Svatebčan fotografem: 6 tipů, jak pořídit svatební fotky jako profesionál

Možná se brzy chystáte na svatbu svých přátel, a i když mají objednané služby profíka, proč se na svatební den nepodívat tím svým pohledem také skrz hledáček fotoaparátu? Možná by právě další album fotek zobrazujících vaše osobité vnímání slavnostního dne bylo skvělým svatebním darem!

Máme pro vás několik tipů, jak docílit co nejkrásnějších záběrů.

1. Celek, polocelek, detail…

K focení přistupujte jako k reportáži. Společenské události jsou skvělou příležitostí k tomu, abyste si vyzkoušeli hned několik typů kompozice. Zkuste vyfotit jak celek svatebčanů rozjíždějících tanec na parketu, tak detaily vlajících šatů nebo portréty lidí ve skupince. Na svatbě jsou všichni šťastní a veselí, úsměv každému sluší, a proto máte ideální podmínky pro portréty.

2. Pozor na pozadí

Při focení lidí si dejte záležet také na pozadí. Nemělo by odvádět pozornost od objektu, vhodná je tedy hladká zeď, tmavě zelené listí a podobně. Hlavně jednoduchost bez výrazných linií nebo vzorů. Není nic horšího než sloup nebo větev, která vypadá, jako kdyby vyrůstala z hlavy focené osoby. Pokud fotografujete někoho proti jasnému pozadí, můžete skončit se siluetou na snímku. Důvodem je jas pozadí, který způsobí podexponování objektu fotoaparátem, takže objekt vyjde tmavý. Abyste tento problém překonali, můžete vyklopit vestavěný blesk fotoaparátu.

3. Zkoušejte úhly

Pokud stojíte například v bezprostřední blízkosti pódia se svatební kapelou, foťte hudebníky z podhledu. Často vám ani nic jiného nezbude, podhled ale monumentalizuje focený objekt, čímž zachytí muzikanty v poměrně netradičním úhlu. Dav naopak zkuste vyfotit z výšky, abyste zachytili co největší množství lidí v jednom snímku. Zkoušejte ale i další úhly, fantazii se meze nekladou, například pohled na novomanžele skrze květiny nebo skleničky šampaňského má také něco do sebe.

4. Zlatý řez

I když jste laik, znalost zlatého řezu se vám pro ozvláštnění fotografií bude hodit. Klasická kompozice fotografie se nazývá středová – hlavní objekt fotografie je tedy umístěný na středu. Díky zlatému řezu ale docílíte větší dynamičnosti celé fotky. Focenou oblast si rozdělte na 9 políček. Tam, kde se čáry protínají, se nachází zlatý řez a tam by se také měl soustředit focený objekt. V případě svatby to znamená vyplnit scénu například okolní zelení parku či zahrady a do jejího zlatého středu umístit focenou osobu.

5. Hrajte si se světlem

„Kvůli lámání světla se doporučuje nastavit si optimální vyvážení bílé a citlivosti na světlo neboli ISO. Tímto způsobem se můžete zbavit otravného protisvětla nebo zesvětlit jinak tmavý objekt. Během dne i večer se nebojte použít blesk, který zamezí vzniku nelichotivých stínů – ale pozor, pouze venku, protože blýskání v interiéru naopak vytváří tvrdé stíny. Zde je lepší zvýšit citlivost ISO. Světlo, to jsou také odlesky a odrazy – zkuste s nimi rovněž experimentovat,“ radí Michael Jurák, profesionální fotograf a lektor Nikon školy.

6. Pořiďte si vhodný fotoaparát a objektivy

Kreativním způsobem rozostřené pozadí fotek zvané bokeh je to, co dává na fotografiích vyniknout podstatným motivům a propůjčuje jim romantický nádech. Mobil je na efekt bokeh krátký, ale zároveň nepotřebujete zrcadlovku za desetitisíce, na trhu jsou i velmi dostupné přístroje za ceny od cca 13–15 000 Kč. Ideálně si nechejte poradit od odborníků, například prodejců v kamenných prodejnách, kde nabízejí produkty více různých značek, a nejsou tak vázáni na jediného výrobce. Prodejci popište, co chcete s fotografiemi dělat – budete je používat pouze na internetu, respektive na monitoru počítače? Nebo je chcete i tisknout, případně v jaké velikosti? Budete fotit i ve zhoršených světelných podmínkách? Trváte na tom, aby byl fotoaparát malý a lehký i za cenu omezení některých funkcí? Nebo chcete nabušený stroj, klidně i vyšší váhy? Na základě takových otázek byste měli obdržet radu na fotoaparát vhodný právě pro vás a pak už můžete volit i podle ceny.

Prima tip: Pokud chcete něco speciálního a zábavu pro všechny svatebčany, pořiďte na vaši svatbu fotokoutek! Můžete si zvolit tématickou grafiku, libovolné pozadí, fotky budou ihned vytisknuty a vaši hosté si tak budou moci odnést památku.

Nebo nechte vedle fotokoutku album a hosté mohou fotku vlepit a připsat vzkaz. A co je úplnou novinkou mezi fotokoutky? Focení z výšky! Tento typ fotek nabízí např. pixito.cz.

-ak-

Mohlo by vás taky zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 27. 5. 2024

Berani, snažte se příliš nezaplést do případných konfliktů, které se kolem vás odehrávají. Vaším úkolem je uklidnit situaci a vnést do ní praktičtější pohled. Pokud se zamotáte do akční fáze snah, aniž byste se nejprve zamysleli nad tím, co vlastně děláte, můžete věci ještě více zamotat. Odstupte od ohně, místo abyste se do něj vrhali po hlavě.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.