Příběh Radky: Žijeme s manželem šťastně. A bez sexu!

Láska a sex nemusí jít nutně ruku v ruce. Důkazem je manželství Radky s Martinem. Jsou v manželství oba šťastní, přestože nemají žádný sex.

S manželem jsme se potkali, když nám bylo dvacet. Byli jsme do sebe strašně zamilovaní a toužili po sexu neustále. Provozovali jsme ho všude možně, kde jsme si mysleli, že nás nikdo nepřistihne. Tehdy jsme totiž ještě každý bydleli se svými rodiči. Rozbouřené hormony s námi cloumaly a my jsme si oba užívali tu opojnou závrať z nového vztahu. Náš milenecký vztah trval osm let. Během té doby jsme oba nastoupili do zaměstnání a nakonec jsme společně koupili dům a o rok později jsme se vzali. A pak jsme přestali mít sex.

Sváteční sex

Nebylo to vlastně vědomé rozhodnutí. Vedli jsme hodně rušný život, měli náročná zaměstnání, takže jsme byli unavení, přepracovaní. Navíc měl každý z nás trochu jiný rytmus. Často se stávalo, že zatímco jeden vstával, druhý šel spát. Začalo nám připadat, že jakékoli fyzické důvěrnosti byly tak nějak vynucené a my jsme to dělali spíš proto, že se to mezi manželi má, než proto, že bychom chtěli.

Čím déle jsme byli spolu, tím méně sexu jsme měli. Týdny se změnily na měsíce a nakonec jsme si uvědomili, že máme sex jen při zvláštních příležitostech, jako byly Vánoce nebo narozeniny. Jednou jsem zjistila, že si vlastně ani nepamatuji, kdy naposledy to bylo.

Jsme divní?

I když mi sex vůbec nechyběl, vzbudilo to ve mně určité obavy a vyvolalo spoustu otázek. Není se mnou něco v nepořádku? Je to normální? Byl by se mnou manžel, kdybych přiznala, že o sex vůbec nestojím? Nemá se mnou sex, protože už mě nemiluje nebo ho nepřitahuji?

Můj manžel se zdál být v pohodě, ale můj strach z tohoto problému stále rostl. Když spolu nemáme sex, co když ho manžel bude hledat jinde? Trvalo mi hodně dlouho, než jsem sebrala odvahu se na to zeptat. Dokonce několik let, během nichž jsme měli sex velmi, velmi zřídka. Jednou večer jsem se ale konečně odhodlala, ačkoli jsem měla hodně velký strach, že vytáhnout toto téma může vést k rozpadu našeho manželství. A tak jsme si o tom promluvili. Strašně jsem se bála, ale potřebovala jsem mít jistotu, že se mezi námi nic zlého neděje. Manžel přiznal, že má podobné myšlenky a pochybnosti o tom, zda je pro mě ještě přitažlivý. Nakonec se z toho stal ten nejupřímnější rozhovor, který jsme spolu kdy vedli. Mluvili jsme o tom, co chceme, co cítíme a jak se sex stal něčím, co pro nás oba není až tak důležité. Oba jsme přiznali, že ani jednoho z nás příliš neuspokojuje.

Jakmile jsme si uvědomili, že jsme oba na stejné straně, mohli jsme začít mluvit o jiných způsobech, jak si být intimně blíž, aniž by to mělo něco společného se sexem. Mně třeba hodně chyběl fyzický kontakt, potřebovala jsem něco víc, než abychom se každé ráno a večer jen pozdravili a políbili.

Mluvili jsme také o tom, že si uděláme každý den před spaním čas a budeme si co nejblíž. A tak se večery změnily v dobu, kterou miluji nejvíc. S manželem si povídáme, rozesmíváme se, vzájemně se dotýkáme na nejrůznějších místech a i dráždíme. Je to něžné a dokonalé a pro mě to má mnohem větší význam než sex.

Sex není (pro nás) důležitý

Naše šťastné manželství trvá už čtyři roky a vlastně ani nedokážu říci, jak dlouhá doba uplynula od našeho posledního sexu. Není pro nás důležitý a ani o něm moc nepřemýšlím. Společně jsme se s manželem dohodli na vztahu bez sexu a to naše manželství jen posílilo. Je pro nás důležitější spolu komunikovat, udělat si čas jeden pro druhého a vědět, že to, co děláme, dává smysl. Vím, že s manželem můžu mluvit o čemkoliv. A dělám to.

Samozřejmě, existují chvíle, kdy opět vyvstanou otázky. Protože naše společnost bere sex jako všeobecný vztahový ukazatel, indikátor štěstí i předpoklad dlouhověkosti. Nám trvalo dlouhou dobu, než jsme svůj mozek přesvědčili, že je vše v našem vztahu v pořádku, ačkoli neodpovídá všeobecným předpokladům šťastného manželství. Ale to nemusí. Protože my dva jsme spolu šťastní a sex k tomu nepotřebujeme.

Radka, 32 let

Mohlo by vás taky zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 4. 2024

Berani, dnes bude ve vzduchu vládnout lehkovážná, téměř bláznivá energie. Vesmír vás vybízí, abyste se vzdali železného sevření seznamu povinností a trochu se pobavili. Představte si všechen tlak, který na sebe vyvíjíte, jako kouli na noze, kterou je třeba uvolnit. Není důvod brát se neustále tak vážně.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.