Příběhy

30. července 2016 04:50

Anna Kopečková

Příběh Moniky: Draze vykoupený ráj

Monika měla skoro pohádkový vztah. Potkala totiž muže, který ji nosil na rukou. Vzala si ho a nejdříve se všechno zdálo naprosto dokonalé. Jenže i v pohádce se můžou objevit trhliny. A na Moniku tak čekalo tvrdé prozření…

Erik byl úžasný. Nikdy nezapomněl na výročí ani na Moničiny jmeniny. Nosil jí pozornosti i tehdy, když nic neslavila. Udělal skoro všechno, co jí viděl na očích. Rád pro ni vymýšlel milá překvapení,t ěšilo ho dělat jí radost. Kypěl romantikou a byl i pozorným milencem. Monika s ním byla šťastná. Aby taky ne - vždyť doma měla obdobu „pana Božského“.

Pohádková láska

Monika byla nesmělá dívka a ve svých dvaadvaceti s láskou mnoho zkušeností neměla. O to víc po ní ale toužila. A pak potkala jeho. Erika. Byl o dvanáct let starší, měl chlapecký úsměv, mužná ústa, silnou náruč a spoustu zkušeností. Navíc byl momentálně sám. Zdál se ideální a Monika se okamžitě zamilovala.

Erika uchvátila stejně. Přišlo první rande, společný víkend, první milování… Všechno to bylo kouzelné – dokonce tak, že se Monika velmi brzy odstěhovala za Erikem do cizího města. Její přísná matka s tím nesouhlasila a důrazně dceru varovala, že dělá chybu. Monika nedbala. A zdálo se, že pravda je tentokrát na straně zamilovaného mládí, nikoli životního moudra…

Za necelý rok se konala pohádková svatba. Zářící nevěstu v nádherných šatech přivezla limuzína. Ženich se dmul pýchou a svou novomanželku obletoval jako princeznu. Našperkovaný obřad kalil jen fakt, že se ho nezúčastnily rodiny obou snoubenců. Erik se za tu svou styděl. Byl nejmladší z osmi dětí a jeho rodina byla chudá, ne-li rovnou sociálně slabá. Proto o svém původu moc nemluvil a s příbuznými se příliš nestýkal. Moničina matka zase předpovídala dceřinu manželství brzký konec, a tak uspěchanou svatbu bojkotovala. Avšak zamilovaný pár si svůj vysněný den užil i tak. Koneckonců teď budou tvořit rodinu oni dva. Co víc si přát?

Žít svůj sen

Erik měl malou firmu, které se zjevně dařilo. Monika hledala v novém bydlišti práci marně, manžel ji však ujišťoval, že nemusí pospíchat. Oba je uživí. Následovala koupě bytu a plány na stavbu domu. Monika si nebyla jistá, zda si to mohou dovolit, ale Erik ji uklidnil. Finance nebudou problém a vysněný domek postaví dřív, než se stanou rodiči. Moc si totiž přáli miminko.

Erik bral Moniku každý týden na večeři a o víkendech cestovali. Navštívená místa i dárky, kterými Moniku zahrnoval, pečlivě dokumentoval a pořízenými obrázky se pak rád chlubil před přáteli. U žen většinou vyvolávaly závist, u mužů touhu vystřelit Erika na Měsíc – po každé takové návštěvě totiž měli na talíři věty typu „Vidíš, co všechno pro Moniku Erik dělá?“, nebo „Erik by na Moničiny narozeniny nezapomněl…“ Ale Monika s manželem byli šťastní.

První mraky na slunci

A pak přišla první předzvěst potíží. Předcházela jí však radostná novina… Erik jednoho dne přišel s láhví šampaňského a zářil jako sluníčko. Na Moničinu otázku, co se slaví, odpověděl jednoduše: vyhrál přes půl milionu. A díky této finanční injekci se mohou posunout o kus blíž k vlastnímu domu! Slavili nejen vínem, ale i láskou. Jejich radost však netrvala dlouho.

Jen pár dní po nečekaném úspěchu začaly Erikovo čelo pokrývat mraky. Monika zpočátku nechápala, co se s ním děje. Pak však musel s pravdou ven a přiznal, že vyhranou sumu opět vsadil ve snaze ji znásobit. A prohrál. Úplně všechno. Byl tak zdrcený, že Monika spolkla zlost, která s ní logicky začala lomcovat. Nakonec – lehce nabyl, lehce pozbyl… Zapřísahala však Erika, aby už víc neriskoval. A on jí to slíbil.

Foto: Thinkstock

Záblesk noční můry

Život šel dál. Erikova sázka sice zanechala jizvu, ale ta za několik týdnů vybledla. Přiblížilo se léto a Erik s Monikou se začali chystat k moři. Pobyt už měli z poloviny uhrazený. Monika si konečně našla práci, a byla ráda, že ji zaměstnavatel ve zkušební době uvolnil. Ovšem jak se letní radovánky v cizí zemi blížily, začala Erikova nálada povážlivě klesat. A ve chvíli, kdy měli doplatit zbývající cenu zájezdu, Monika zjistila, že vítr vane opět ze sféry hazardních her. Erik na zaplacení dovolené neměl prostředky – jeho účet se kvůli sázkám dokonce ocitl v mínusových hodnotách.

Manžel byl šokované ženě nucen přiznat trpkou pravdu. I poté, co slíbil, že se sázkami skončil, totiž za jejími zády pokoušel osud. Našel si prý systém, který považoval za jistotu, a věřil, že bez námahy zbohatne. Spletl se: prohrál nejen své peníze, ale i další, které si půjčil. Přísahal, že dá všechno do pořádku, ale pokud nechtěli přijít o dovolenou i uhrazenou zálohu, musela Monika sáhnout do železných úspor. A poprvé v životě Erikovi dala ultimátum. Buďto sázky, nebo ona. Vybral si ji.

Dovolená proběhla v poněkud studené atmosféře. Monice totiž došlo, že Erikovo sázení není jen občasnou kratochvílí. Manžel jí i nadále dokazoval svou lásku na každém kroku - věděla, že ji miluje. Milovala ho také. Ale strach jí začínal zalézat za nehty. Studil a vyvolával vlny úzkosti. Nedokázala se jich zbavit a její dosud šťastný život se začal otřásat v základech.

Titanic se potápí

Přišel podzim a spolu s přírodou usínal i vztah Erika a Moniky. Už nemluvili o miminku ani o domě. Erik zhubl, přestal sportovat. A jeho žena ztrácela odvahu k dotazu, co se děje: tušila, že to souvisí s jeho hráčskou vášní. Té nejspíš Erik i přes slib, že se sázkovým kancelářím obloukem vyhne, neodolal. Monika bohužel brzy pochopila, že se ve svém tušení nemýlí.

Erik už nemohl skrývat finanční potíže, a tak Monice přiznal, že je na dně. Půjčil si nejen od bank a přátel, ale i od lichvářů. Prohrával a stále novými, vyššími sázkami se snažil z problémů vybřednout, což se mu vymstilo. Dlužil víc než milion a půl.

Není cesty zpět

A krátce nato Monika zjistila, že jejich byt i pozemek propadly exekuci. Špatné zprávy ji zdrtily tak, že se málem zhroutila. Následovaly výčitky, pláč, slzy i hádky. A po nich také odchod. Monika nedokázala žít v bytě, který mohl být kdykoli úředně zapečetěn, a tak se vrátila k matce.

Dva roky života jako na obláčku s konečnou platností spolkl Erikův hazard, a třebaže Monika manžela stále milovala, nemohla riskovat, že k úplnému dnu stáhne i ji. Rozhodla se podat žádost o rozvod.Tím však kolotoč pouze začal, a Moniku čekala ještě spousta starostí.

S pomocí právníků bojovala o vyvázání bytu z exekuce prodejem, což mělo vyřešit nejhorší dluhy. Byl to komplikovaný proces, ale úsilí se vyplatilo a z Moniky sklouzla hrozba spoludlužnictví.

Cáry lásky

Bydlení u matky se brzy stalo nesnesitelným. Matka Monice dávala současné potíže za vinu a výčitky nebraly konce. Pronajala si tedy garsonku. Erik zůstal po prodeji zadluženého bytu doslova na ulici, Monika mu však s bydlením nepomohla. Přála si, aby se z důsledků svého riskantního jednání poučil. Kdesi v koutku duše ještě doufala, že se Erik vzpamatuje, a oni dostanou druhou šanci.

Těsně před rozvodem však Monika pochopila, že k tomu nedojde. Erik ji navštívil s diamantovým náramkem - darem na usmířenou. Tvrdil, že se karta obrátila a štěstí mu opět začalo přát. Pevně věřil, že to, co prohrál, získá zpátky - včetně Moniky. Té však právě tato situace už doopravdy otevřela oči. Byl to důkaz, že se Erik své závislosti nezbavil a nikdy nezbaví, o poučení nemluvě. Dárek nepřijala a rozvod dotáhla do konce.

Stíny zůstanou…

Třebaže manželství skončilo, potíže pokračovaly. Na Erika začali tlačit vymahači, a on se rozhodl zmizet. Monice nechal dopis na rozloučenou, v němž jí sdělil, že odjíždí do ciziny - navždy. Pak po sobě zametl stopy. Jeho věřitelé se s tím ale nehodlali smířit. Našli Moniku a chtěli od ní adresu a kontakty na bývalého muže. Neměla je, ale ani to ji neosvobodilo. Nebylo to poprvé ani naposledy, kdy ji někdo kvůli manželovým dluhům obtěžoval. Spoustu věcí sice vyřešit dokázala, stínů se však nezbavila. A začala chápat, že nějaký Erikův kostlivec na ni může ze skříně vyskočit kdykoli.

Po lásce, která začala tak nádherně, zůstal pouze prach a nejistota. Co bude dál, Monika zatím neví. Její svět se převrátil vzhůru nohama. A to i přesto, že část pohrom, které se na ni sesypaly, s nasazením všech svých sil odvrátila. Nakonec si musela přiznat, že sice prožila „lásku snů“, ale cena, kterou za ni musela zaplatit, byla opravdu velmi vysoká…

Markéta Harasimová

Sdílejte článek
Štítky peníze rozvod láska dům příběhy život nad poměry Markéta Harasimová

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 27. 5. 2024

Berani, snažte se příliš nezaplést do případných konfliktů, které se kolem vás odehrávají. Vaším úkolem je uklidnit situaci a vnést do ní praktičtější pohled. Pokud se zamotáte do akční fáze snah, aniž byste se nejprve zamysleli nad tím, co vlastně děláte, můžete věci ještě více zamotat. Odstupte od ohně, místo abyste se do něj vrhali po hlavě.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.