TEST 1: Čeština vs. slovenština. Víte, co je co ve slovenské kuchyni?

Co myslíte, nakolik jsou si Češi a Slováci ještě blízcí co do jazyka. Rozumíme si navzájem stále tak dobře jako v dobách společného státu? Vyzkoušejte se. V prvním kvízu jsme pro vás vybrali 10 výrazů, které se běžně používají u našich sousedů během vaření.

Už ve středověku mířili Slováci do Čech za prací a na studia. Novodobé soužití obou národů se počítá od vzniku společného státu v roce 1918.

Češtině po boku slovenštiny můžete na Primě naslouchat oba víkendové večery v pořadech Souboj národů nebo X Factor

V období mezi roky 1945–1993 měla slovenština postavení státního jazyka, se slovenštinou jsme se běžně setkávali v čítankách i při sledování Československé televize. Takřka každý obyvatel Československé republiky rozuměl zprávám v češtině i ve slovenštině.

1. Česko-slovenský KVÍZ

Víte, co je to cmar, nebo do čeho se zakousnete, když vám bude servírován pokrm s názvem humár? Tady si dejte náš kvíz názvů různých jídel, nápojů nebo koření ve slovenštině.

Po rozdělení v roce 1993 přestala být slovenština v ČR státním jazykem. Rázem jí ubylo ve sdělovacích prostředcích, v tištěných začaly být všechny přejaté zprávy překládány do češtiny, stejně jako byl u slovenských filmů a pohádek použit český dabing.

Všimněte si také, kolik slovenských herců a zpěváků působících u nás, přešlo na český jazyk. Pro mladší generaci Čechů se tak slovenština stává téměř stejně cizím jazykem jako polština nebo ruština.

Tady další "souboj národů", tentokrát jde o módu.

(schneidy)

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 24. 9. 2023

Vaše inspirace a představivost dnes stoupá, Berani. Možná se budete chtít pustit do nějakého uměleckého projektu. Výsledek by vás mohl příjemně překvapit. Vaše intuice je také na vysoké úrovni a vaše porozumění lidem kolem vás se výrazně zvýší. Nebojte se jednat na základě instinktu. Toto je jeden z těch dnů, kdy by měl zvítězit nad racionalitou a logikou.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.