zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

5 hormonů, které s námi ženami každý měsíc pěkně cvičí

Jednou nahoře, jednou dole...
Autor: iStock Jednou nahoře, jednou dole...
anna kopečková , Vydáno: 18.04.2017
Změny nálad, podivné chutě a bezdůvodně slzy v očích. Víte, o čem mluvíme, že? Buďte v klidu, je to normální. Bláznivé pohlavní hormony řídí nejen vaši menstruaci, plodnost a chuť na sex, ale také ovlivňují, jak jste na tom duševně, jak se vám spí nebo na co máte chuť.

reklama

Nabízíme vám pár rad, jak je mít pod kontrolou:

1. Estrogen

Převažujícím typem estrogenu už žen v období od první menstruace až po menopauzu je estradiol, který připravuje dělohu na početí. Jeho vyrovnaná hodnota posiluje chuť na sex i imunitu.

Co umí: Estrogen posílá všem buňkám v těle pokyn, aby rostly, ať už jsou to prsa nebo kosti. Pokud je ho ale příliš, vede k silnému premenstruačnímu syndromu, problémům s plodností nebo dokonce k rakovině prsu. Jeho nedostatek může naopak způsobit osteoporózu.

Jak ho mít pod kontrolou: Pokud jste moc hubená, jeho produkce se zpomaluje. Když máte naopak nějaké to kilo navíc, vytváří vaše tělo druh estrogenu, který si s estradiolem nerozumí.

Řešení: Udržujte si správnou váhu, BMI by mělo být mezi 18.5 a 30.

2. Progesteron

Každý měsíc vytváří heboučkou vystýlku dělohy, něco jako postýlku pro děťátko, kdyby náhodou přišlo. A když neotěhotníte, hladina progesteronu klesne a spustí se menstruace.

Co umí: Progesteron má mírně sedativní účinky, které nám mohou dopřát hluboký spánek. Přispívá také k zadržování vody v těle, plynatosti a zácpě. Nic moc.

Jak ho mít pod kontrolou: Jelikož je tento hormon důležitý pro početí, hodně snažilek, zejména v USA, kupuje volně prodejné vaginální krémy s progesteronem. Podle studií to ale nemá žádný pozitivní efekt. Mnohem víc vám pomůže, když budete meditovat, alespoň pět minut denně.

ženy hormony 1 Foto:

 

3. Testosteron

I když jde o mužský pohlavní hormon, je v malém množství produkován i v ženském těle, kde ovlivňuje ovulaci a libido.

Co umí: Jeho příliš vysoká hladina vyvolává akné, ve vlasech se mohou objevit lupy a na různých místech těla růst tmavé chlupy. Když vám naopak chybí, nedostává se vám chuti na sex ani do života.

Jak ho mít pod kontrolou: Nadměrné množství testosteronu má úzkou spojitost s nadváhou, proto se zaměřte na správné BMI. Když máte testosteronu málo, pomohou jídla bohatá na zinek, jako je třeba hummus. Není potřeba se bát, že vám z toho naroste knír, prostě jen budete mít víc energie.

ženy hormony 2 Foto:

 

4. Prolaktin

Tvoří se v mozku a jeho hlavní rolí je řídit uvolňování vajíčka a stimulovat tvorbu mateřského mléka.

Co umí: Výjimečně vysoká hladina naprosto rozdrtí jakoukoli chuť na sex a vyvolá příznaky menopauzy. Lehce zvýšené hodnoty umí potlačit ovulaci. A po porodu se jeho správná úroveň přičiní o rychlé zhubnutí těhotenských kil.

Jak ho mít pod kontrolou: Nedostatek spánku způsobuje nárůst stresového hormonu kortizolu a prolaktinu. Správné hodnoty prolaktinu budete mít, pokud si každou noc dopřejete sedm až osm hodin nepřerušovaného spánku.

5. Folitropin

Folitropin se podílí na tvorbě a uzrávání vajíček, další hormon - luteinizační nebo zkráceně lutein, se pak stará o jejich uvolnění.

Co umí: Správné hladiny folitropinu a luteinizačního hormonu napomáhají i odpovídající úrovni progesteronu. Vysoké hodnoty folitropinu jsou spojovány s poruchami paměti, nespavostí a akné.

Jak ho mít pod kontrolou: Dobře si hlídejte, kolik alkoholu pijete, zejména pokud chcete mít dítě. Víc jak dvě skleničky denně umí produkci těchto hormonů zásadně narušit.

-az-

Mohlo by vás taky zajímat:

Cviky nejsou moc náročné, ale velmi efektivní

Hormonální jóga: Efektivní způsob, jak pomoci tělu, aby správně fungovalo

Nejlepší bylinky pro ženy: Obejdete se bez hormonů!

Nejlepší bylinky pro ženy: Obejdete se bez hormonů!

reklama

Související témata: deprese , smutek , hormony , menstruace , hormonální cyklus , výkyvy nálad

reklama

Přečtěte si také

reklama