Z deníku koučky: Tipy, jak posílit partnerský vztah
Aby si partneři mohli opravdu užít společné chvilky, je potřeba, aby nějaký čas také trávili odděleně Zdroj: Thinkstock
Jak se k různým životním situacím staví koučka s dlouholetou praxí v oblasti psychologie a psychoterapie Šárka Vávrová? Nahlédněte do jejího zápisníčku!
Ve vztahu se potkáváme s partnery, kteří mají většinou opačné vlastnosti. Jak s partnerem vyjít a zvládnout vztah? Jak ho posílit? Co je podstatou toho, aby oba partneři spolu vycházeli? Důležité pro harmonický vztah je, aby se oba partneři vzájemně respektovali a projevovali si lásku a pozornost.
Zásadním předpokladem pohody v partnerství je navození společných cílů. Vzájemné projevy pozornosti vztah jen posílí. V případě, že se mezi partnery objeví nevyřčené pochybnosti nebo negativní pocity, je otevřená komunikace mezi partnery ta nejdůležitější. Podstatou je uvědomit si, co nám na našem partnerovi nejvíce vadí a jaké má negativní vlastnosti, kvůli kterým se můžeme hádat. Možná se může jednat i o nevědomé naštvání. Přesto je dobré to co nejdříve definovat. Tím částečně poklesne negativní emoce vůči druhému a můžeme s tím pracovat. Poté vyselektujeme vlastnosti, které nemůžeme změnit a ty se pokusíme pochopit.
Důležité je uvědomit si, že je náš partner prostě takový a má určité vlastnosti a není důvod, abychom na něj byli kvůli nim naštvaní. Uvědomění si, že s tím nemůže nic udělat, nás osvobodí od přílišných očekávání a následných zklamání. Znamená to brát věci tak, jak jsou. Naladit se s partnerem na stejnou vlnu pomocí empatie, to vztah jen posílí. Empatii můžeme natrénovat tím, že se budeme snažit být vnímaví a s partnerem co nejčastěji komunikovat. Ptát se ho na jeho pocity a stavy, než se v nich začneme dobře orientovat. Pozorovat partnera, po čem sáhne ve chvíli, kdy se cítí mizerně. Je to například sport, schůzka s přáteli, samota v pokoji? Tyto projevy partnera je dobré poznat a tím eliminovat zbytečné nedorozumění. I váš partner by měl znát vaše projevy smutku, radosti, deprese a naštvání.
Nechte partnerovi volnost
V praxi při partnerské terapii se často setkávám s klientkami, které si stěžují, že jejich partner má své koníčky a tráví čas mimo rodinu. Mají pocit, že čím více času spolu partneři tráví, tím více si budou bližší. U některých žen zaznamenávám i známky žárlivosti a pocitu, že potřebují mít svého partnera pod kontrolou. Je to však velký omyl. Postupně se snažím zvýšit jejich sebehodnotu a sebelásku, aby se zbavily pocitu, že partnera musejí mít na dohled, protože se bojí, aby si někde nenašel jinou ženu.
Nejsou to jen ženy, ale i muži, kteří mají podobné smýšlení a vyčítají partnerce, že se jim málo věnuje třeba tím, že má svoji práci a koníčky, a tak zanedbává rodinu. Učím oba partnery trávit čas spolu i odděleně. Objevují tak další rozmanitost vztahu a na sezení se často svěřují s tím, že zažívají novou vlnu touhy po partnerovi a to i po letitém manželství. Není na závadu, pokud žena odjede na dovolenou sama, třeba si zacvičit s kamarádkami. Muži si zase můžou zajet na ryby nebo jet s kamarády na jachtu. Tyto dvě oddělné dovolené vztah nenaruší, ale naopak ho můžou okořenit o pocit, že nám partner chybí. Další dovolenou poté už mohou trávit společně.
V partnerském vztahu si i já zakládám na respektování toho druhého a na své volnosti. Mám své koníčky a zájmy, například cvičení jógy nebo i jiné pohybové aktivity, které ráda provozuji sama, bez partnera. V rámci své práce sama navštěvuji různé rozvojové semináře, přednášky na vysoké škole či víkendový psychoterapeutický výcvik. Na dovolenou, i když pracovní, se chystám v listopadu do Thajska, kde budu mít semináře o partnerství, a opět pojedu bez partnera.
Společnou dovolenou budeme trávit v létě nebo na konci prázdnin. Přesto, že trávíme čas odděleně, není to důvod k hádkám a výčitkám. Naopak se jeden na druhého těšíme a když se opět sejdeme, máme mnoho témat ke komunikaci a povídáme si o zážitcích, které každý z nás má. Tato pravidla však musí být akceptována u obou partnerů, měli by o nich společně komunikovat a tím nastolit vzájemnou důvěru. Bez důvěry bude vždy jeden z partnerů ve vztahu trpět.
Jaké jsou tipy na posílení partnerského vztahu?
• Často se objímejte. Dotyky jsou velice důležité a všichni je potřebujeme. Nezapomínejte na pusu na přivítanou a rozloučenou a na objetí v průběhu dne nebo před usnutím.
• Často spolu komunikujte a vyhraďte si nějaký čas jednou denně jeden na druhého. Jedná se o čas, kdy nebudete řešit domácí problémy, ale především se budete vyptávat toho druhého, jak se mu daří a zda ho něco netrápí. Případně co můžete udělat pro to, aby se cítil váš partner lépe.
• Jeden druhého překvapujte. Buďte pro toho druhého stále žádoucím a překvapte ho. Udělejte si občas stejnou chvilku jako na začátku vztahu, třeba pomocí prodlouženého víkendu, návštěvou kina nebo romantickou večeří.
• Vzájemně si však dejte volnost. Neomezujte svého partnera a nechte mu jeho přátele a koníčky. To, co opravdu zabíjí vztah, je „dušení“ toho druhého a ztráta jeho volnosti. Volnost pomůže uvolnit stereotyp.
• Čas trávený spolu. Na začátku vztahu jsou partneři pohlceni jeden druhým a chtějí spolu trávit co nejvíce času. Postupně však začínají trávit čas odděleně. Dobré je naučit se věnovat část svého času společně tráveným chvilkám. Dělat věci v součinnosti – spolu. A to od výletů, návštěv kina, divadla, nebo při společném koníčku. Poté by partneři měli trávit čas úplně odděleně, každý se svým koníčkem. Partneři by se neměli v žádném případě vzdávat svých zájmů a koníčků. V neposlední řadě je pro vztah důležité trávit čas spolu ve stejném prostoru, kdy se ale každý z partnerů věnuje něčemu jinému. Společně trávený čas partnery sbližuje společnými zážitky, odděleně trávený čas zase dá vztahu určitou dávku nejistoty, která vyvolává v partnerech touhu, a společný čas bez součinnosti zase utvrzuje pohodu a harmonii. Reciprocita (vzájemnost) je ve vztahu velice důležitá.
Přátelé, kvalitní a harmonický vztah se nevyznačuje tím, že spolu tráví partneři veškerý svůj čas. Naopak. Harmonický vztah charakterizuje ochota dovolit tomu druhému trávit čas odděleně a dát partnerovi důvěru. Tolerovat partnerovy koníčky a záliby a pěstovat i svůj život pomocí svých zájmů a koníčků. A následně mít společné chvilky, kdy si umíme toho druhého opravdu užít.
Přeji vám co nejvíce harmonie ve vašem vztahu.
Vaše Šárka
Šárka Vávrová, foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie