Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.

Z deníku koučky: Tipy, jak posílit partnerský vztah

Jak se k různým životním situacím staví koučka s dlouholetou praxí v oblasti psychologie a psychoterapie Šárka Vávrová? Nahlédněte do jejího zápisníčku!
Vydáno: 12.06.2015
Aby si partneři mohli opravdu užít společné chvilky, je potřeba, aby nějaký čas také trávili odděleně
Aby si partneři mohli opravdu užít společné chvilky, je potřeba, aby nějaký čas také trávili odděleně Autor: Thinkstock
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ve vztahu se potkáváme s partnery, kteří mají většinou opačné vlastnosti. Jak s partnerem vyjít a zvládnout vztah? Jak ho posílit? Co je podstatou toho, aby oba partneři spolu vycházeli? Důležité pro harmonický vztah je, aby se oba partneři vzájemně respektovali a projevovali si lásku a pozornost.

Zásadním předpokladem pohody v partnerství je navození společných cílů. Vzájemné projevy pozornosti vztah jen posílí. V případě, že se mezi partnery objeví nevyřčené pochybnosti nebo negativní pocity, je otevřená komunikace mezi partnery ta nejdůležitější. Podstatou je uvědomit si, co nám na našem partnerovi nejvíce vadí a jaké má negativní vlastnosti, kvůli kterým se můžeme hádat. Možná se může jednat i o nevědomé naštvání. Přesto je dobré to co nejdříve definovat. Tím částečně poklesne negativní emoce vůči druhému a můžeme s tím pracovat. Poté vyselektujeme vlastnosti, které nemůžeme změnit a ty se pokusíme pochopit.

Důležité je uvědomit si, že je náš partner prostě takový a má určité vlastnosti a není důvod, abychom na něj byli kvůli nim naštvaní. Uvědomění si, že s tím nemůže nic udělat, nás osvobodí od přílišných očekávání a následných zklamání. Znamená to brát věci tak, jak jsou. Naladit se s partnerem na stejnou vlnu pomocí empatie, to vztah jen posílí. Empatii můžeme natrénovat tím, že se budeme snažit být vnímaví a s partnerem co nejčastěji komunikovat. Ptát se ho na jeho pocity a stavy, než se v nich začneme dobře orientovat. Pozorovat partnera, po čem sáhne ve chvíli, kdy se cítí mizerně. Je to například sport, schůzka s přáteli, samota v pokoji? Tyto projevy partnera je dobré poznat a tím eliminovat zbytečné nedorozumění. I váš partner by měl znát vaše projevy smutku, radosti, deprese a naštvání.

I v tom nejšťastnějším vztahu přijdou problémy. Jde o to je ustát a umět spolu zestárnout

Patent na šťastný vztah: Známe ho od babiček!

 

Nechte partnerovi volnost

V praxi při partnerské terapii se často setkávám s klientkami, které si stěžují, že jejich partner má své koníčky a tráví čas mimo rodinu. Mají pocit, že čím více času spolu partneři tráví, tím více si budou bližší. U některých žen zaznamenávám i známky žárlivosti a pocitu, že potřebují mít svého partnera pod kontrolou. Je to však velký omyl. Postupně se snažím zvýšit jejich sebehodnotu a sebelásku, aby se zbavily pocitu, že partnera musejí mít na dohled, protože se bojí, aby si někde nenašel jinou ženu.

Nejsou to jen ženy, ale i muži, kteří mají podobné smýšlení a vyčítají partnerce, že se jim málo věnuje třeba tím, že má svoji práci a koníčky, a tak zanedbává rodinu. Učím oba partnery trávit čas spolu i odděleně. Objevují tak další rozmanitost vztahu a na sezení se často svěřují s tím, že zažívají novou vlnu touhy po partnerovi a to i po letitém manželství. Není na závadu, pokud žena odjede na dovolenou sama, třeba si zacvičit s kamarádkami. Muži si zase můžou zajet na ryby nebo jet s kamarády na jachtu. Tyto dvě oddělné dovolené vztah nenaruší, ale naopak ho můžou okořenit o pocit, že nám partner chybí. Další dovolenou poté už mohou trávit společně.

Jak ochránit vztah před nevěrou?

1. Upozorněte partnera

Řekněte to!

Zaujal vás někdo ve vašem okolí? Dvoří se vám někdo? Povyprávějte o tom partnerovi. Nemá věšteckou kouli a potřebuje informace o tom, co se kolem vás a hlavně ve vás děje. A pamatujte – mužům nestačí jen naznačovat! Důležité je mluvit s partnerem ještě před tím, než se cokoliv stane.

 

V partnerském vztahu si i já zakládám na respektování toho druhého a na své volnosti. Mám své koníčky a zájmy, například cvičení jógy nebo i jiné pohybové aktivity, které ráda provozuji sama, bez partnera. V rámci své práce sama navštěvuji různé rozvojové semináře, přednášky na vysoké škole či víkendový psychoterapeutický výcvik. Na dovolenou, i když pracovní, se chystám v listopadu do Thajska, kde budu mít semináře o partnerství, a opět pojedu bez partnera.

Společnou dovolenou budeme trávit v létě nebo na konci prázdnin. Přesto, že trávíme čas odděleně, není to důvod k hádkám a výčitkám. Naopak se jeden na druhého těšíme a když se opět sejdeme, máme mnoho témat ke komunikaci a povídáme si o zážitcích, které každý z nás má. Tato pravidla však musí být akceptována u obou partnerů, měli by o nich společně komunikovat a tím nastolit vzájemnou důvěru. Bez důvěry bude vždy jeden z partnerů ve vztahu trpět.

7 tipů pro lepší sexuální prožitky i po letech vztahu

Dlouhodobé vztahy jsou skvělé – už víme, co od partnera čekat, co má a nemá rád, a mnohdy si rozumíme i beze slov. Co ovšem může začít po letech trochu skřípat, je sexuální život. A proto je důležité na něm pořád pracovat...

Všechno jde, když se chce

Lepší prožitky

Pokud toužíte prožívat intenzivnější a kvalitnější milování, měli byste na to především začít více myslet. Jde o to naladit se na erotickou vlnu.

 

Páry, které mají pravidelný sex, jsou celkově stabilnější i fyzicky zdravější. Experimentujte, rozšiřujte si obzory v oblasti sexu a snažte se oprostit od předsudků.

 

Jaké jsou tipy na posílení partnerského vztahu?

• Často se objímejte. Dotyky jsou velice důležité a všichni je potřebujeme. Nezapomínejte na pusu na přivítanou a rozloučenou a na objetí v průběhu dne nebo před usnutím.

• Často spolu komunikujte a vyhraďte si nějaký čas jednou denně jeden na druhého. Jedná se o čas, kdy nebudete řešit domácí problémy, ale především se budete vyptávat toho druhého, jak se mu daří a zda ho něco netrápí. Případně co můžete udělat pro to, aby se cítil váš partner lépe.

• Jeden druhého překvapujte. Buďte pro toho druhého stále žádoucím a překvapte ho. Udělejte si občas stejnou chvilku jako na začátku vztahu, třeba pomocí prodlouženého víkendu, návštěvou kina nebo romantickou večeří.

• Vzájemně si však dejte volnost. Neomezujte svého partnera a nechte mu jeho přátele a koníčky. To, co opravdu zabíjí vztah, je „dušení“ toho druhého a ztráta jeho volnosti. Volnost pomůže uvolnit stereotyp.

• Čas trávený spolu. Na začátku vztahu jsou partneři pohlceni jeden druhým a chtějí spolu trávit co nejvíce času. Postupně však začínají trávit čas odděleně. Dobré je naučit se věnovat část svého času společně tráveným chvilkám. Dělat věci v součinnosti – spolu. A to od výletů, návštěv kina, divadla, nebo při společném koníčku. Poté by partneři měli trávit čas úplně odděleně, každý se svým koníčkem. Partneři by se neměli v žádném případě vzdávat svých zájmů a koníčků. V neposlední řadě je pro vztah důležité trávit čas spolu ve stejném prostoru, kdy se ale každý z partnerů věnuje něčemu jinému. Společně trávený čas partnery sbližuje společnými zážitky, odděleně trávený čas zase dá vztahu určitou dávku nejistoty, která vyvolává v partnerech touhu, a společný čas bez součinnosti zase utvrzuje pohodu a harmonii. Reciprocita (vzájemnost) je ve vztahu velice důležitá.

Přátelé, kvalitní a harmonický vztah se nevyznačuje tím, že spolu tráví partneři veškerý svůj čas. Naopak. Harmonický vztah charakterizuje ochota dovolit tomu druhému trávit čas odděleně a dát partnerovi důvěru. Tolerovat partnerovy koníčky a záliby a pěstovat i svůj život pomocí svých zájmů a koníčků. A následně mít společné chvilky, kdy si umíme toho druhého opravdu užít.

Přeji vám co nejvíce harmonie ve vašem vztahu.

Vaše Šárka

Šárka Vávrová nová Foto:

Šárka Vávrová, foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie

Článek je zařazen v: Sex, vztah, důvěra, volnost
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama