Sex a vztahy

31. října 2014 04:40

Anna Kopečková

Z deníku koučky: Jak zjistit na začátku vztahu, že se k nám partner hodí?

Jak se k různým životním situacím staví koučka s dlouholetou praxí v oblasti psychologie a psychoterapie Šárka Vávrová? Nahlédněte do jejího zápisníčku!

Jsme na začátku vztahu a začínáme jeden druhého poznávat. Mnozí si v tu dobu kladou otázky: „Je to ten pravý?“, „Budu si s tím člověkem rozumět i po několika letech?“ V případě, že se zamilujeme, je potlačeno centrum kritiky a na objektu našeho zájmu nenajdeme žádnou chybu. Jak poznáme, že se k nám daný partner hodí?

Je vůbec možné přes hormonální koktejl, který zachvátí náš mozek, zjistit, že si nebudeme s partnerem ve vztahu vyhovovat, a včas odejít? V určitém věku a s určitými zkušenostmi jsme již obezřetní ve výběru partnera. Je nějaké pravidlo, jak poznat, zda se k nám daný člověk hodí?

V případě, že si půjdeme koupit nový televizor, tak si nejdříve prohlédneme všechny možné modely a od prodavače si necháme poradit, jaký typ by se nám nejvíce líbil nebo který vyhovuje našim požadavkům. V případě, že nenavštívíme prodavače, tak do vyhledávače na internetu zadáme potřebné atributy a parametry, které má televizor splňovat, a opět se nám otevře nabídka. Chvíli hledáme a možná se i dojdeme poradit s někým, kdo už daný televizor vlastní, zda je s ním spokojený. Málokdy se stane, že uvidíme televizor a řekneme: „Tak ten chci a musím ho mít,“ aniž bychom znali jeho cenu, parametry a to, co nám daný produkt nabízí. Naopak, většinou se rozhodneme až podle toho, jaké výhody a přednosti tento televizor má. To vše jsme schopni učinit pro náš televizor. Pro své partnerství však většinou nejsme schopni položit partnerovi ani ty nejjednodušší otázky, abychom zjistili, zda splňuje naše očekávání, sdílí s námi stejné hodnoty a dívá se na svět stejným pohledem. Zamilujeme se do obrazu, který nám postačí k tomu, říci si: „Je to osud.“ A posléze začneme do svého protějšku projektovat svá přání a touhy a neustále poukazujeme na shodné a osudové momenty a ukazatele toho, že je to právě ten pravý partner. Lžeme většinou okolí, ale především sami sobě. Probuzení přichází po nějaké době, kdy odezní silná dávka hormonů, které nám pomohly vidět svět přes „růžové brýle“. Někdy je však pozdě – jsme už v manželství a máme společné děti.

Jaké signály hned na začátku sledovat

Na začátku vztahu chceme většinou mít romantické zážitky, které nemají nic společného s kladením otázek. Prožíváme romantické večeře při svíčkách, flirtování a dlouhé večery plné tance. Na povídání není moc času, přestože právě komunikace je základ toho, jak poznáme, zda se k nám ten druhý hodí.

Důležitá je partnerova minulost

Nejedná se o to, že chcete partnera soudit, ale poznat ho. Tudíž je pro nás jeho minulost důležitá. A to včetně toho, jaká byla jeho sexuální minulost a jakým způsobem se budeme chránit před nechtěným otěhotněním. Není na tom sice nic romantického, můžou namítnout mnozí, ale je to opravdu velice praktické z hlediska pohlavně přenosných nemocí včetně onemocnění AIDS a zabránění nechtěného otěhotnění.

Dost často se bojíme znát odpovědi na otázky, protože odpovědi podvědomě známe. Chceme a zoufale toužíme po tom mít vztah a odpovědi na určité otázky by nám v tom mohly zabránit. Hledáme raději důvody, proč někoho milovat, než důvody, proč ho nemilovat. Neznamená to ale, že to, co nevíme, nám nemůže ublížit.

Jak vidí svou budoucnost?

Měli bychom partnerovi pokládat otázky týkající se jeho budoucnosti. Jaké jsou jeho cíle a hodnoty. Shodují se jeho cíle s těmi našimi? V případě, že toužíme po rodině a chceme uzavřít manželství, těžko budeme partnera přemlouvat k tomu, aby si s námi pořídil dítě nebo si nás vzal.

Pozor na negativního člověka

Jsme pozitivně naladění a ve všem hledáme jen pozitivní výsledek. Pokud je ale partner negativní člověk, který žije ve strachu a obavách, ve většině případů se po čase změní i naše myšlení k tomu negativnímu, protože přesvědčovat někoho každý den o tom, že vše bude v pořádku, je velice vyčerpávající. A po nějakém čase podlehneme jeho stylu myšlení.

Zajímejte se o rodinné zázemí a vztahy v rodině

Skrytý hněv na rodinné příslušníky může určitým způsobem zasáhnout vás vztah v budoucnosti. Naopak i přílišné zasahování rodiny do života vašeho partnera je důvodem k tomu, že váš potencionální partner nebude schopen se skutečně oddat vašemu vztahu, když nedostane svolení své rodiny. Nebo nebude schopný vás začlenit do své původní rodiny. Nezastane se vás a svoji původní rodinu vlastně nikdy neopustí.

A co různé závislosti?

Pozor na pití většího množství alkoholu nebo užívání drog. Může se jednat o člověka alkoholově nebo drogově závislého.

Není to žárlivec?

Zajímá se partner o váš život do všech podrobností včetně toho, že vám několikrát za den volá a zjišťuje, s kým jste a co děláte? Možná i tvrdí, že na vás myslí čtyřiadvacet hodin denně, což může ukazovat na člověka žárlivého a majetnického.

Minulé vztahy a důvody rozchodu

Vnímejte, jak parter mluví o své bývalé partnerce. Často například flirtuje i s jinými ženami a potřebuje hodně pozornosti od jiných lidí. Může se jednat o člověka, který byl často nevěrný a jeho vztah mohl skončit pro jeho časté nevěry. Zlobí se na své bývalé partnerky a cítí se jako oběť. Ze všeho viní své bývalé partnerky. I vy se můžete stát tou, která mu zničí život. Takový člověk neumí vzít za svůj život zodpovědnost a viní všechny lidi kolem sebe. Neumí uznat svůj podíl viny na ukončeném vztahu.

Chce se dál rozvíjet? A poučil se ze svých chyb a předchozích zkušeností?

V případě, že se věnujete svému osobnímu rozvoji a navštěvujete semináře a kurzy a váš partner se v životě zastavil a nic ho nezajímá, je jen otázkou času, kdy si úplně přestanete rozumět. Budete těžko hledat společná témata.

Máte společné koníčky? Dokáže vás partner rozesmát?

V případě, že odejde zamilovanost, zůstane vám vždy společný smysl pro humor, který vás v období těžkých chvil a životních krizí vždy sblíží. I společné koníčky pomáhají najít cestu zpět k člověku, který žije vedle vás, i přesto, že jste se třeba na čas jeden druhému odcizili.

A co peníze?

Má finanční problémy a dluhy, nesnaží se platit účty. Tento člověk bude jedna velká výmluva. Ve většině případů takový partner hledá pouze svoji matku nebo otce, především někoho, kdo se o něj postará.

Pozve vás na večeři a nechá vás nakonec vaše jídlo zaplatit. Přemýšlí o každém výdaji a mluví o tom, kde je možné ušetřit a jak jsou jiní lidé rozhazovační. S takovým partnerem nečekejte žádné dárky a většinu vašich výloh si budete vždy muset zaplatit sama. Důležité je domluvit se s ním už na začátku vztahu, jak budou vypadat vaše společné finance, protože v období, kdy budete například na mateřské, vám může vaši finanční situaci partner vyčítat.

Co je ještě důležité?

Náboženská a duchovní filozofie, kde za nějaký čas může dojít ke střetům v oblasti výchovy dětí a společného života.

Morální hodnoty a přístup k lásce a závaznému vztahu je další námět pro vaši společnou komunikaci a mnohé může odkrýt.

Pozor i na člověka, který má vše pod kontrolou a nikdy neprojeví emoce. Nezná strach a řídí všem okolo sebe život. I vám bude za čas řídit život, protože se jedná o diktátora a nejspíše i manipulátora.

Vážení, to je jen pár varovných příznaků a jejich výsledků, které mohou váš vztah už v začátku ovlivnit. V případě, že před nimi nebudete zavírat oči, mohou vám být nápomocné. Důležité je komunikovat a vše si už v počátcích vztahu vysvětlit a ujasnit. Předejdete tak zbytečným problémům v budoucnosti nebo tak můžete odkrýt „časovanou bombu“ vztahu. Zamilovanost je krásná, ale probuzení může být občas opravdu velice zničující.

Přeji vám hodně krásných a láskyplných vztahů.

Vaše Šárka

Šárka Vávrová, Foto: Robert Tichý pro časopis Moje psychologie


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 17. 4. 2024

Berani, dnes se vám může přihodit nečekaná finanční událost. Možná budete stát s otevřenou obálkou v ruce a nebudete schopni slova. Ať už se jedná o nečekaný bonus, dárek nebo překvapivou dividendu z akcií, investujte peníze moudře. V poslední době jste utratili spoustu peněz a bylo by dobré, abyste začali doplňovat bankovní konto.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.