Výzkumy prozradily, jak často se páry milují. Shodují se s vaší zkušeností?

Co se týká sexu, lidé mají tendenci trochu si vymýšlet a skutečnost vylepšovat. Kromě velikosti mužského přirození nebo počtu sexuálních partnerů je oblíbenou záležitostí také upravování průměrné délky pohlavního styku. A pokud jde o četnost milování, velmi zajímavé výsledky mají vědecké studie. Co tedy říkají čísla?

Nemějte deprese, jestliže máte pocit, že v porovnání s ostatními páry zaostáváte. To, co vám přátelé nebo známí tvrdí, nemusí být vůbec pravda. Nicméně toto téma se stalo předmětem i některých vědeckých výzkumů. Ve studii z roku 2017 se zjistilo, že průměrný dospělý člověk souloží přibližně 54krát za rok, tedy zhruba jednou týdně (výjimkou jsou Vánoce a Silvestr, kdy je to dvakrát týdně...).

Recept na šťastnější život?

Jiný průzkum proběhl už v roce 2015 a sledoval, jak souvisí četnost pohlavních styků s pocitem štěstí. Výzkumníci vyvodili závěr, že šťastnější jsou ty páry, kteří praktikují sex alespoň jednou týdně. Pokud je to méně, mají tito lidé v pocitech štěstí ještě nějaké rezervy.

Tato studie rovněž zjistila, že štěstí a pohoda nepřichází s doporučeným počtem souloží automaticky. Páry totiž často dělají chybu v tom, že se někde dočtou, že by se měly milovat alespoň 1x týdně, a udělají si z toho povinnost.

Možná se vám v souvislosti s touto myšlenkou vybaví vtipná scéna z nového českého filmu Ženy v běhu, v němž Tereza Kostková a Ondřej Vetchý jako manželé mají na sex vyhrazenou každou středu a muž trvá na striktním dodržování tohoto pravidla.

Nicméně pokud se pár snaží milovat za každou cenu alespoň jednou za týden, protože to tak přece dělají všichni, mohou si akorát na sebe uplést bič. Proto raději dělejte to, co je pro vás a vašeho partnera pohodlné a přirozené.

Co všechno ovlivňuje sexuální četnost?

Určitě se shodneme na tom, že na ono magické číslo má vliv náš věk. V mládí má člověk víc sil, času a chutí experimentovat. Ve středním věku už to většinou taková sláva není a o zralé dospělosti raději pomlčíme, i když jsou páry, které si užívají (a často) i v pokročilém věku.

Co ještě tedy ovlivňuje skutečnost, jak často se s partnerem milujete? Kromě věku také vaše hodnoty, životní styl, vrozená sexualita, zdraví, a především kvalita vašeho vztahu.

Je potřeba se také zmínit, že téměř ve všech dlouhodobých vztazích existuje něco, co můžeme nazvat sexuální sytostí. Je to tendence spadnout do jakéhosi sexuálního stereotypu a začít se s partnerem během milování nudit. Většinou se sexuální nasycení projeví za dva až tři roky od začátku vztahu. Není to nic špatného, proto byste se za to neměli stydět. Ale jenom myslete na to, že se na tom dá nějak pracovat. Více o tom níže.

Sexuální sytost – znamená vždy problém?

Problémy byly vždy a nadále budou, nicméně z některých situací si je vytváříme naprosto sami. A to tím, jak danou věc řešíme, jaký si k ní utvoříme postoj. Z hlediska sexuální sytosti naším stálým partnerem je důležité, jak se k ní stavíme, jak ji charakterizujeme.

Partneři, kteří ji označí coby pohodlnou, předvídatelnou a bezpečnou, což jsou víceméně pozitivní výrazy, jsou nejspíše dlouhodobě šťastní a spokojení. A to na rozdíl od těch, pro něž nasycení partnerem představuje spíše nudu, úpadek nebo znamení, že je na čase se posunout někam dál. Asi si dovedete snadno domyslet, co tyto jedince čeká za pár let s novým partnerem.

Průměrná četnost souloží podle věku

Zajímavé jsou výsledky třetí studie, kterou realizoval Kinseyho Institut v Indianě. Vědci se zaměřili na jednotlivé dekády našeho života, v nichž mapovali průměrnou četnost pohlavních styků. Jak to všechno dopadlo?

Lidé mladší 30 let mají sex v průměru 112x ročně (tedy více než dvakrát týdně). Tato lichotivá frekvence však v dalším desetiletí (30–39 let) klesne na počet 86x ročně. Osoby ve věku 40–49 let se průměrně milují 69x a páry starší 50 let a více souloží zhruba 1x týdně, tedy 52x za rok.

Co dělat, když se neshodnete na frekvenci styků?

Není neobvyklé, že se jeden z páru touží milovat častěji než ten druhý. Co byste rozhodně měli v tomto případě udělat jako první? Promluvit si o tom ideálně s chladnou hlavou a bez emocí. Pak by totiž mohl rozhovor přerůst v ostrou hádku. Na problémy se sexem je většinou každý háklivý a lehce popudlivý.

Jestli to nezvládnete sami, zkuste odborníka. Pomůže třeba psycholog nebo psychoterapeut zaměřený na mezilidské vztahy, případně sexuální kouč. Je potřeba, abyste se s partnerem naladili na stejnou vlnu a dokázali se na věc dívat stejnýma očima. Předpokladem pro vytvoření sexuální intimity je totiž existence intimity slovní a psychologické. Zapomeňte na statistiky, nesrovnávejte se s jinými páry a pokuste se najít společné řešení.

Rada na závěr

Nezapomeňte na to, že i když je souložení mezi partnery velmi důležité, není cílem. Tím je přece šťastný a spokojený život. Sex je podstatný právě proto, že vás dva dokáže učinit šťastnými. Vztahové štěstí vede k lepšímu sexu, ale naopak to bohužel nefunguje.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 4. 2024

Dnes je v pořádku plakat, Berani. Uvolnění je rozhodující pro přijetí. Pokud nemáte pocit strachu a omezení, může pro vás být těžké prožívat radost a expanzi. Spojte dobré se špatným a nechte tyto dvě síly, aby se ve vaší bytosti harmonicky usadily. Proveďte přípravy, které vám umožní vzlétnout do velkých výšin. Ujistěte se, že jste připraveni přijmout výzvy, které s růstem přicházejí.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.