Riziko skryté v kalhotkách: Pozor na nebezpečné spodní prádlo

Prádlo, které máme kůži nejblíže, může obsahovat nebezpečné chemické látky a tím ohrozit naše zdraví.

Mezi nejrizikovější patří spodní prádlo z tržnice, ale ani značkové výrobky vám bohužel nezaručí stoprocentní jistotu. Dejte si opravdu pozor, co na sebe oblékáte.

Intimní zóna

Při výrobě textilií se běžně používá přes 700 chemických látek. Mnohé z nich jsou nebezpečné, zatěžují životní prostředí a mohou také ohrožovat i vás, konečné uživatele. Nejrizikovější je právě spodní prádlo. Dotýká velmi citlivých částí těla a díky tomu může snadno dojít k nežádoucím reakcím počínaje podrážděním pokožky přes alergické reakce až po riziko vzniku rakoviny. Důležitou roli hraje, jak dlouho máte prádlo na sobě a jak se potíte. Čím je doba kontaktu a otěru delší, tím se zvyšuje šance na proniknutí nežádoucích látek do pokožky.

Barví všechno

Mezi chemické látky, které vzbuzují největší obavy, patří barviva. Mnohá z používaných barviv nejsou dostatečně prozkoumaná z hlediska zdravotních dopadů. Odhaduje se, že až deset procent z používaných barviv může způsobovat genové mutace. Dále jsou to například ftaláty, jejichž zdrojem jsou zejména PVC potisky, a formaldehyd používaný při finálním zpracování textilií. Nestálé barvy, které se při nošení uvolňují otěrem a vlhkostí (potem), zvyšují riziko podráždění pokožky a mohou odstartovat vznik alergických reakcí. Navíc zatěžují odpadní vody.

Nekupujte levné spdoní prádlo, může být nebezpečné. Foto: istock.com

Jedovaté podprsenky

Podprsenky, na rozdíl od kalhotek, obsahují kromě textilu i plasty a kovy. A právě obyčejný plastový kroužek na ramínku může obsahovat například kadmium, což je toxická a rakovinotvorná látka, jejíž negativní účinky se projevují především při dlouhodobém nošení.

Jak poznat bezpečné prádélko?

Pokud chcete mít jistotu, že kupujete zdravotně nezávadný textil, hledejte výrobky, které nesou označení Oeko-tex. Tímto certifikátem se označuje zboží, které prošlo v některé z nezávislých laboratoří Oeko-tex přísným testováním na chemikálie nebezpečné lidskému zdraví. Certifikát také zaručuje, že hodnota pH vyhovuje požadavkům citlivé pokožky, uvádějí odborníci z portálu fithall.cz. Normy tohoto certifikátu omezují maximální obsah formaldehydu, kyselých nebo alkalických chemikálií, pesticidů, konzervačních látek jako jsou PCP, těžkých kovů, karcinogenních barviv a dalších chemických látek v textilu.

Co dělat?

1. Vyhýbejte se prádlu tmavých barev a potiskům.

2. Nepořizujte si spodní prádlo v tržnicích. Může obsahovat vysoké množství ftalátů, které jsou zakázané ve výrobcích pro děti, nebo nonylfenol. Tato povrchově aktivní látka způsobuje znečištění odpadních vod a hromadí se v živých organismech. Lze jej sice snadno odstranit vypráním, čímž ale nevědomky znečišťujete životní prostředí.

3. Prádlo často měňte, abyste omezili dobu jeho přímého kontaktu s pokožkou.

4. Nové prádlo, které přichází do kontaktu s pokožkou, před použitím vždy vyperte. Tím odstarníte část nebezpečných látek. Ty vymizí postupným praním.

5. Patříte-li mezi citlivé jedince, nepoužívejte aviváž – obsahuje potenciálně alergenní vonné látky. Obecně má aviváž negativní dopady na životní prostředí.

6. V případě reakce pokožky přestaňte prádlo používat a poraďte se s lékařem.

Mohlo by vás dále zajímat:

Zdroj: fithall.cz

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 21. 5. 2024

Jste vstřícní, Berani, ale ve vztazích si často pletete pomáhání s výchovou. Máte tendenci se hodně obětovat. Dnes se možná naučíte říkat ne, když budete mít pocit, že váš partner překročil hranice toho, co mu můžete dát. Pokud to uděláte, možná znovu objevíte něco podstatného, co jste možná cestou ztratili – své ego.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.