Sex a vztahy

12. října 2021 05:50

Anna Kopečková

Recept na šťastný vztah? Podle vědců je důležitý jeden fyzický rozdíl mezi partnery

Štěstí ve vztahu ovlivňuje řada různých faktorů. Často se mluví o nutnosti empatie, upřímnosti, komunikace mezi partnery nebo o určitém věkovém rozdílu, ale jak ukazuje jedna studie, dopředu odhadnout, zda spolu budou partneři šťastní, lze i podle jejich výšky, respektive podle výškového rozdílu obou partnerů.

Pokud jde o fyzické dispozice, existuje řada studií, které se zabývají věkovým rozdílem ve vztahu. Dokonce byl vytvořen speciální vzorec, podle kterého si můžete vypočítat ideální věk svého partnera. Ale nezáleží jen na věku. To, zda spolu budou partneři šťastní, lze dopředu odhadnout i podle jejich výšky, respektive podle výškového rozdílu obou partnerů. Pokud se žena malého vzrůstu zamiluje do partnera, který je mnohem vyšší, je velká šance, že jejich vztah bude šťastný. Alespoň to tvrdí výzkumnice Kitae Sohn z univerzity Konkuk v jihokorejském Soulu ve studii zveřejněné na webu Science Direct.

Výzkum, který odborníci provedli, tak trochu objasnil, proč mnozí muži v seznamovacích aplikacích, jako je Tinder, cítí téměř jako povinnost uvést v kolonce výška údaj 182 cm a více. Čím vyšší je totiž výškový rozdíl mezi partnery, tím lépe. A také vysvětluje, proč má například na první pohled tak nesourodý pár, jakým jsou herec a kulturista Hafthor Júlíus Björnsson známý jako Hora ze seriálu Hra o trůny a jeho drobná manželka Kelsey Henson, která je o půl metru menší, tak úspěšný vztah.

Nejsou ale zdaleka jediní. Poměrně dost centimetrů od sebe dělí i Ashtona Kutchera a jeho manželku Milu Kunis, Chrise Hemswortha s Elsou Pataky, zpěvačku Shakiru s jejím fotbalistou, z českých párů svou manželku Tatianu poměrně výrazně výškově převyšuje Vojta Dyk. Na další známé páry se podívejte ve fotogalerii v úvodu článku.

Vysoký muž = spokojená manželka

Není žádným tajemstvím, že ženy dávají z evolučních důvodů přednost vysokým mužům, žádná studie ale dosud neřešila, zda je tento atribut spojen se štěstím. A korejský výzkum potvrdil, že výraznější výškový rozdíl ve dvojici pozitivně ovlivňuje míru spokojenosti manželky nebo partnerky. „Sama jsem byla zvědavá na výsledek, protože měřím 161 cm a můj manžel 198 cm,“ svěřila se vedoucí výzkumu Kitae Sohn.

Studie dále tvrdí, že přestože vliv partnerovy výšky na míru spokojenosti jeho partnerky postupem času slábne a po 18 letech už v podstatě není vůbec patrný, nelze ho podceňovat a i po letech společného soužití může ovlivňovat ženskou psychiku, což je patrně dáno evolucí. Zároveň by se ale partneři neměli spoléhat jen na vědecké argumenty. Jistě, mít vedle sebe vysokého muže má řadu výhod, například vám může podávat věci z míst, kam nedosáhnete. A v prvních letech vztahu skutečně může díky výškovému rozdílu vztah skvěle fungovat. Ale ke šťastnému životu po boku partnera je potřeba mnohem víc a spoléhat jen na těch pár (desítek) centimetrů, o které vás partner převyšuje, by se vám nemuselo vyplatit.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 26. 2. 2024

Berani, dnes si dejte pozor na právníky, bankéře a burzovní makléře. Jeden z nich se vás pravděpodobně pokusí uvést v omyl nepřesnými informacemi. I když je možná v jeho či jejím zájmu, abyste tyto informace brali za bernou minci, rozhodně to není ve vašem zájmu. Udělejte si vlastní průzkum a zjistěte si všechna fakta, než se pustíte do finančních investic, které vám někdo doporučuje.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.