5 hormonů, které s námi ženami každý měsíc pěkně cvičí

Změny nálad, podivné chutě a bezdůvodně slzy v očích. Víte, o čem mluvíme, že? Buďte v klidu, je to normální. Bláznivé pohlavní hormony řídí nejen vaši menstruaci, plodnost a chuť na sex, ale také ovlivňují, jak jste na tom duševně, jak se vám spí nebo na co máte chuť.

Nabízíme vám pár rad, jak je mít pod kontrolou:

1. Estrogen

Převažujícím typem estrogenu už žen v období od první menstruace až po menopauzu je estradiol, který připravuje dělohu na početí. Jeho vyrovnaná hodnota posiluje chuť na sex i imunitu.

Co umí: Estrogen posílá všem buňkám v těle pokyn, aby rostly, ať už jsou to prsa nebo kosti. Pokud je ho ale příliš, vede k silnému premenstruačnímu syndromu, problémům s plodností nebo dokonce k rakovině prsu. Jeho nedostatek může naopak způsobit osteoporózu.

Jak ho mít pod kontrolou: Pokud jste moc hubená, jeho produkce se zpomaluje. Když máte naopak nějaké to kilo navíc, vytváří vaše tělo druh estrogenu, který si s estradiolem nerozumí.

Řešení: Udržujte si správnou váhu, BMI by mělo být mezi 18.5 a 30.

2. Progesteron

Každý měsíc vytváří heboučkou vystýlku dělohy, něco jako postýlku pro děťátko, kdyby náhodou přišlo. A když neotěhotníte, hladina progesteronu klesne a spustí se menstruace.

Co umí: Progesteron má mírně sedativní účinky, které nám mohou dopřát hluboký spánek. Přispívá také k zadržování vody v těle, plynatosti a zácpě. Nic moc.

Jak ho mít pod kontrolou: Jelikož je tento hormon důležitý pro početí, hodně snažilek, zejména v USA, kupuje volně prodejné vaginální krémy s progesteronem. Podle studií to ale nemá žádný pozitivní efekt. Mnohem víc vám pomůže, když budete meditovat, alespoň pět minut denně.

3. Testosteron

I když jde o mužský pohlavní hormon, je v malém množství produkován i v ženském těle, kde ovlivňuje ovulaci a libido.

Co umí: Jeho příliš vysoká hladina vyvolává akné, ve vlasech se mohou objevit lupy a na různých místech těla růst tmavé chlupy. Když vám naopak chybí, nedostává se vám chuti na sex ani do života.

Jak ho mít pod kontrolou: Nadměrné množství testosteronu má úzkou spojitost s nadváhou, proto se zaměřte na správné BMI. Když máte testosteronu málo, pomohou jídla bohatá na zinek, jako je třeba hummus. Není potřeba se bát, že vám z toho naroste knír, prostě jen budete mít víc energie.

4. Prolaktin

Tvoří se v mozku a jeho hlavní rolí je řídit uvolňování vajíčka a stimulovat tvorbu mateřského mléka.

Co umí: Výjimečně vysoká hladina naprosto rozdrtí jakoukoli chuť na sex a vyvolá příznaky menopauzy. Lehce zvýšené hodnoty umí potlačit ovulaci. A po porodu se jeho správná úroveň přičiní o rychlé zhubnutí těhotenských kil.

Jak ho mít pod kontrolou: Nedostatek spánku způsobuje nárůst stresového hormonu kortizolu a prolaktinu. Správné hodnoty prolaktinu budete mít, pokud si každou noc dopřejete sedm až osm hodin nepřerušovaného spánku.

5. Folitropin

Folitropin se podílí na tvorbě a uzrávání vajíček, další hormon - luteinizační nebo zkráceně lutein, se pak stará o jejich uvolnění.

Co umí: Správné hladiny folitropinu a luteinizačního hormonu napomáhají i odpovídající úrovni progesteronu. Vysoké hodnoty folitropinu jsou spojovány s poruchami paměti, nespavostí a akné.

Jak ho mít pod kontrolou: Dobře si hlídejte, kolik alkoholu pijete, zejména pokud chcete mít dítě. Víc jak dvě skleničky denně umí produkci těchto hormonů zásadně narušit.

-az-

Mohlo by vás taky zajímat:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 16. 7. 2024

Berani, dnes pravděpodobně více než obvykle toužíte po samotě. Ačkoli jste se možná zavázali k účasti na nějakém večírku nebo setkání, nyní se vám tato myšlenka může zdát otravná. Možná budete raději pracovat na nějakých úkolech či projektech, nebo si budete chtít jít zacvičit a uvolnit část napětí, které cítíte. Druhá možnost je dobrá. Pokud si zacvičíte dříve, možná budete mít později chuť někam vyrazit.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.