Stála Lizzie Borden za masakrem sekerou? Z jejího domu je muzeum s bizarními atrakcemi

„Lizzie Borden vzala sekeru a dala matce 40 ran…" Také kvůli děsivé dětské říkance zůstává kauza jedné z nejproslulejších vražd 19. století, které se měla dopustit mladá Američanka na otci a nevlastní matce, stále živá. Příběh ženy, jíž nakonec nebyl krvavý masakr dokázán, láká nejen vášnivé detektivy, ale i filmaře. V jejím domě dnes dokonce funguje podivné muzeum.

Vše se odehrálo před sto třiceti lety ve městě Fall River, v americkém státě Massachusetts. Přesně v roce 1892 byla dvaatřicetiletá Lizzie Borden obviněna z vraždy svého otce a nevlastní matky sekerou, kterou měla spáchat v noci 4. srpna téhož roku. Ke krveprolití došlo ve druhém patře, kde bylo na pohovce nalezeno otcovo tělo s rozsekanou hlavou. Podobný pohled čekal vyšetřovatele v ložnici, kde ležela zavražděná macecha.

Vražda z 19. století první mediální kauzou

Děsivý případ "vražedkyně", kterému na hrůze neubral ani fakt, že v té době byly ještě fotky pouze černobílé, nebývale zaujal média. Soudní přelíčení s Lizzie Borden vyvolalo mnoho rozruchu dokonce i v celostátním americkém tisku. Její případ je dokonce považován za jednu z prvních mediálních kauz, jíž se dostalo takové pozornosti, jako například mnohem pozdějšímu soudnímu procesu s O. J. Simpsonem.

Verdikt ostře sledovaného procesu nakonec všechny šokoval. O rok později porota Lizzie Borden shledala nevinnou! Brutální dvojnásobnou vraždu se nepodařilo vyřešit, pachatel nebyl nikdy odhalen. A co souzená Lizzie? Zproštěná viny dál žila v domě v rodném městečku, až do své smrti, 1. června 1927, kdy ji skolil zápal plic.

Představa vražedkyně se sekerou fascinuje filmaře

Zatímco na řadu vražd se již zapomnělo, tento nevyřešený zločin stále fascinuje filmové tvůrce i diváky. Už v roce 1975 dal případ Lizzie Borden vzniknout mysterióznímu televiznímu filmu Krvavé tajemství Lizzie Bordenové. Sekera v rukou ženy znovu ťala i v televizním filmu Dvojnásobná vražedkyně Lizzie Bordenová z roku 2014, ve kterém si zahrála hlavní roli Christina Ricci, a také ve volně navazující osmidílné mini sérii s názvem Kroniky Lizzie Bordenové nebo snímek Lizzie z roku 2018.

Životní příběh nebo charakter Lizzie lze odhadovat jen z dobových svědectví či z šetření někdejších novinářů. Podle vyobrazení života této ženy v dalším ze snímků inspirovaných dávnou vraždou, filmu Prokletí Lizzie Bordenové, který uvidíte 26. ledna na Prima MAX, ji sužovaly pravidelné epileptické záchvaty, ale také kruté zacházení ze strany otce (Jamey Sheridan) a nevlastní matky (Fiona Shaw).

Život v téhle rodině musí běžet podle přísných pravidel nesmlouvavého upjatého muže a jeho nové manželky. Když si najali novou služebnou Bridget (Kristen Stewart), našla v ní Lizzie spřízněnou duši, milenku, a nakonec i spolupachatelku vražd, které mají být alespoň částečně motivovány psychickou zátěží z jejího dědictví. Napětí v domě nesnesitelně narůstá. Lizzie už si s otcem a macechou vůbec nerozumí.

Zvlášť mrazivá scéna ve filmu ukazuje otce, jak v návalu vzteku řeže hlavy jejím milovaným holubům. Scénář podle amerického týdeníku Time navazuje na populární teorii o vraždách Bordenových, která tvrdí, že kruté zabíjení holubů bylo součástí toho, co přimělo Lizzie k pozdější vraždě otce. Podle filmu.

Pravdou je, že po smrti Bordenových Lizzie spolu se sestrou Emmou spadla do klína významná část otcova majetku. Do běžného života se jí však nikdy nepodařilo zapojit, zůstala svobodná a žila spíše v izolaci. Sousedé její nevině vesměs nevěřili, zvláště poté, co byla v roce 1897 obviněna z krádeže v obchodě.

Sestry spolu žily ještě několik desítek let od procesu, až se v roce 1905 Emma z ničehož nic odstěhovala. Traduje se, že mezi nimi mělo dojít k roztržce a od té doby spolu nikdy více nepromluvily. Dá se jen usuzovat, že Emmě mohlo vadit Lizzino blízké přátelství s jinou ženou, jistou Nance O'Neil. Začalo se také spekulovat, že se sestra dozvěděla nové podrobnosti o vraždách. Pravdu si však sestry vzaly do hrobu.

Hoďte si sekerou. Z domu hrůzy turistická atrakce

Co by asi Lizzie řekla na to, že je dnes z jejího domu hojně navštěvované muzeum s možností noclehu se snídaní? S ideou udělat z děsivého místa duchů atrakci a místo, kam se budou lidé chodit bavit, koupil nemovitost v roce 2021 za 2 miliony dolarů podnikatel Lance Zaal. Do rekonstrukce se pustil takřka okamžitě.

Kromě útulně vyhlížející ložnice v druhém patře, v níž tlela mrtvola Lizziiny macechy, se zde návštěvník může uvelebit na polstrovaném gauči v obývacím pokoji. Ano, je to přesně tam, kde byl pro změnu nalezen rozsekán otec rodiny Andrew Borden. A nechybí ani možnost zábavné pohybové aktivity. Co si pod tímto pojmem představit na takovém místě? „Jen pár drah na házení seker," popsal Zaal další možnost zábavy v domě hrůzy pro New York Post krátce po jeho koupi. Tím jeho plány zdaleka nekončily. „Budeme se zabývat výrobou oficiální sekery Lizzie Borden, kterou poskytneme pro hod sekerou a také je nabídneme hostům," svěřil se ještě plný touhy „dát lidem více důvodů, aby do domu chodili – takže více aktivit a více akcí,“ dodal ještě pro New York Post ke svému muzejnímu hotýlku ve Fall River, označovaném také nejděsivějším místem USA, plném duchů i dějištěm satanských rituálů s prostitutkami.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 5. 2024

Berani, budete se muset spolehnout na své analytické schopnosti a pevnou sebekontrolu, abyste se dostali z rozbouřeného moře, ve kterém se dnes nacházíte. A stresu se nevyhnete. Nejhorší nástrahou, která vás čeká v kariéře nebo při studiu, by bylo pochybovat o svých schopnostech. Máte příležitost, abyste si vyzkoušeli svou sebedůvěru. Jen se ujistěte, že obstojíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.