Celebrity

26. července 2023 20:08

Tomáš Durčák

Sinead O’Connor proslavily její hity a kontroverze. Urazila i papeže

Zemřela zpěvačka Sinéad O'Connorová

Hudební svět zasáhla zpráva, že ve věku šestapadesáti let zemřela známá irská zpěvačka Sinead O'Connor. Tu v její kariéře celosvětově proslavil nejen legendární hit Nothing Compares 2 U, ale také celá řada kontroverzních činů i výroků. Netajila se rovněž tím, že dlouhodobě trpěla psychickými problémy, jejichž léčbu hledala především u náboženství.

Až v roce 2021 zpěvačka veřejně přiznala, že trpí hned několika psychickými poruchami – bipolární poruchou, komplexní posttraumatickou stresovou poruchou a hraniční poruchou osobnosti. V minulosti se rovněž několikrát pokusila o sebevraždu a strávila nějaký čas v psychiatrických zařízeních. Vzhledem ke své velké slávě vyvolaly velkou pozornost některé její kontroverzní činy.

V roce 1992 například veřejně roztrhala fotografii tehdejšího papeže Jana Pavla II. Posléze šokovanému světu vysvětlila, že touto urážkou katolické církve chtěla vyjádřit svůj protest proti případům pohlavního zneužívání dětí ze strany představitelů církve. O dva roky dříve pro změnu odmítla své plánované vystoupení v Garden State Arts Center poté, co před ním zazněla americká hymna.

Koncem 90. let se její zájem o náboženství přetavil v půlroční studium teologie, po němž absolvovala kněžské svěcení od biskupa nezávislé Ortodoxní katolické a apoštolské církve. Toužebný klid pro svou duši však nakonec nenašla, a tak v roce 2018 oznámila své konvertování k islámu. Zde přijala nové jméno Shuhada Sadaqat, přičemž již o rok dříve si své původní jméno změnila na „Magda Davitt“. Důvod? Chtěla se tímto krokem zbavit rodinných prokletí spojených s jejím rodným příjmením.

Již jako muslimka následně na Twitteru označila všechny ne-muslimy „nechutnými“, přičemž si neodpustila kritiku katolické i židovské církve. Později vysvětlila, že se svými výroky snažila vysloužit si úplné zrušení svého twitterového účtu. Až po pár měsících se za svá slova omluvila s tím, že ji ke kontroverzním výrokům vyprovokovala vlna islamofobie vůči její osobě.

Příliš poklidným nebyl ani osobní život zpěvačky. V letech 1989 až 2011 byla celkem čtyřikrát vdaná, přičemž žádné její manželství nevydrželo déle než dva roky a to nejkratší skončilo již po pouhých 16 dnech. Ze svých vztahů měla celkem čtyři potomky. Jeden z nich, teprve sedmnáctiletý syn Shane, však před 18 měsíci spáchal sebevraždu, což podle všeho vztah zpěvačky nesmírně negativně poznamenalo. „Od té doby žiji jako nemrtvá noční bytost. Byl láskou mého života, světlem mé duše,“ napsala zpěvačka ve svém úplně posledním tweetu, k němuž přidala fotografii svého zesnulého syna.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 4. 2024

Berani, dnes bude ve vzduchu vládnout lehkovážná, téměř bláznivá energie. Vesmír vás vybízí, abyste se vzdali železného sevření seznamu povinností a trochu se pobavili. Představte si všechen tlak, který na sebe vyvíjíte, jako kouli na noze, kterou je třeba uvolnit. Není důvod brát se neustále tak vážně.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.