Sex a vztahy

8. srpna 2015 04:20

Lucie Průchová

Víte o spermatu opravdu vše?

Ano, spermie potřebujeme k tomu, aby se lidstvo mohlo rozmnožovat. Ale je víc věcí, které byste o ejakulátu měli vědět.

O spermatu koluje mnoho a mnoho mýtů. Třeba že můžete otěhotnět z koupele v teplé vodě, do které váš partner ejakuloval. Nebo že Coca-Cola a další podobné nápoje zabíjejí jednotlivé spermie, takže pokud si intimní místa jimi vypláchnete, nemůžete otěhotnět. Ale sperma není žádná temná hmota, není třeba se domýšlet, co je a co není pravda.

Sperma není nesmrtelné

Na rozdíl od některých choroboplodných zárodků, spermie nejsou nijak zvlášť odolné. Jsou určené jen ke krátké cestě (z penisu při souloži k vajíčku to mají jen několik centimetrů) a rychle umírají, když jsou vystavené horku, chladu, změny v pH, suchu, a dokonce nesnášejí ani expozici obyčejné vodě, natož vodě, ve které se rozpustily různé chemické látky,“ vysvětluje Abraham Morgentaler, autor knihy Pravda o mužích a sexu.

Podle něj jsou příběhy žen, které otěhotněly ve vířivce či ze záchodového prkénka pouze městské legendy. „Nemusíte se bát, že z horké vany otěhotníte. Ale měla byste se zamyslet, jestli váš život běží, jak má, když se ocitnete v takové situaci,“ zamýšlí se Morgentaler, který je též profesorem urologie na Harvardu.

Buďte cool

„Mužská plodnost může být poněkud delikátní. Proto říkám svým pacientů, kteří chtějí zůstat plodní, aby byli čistí a v pohodě,“ tvrdí Morgentaler. Když říká být čistý, nemyslí pravidelnou koupel. Jeho rada se vztahuje k užívání návykových látek, a vůbec nemusí jít o tvrdé drogy. Marihuana, alkohol, kouření a mnoho z „obyčejných“ léků na předpis snižují mužskou plodnost. Morgentaler doslova svým pacientům říká, aby byli cool. Což je dvojsmysl, protože cool v angličtině znamená nejen být v klidu, ale také v chladu. Stres a horko (tedy i horká voda z vířivky) spermiím škodí. „Muži, kteří se pravidelně koupou v horké vodě, mají nižší množství spermií. Sprchování je ale neškodné,“ uvádí Morgentaler.

Koluje však mnoho fám o tom, co mužské spermie poškozuje. „Je bezpečné používat mikrovlnnou troubu, cvičit a pít Mountain Dew i Coca-Colu,“ usmívá se lékař. Takže se muži mohou bez obav sprchovat, ohřívat si jídlo v mikrovlnce a zapíjet to sladkými nápoji, což je skvělá zpráva, protože většina mužů to stejně dělá.

Polykání nemá pro ženu zvláštní výhody

Sperma obsahuje bílkoviny a cukry, které působí jako zdroj energie, což umožňuje spermiím plavat ke svému cíli – vajíčku. „Ale nemyslím si, že kvůli tomu je sperma nějakou skvělou energetizující látkou, kterou bychom měli popíjet v drinku po tréninku,“ uklidňuje Morgentaler. Takže není důvod spermie polykat, ani si muže nechat ejakulovat na obličej kromě toho, že to muže vzrušuje a přijde jim to tak, tak sexy.

Chuť ananasu zlepšuje chuť ejakulátu

Některé potraviny ovlivňují zápach a barvu moči či stolice. Dobrým příkladem je například chřest a červená řepa. „Nejsem si ale vědom nějakých vědeckých důkazů, které by svědčily o tom, že by potraviny měnily chuť spermatu,“ prohlásil lékař. Takže nemusíte na partnera tlačit, aby se před sexem cpal ananasem a vyhýbal se chřestu, jsou to jen pověry.

Podobné články

Pokud se snažíte otěhotnět, souložte co nejčastěji

Většina tekutiny ve spermatu pochází z dvojice žláz nazývaných semenné váčky, zbytek pak z prostaty. „Objem tekutiny v ejakulátu se sníží, když je člověk dehydrovaný, a pokud už dříve v předchozích hodinách ejakuloval,“ vysvětluje Morgentaler. Pokud se snažíte otěhotnět, množství sexu by mělo být přiměřené.

Množství tekutiny v ejakulátu snižují také některé léky, zejména ty, které se používají k léčbě příznaků zvětšené prostaty (například časté nebo pomalé močení). Také nízká hladina testosteronu může snižovat plodnost, stejně jako množství semene. Pokud tedy máte obavy o partnerovu plodnost, domluvte se s ním na návštěvě lékaře.