.
2. Nepořizujte si spodní prádlo v tržnicích. Může obsahovat vysoké množství ftalátů, které jsou zakázané ve výrobcích pro děti, nebo nonylfenol. Tato povrchově aktivní látka způsobuje znečištění odpadních vod a hromadí se v živých organismech. Lze jej sice snadno odstranit vypráním, čímž ale nevědomky znečišťujete životní prostředí.
3. Prádlo často měňte, abyste omezili dobu jeho přímého kontaktu s pokožkou.
4. Nové prádlo, které přichází do kontaktu s pokožkou, před použitím vždy vyperte. Tím odstarníte část nebezpečných látek. Ty vymizí postupným praním.
5. Patříte-li mezi citlivé jedince, nepoužívejte aviváž – obsahuje potenciálně alergenní vonné látky. Obecně má aviváž negativní dopady na životní prostředí.
6. V případě reakce pokožky přestaňte prádlo používat a poraďte se s lékařem.
Mohlo by vás dále zajímat:
Zdroj: fithall.cz