Celebrity

14. dubna 2022 06:00

David Laštovka

Tajemství Stelly Zázvorkové. Matka ji nesnášela. Prožila bolestivou ztrátu dcery

Stela Zázvorková s Jiřím Sovákem hosty pořadu Nikdo není dokonalý

Osud se s herečkou Stellou Zázvorkovou, od jejíhož narození právě uplynulo sto let, rozhodně nemazlil. Zatímco v kariéře dosáhla téměř všeho, co mohla, soukromý život za moc nestál. Matka se jí vysmívala, že je tlustá a ošklivá, manžel Miloš Kopecký ji podváděl a jediná dcera spáchala v pouhých patnácti letech sebevraždu.

Už jako malá dívka to Stella Zázvorková neměla jednoduché. Od vlastní matky se jí nedostávala láska tak jako jiným dětem. Byla chladná a nejevila o ni prakticky žádný zájem. „Vadila jí i moje korpulentnější postava, říkávala: „Ani stín mé krásy nejsi.“ Byla zvláštní, myslela hodně na sebe. Nikdy jsme si k sobě cestu nenašly,“ svěřovala se herečka. Matka si nerozuměla ani s jejím otcem. Když se rozvedli, byla to pro Stellu další těžká rána. „Pendlovala jsem mezi tatínkem a mámou a tiše záviděla ostatním dětem, které vyrůstaly v plnohodnotných rodinách. Ještě že jsem měla bratra Jendu, který byl o osm let starší. Ten mi byl vždycky velkou oporou,“ dodávala.

Na svatbu v invalidním vozíku

Ani v lásce štěstí neměla. Jediným životním partnerem byl herecký kolega Miloš Kopecký. Brali se těsně po válce, v roce 1946. K oltáři ji Kopecký vezl na invalidním vozíku. „Byla to recese, která vyplynula ze švejkovského představení, ve kterém jsme spolu tenkrát hráli. Za svědka nám šel kolega a kamarád Vlastík Brodský,“ vzpomínala Zázvorková. Nedlouho poté se jim narodila dcera Jana Kateřina a štěstí bylo dokonáno. Po osobních zkušenostech toužila Stella být o to víc tou milující, oddanou matkou a své holčičce nezpůsobit to, co kdysi zažívala ona sama. Brzy však musela řešit první rodinnou pohromu, když zjistila, že ji manžel podvádí. „Ze začátku jsem tomu odmítala uvěřit, pak se to kvůli záchraně manželství snažila přehlížet, ale nakonec dospěla k závěru, že to mezi námi prostě nemá cenu. Bylo by to pro všechny jen trápení,“ prohlásila herečka.

Tragédie, která do smrti nepřebolela

Dceři Janě, kterou vychovávala sama, však postupem let začala tátova ruka scházet. Navíc se jen těžko smiřovala s rolí dítěte, jehož matka je slavná a velice zaměstnaná herečka. Svoje trable se rozhodla vyřešit radikálně. Několikrát se pokusila o sebevraždu. Vždycky ale jen tak, aby mámu vyděsila. Toužila po jediném, aby se jí víc věnovala a ona nebyla doma tak často sama. Jenže Stella jako samoživitelka se musela pořádně ohánět, aby je uživila a netrpěly bídou. Byl to zkrátka začarovaný kruh, který skončil obrovskou tragédií. Demonstrativní pokus vzít si život se Janě v patnácti letech vymstil. Protože věděla, v kolik její matka chodí z večerního představení domů, těsně předtím otočila plynovým kohoutkem a čekala až dorazí. Stella se však ale tentokrát zdržela v divadle déle, a když přijela, svou dceru našla už mrtvou. Všechny pokusy zachránit její mladý život byly marné. Smrt milovaného dítěte herečku zdrtila. Neutichající bolest v srdci se snažila zahánět prací. Brala všechny nabídky, jen aby nemusela zůstávat doma, kde na ni všechno padalo.

Přestože byla relativně v mladém věku a měla čas ještě založit rodinu, nikdy už se nevdala. Svůj život zasvětila divadlu a filmu. „Brala jsem to tak, že tohle mi není souzeno a že můj úděl je herectví. K tomu jsem se upnula a to mi přinášelo potěšení a radost,“ líčila Stella Zázvorková. Hraní ji naplňovalo do poslední chvíle života. Ještě pár týdnů před svou smrtí si přála jediné, dostat novou roli. Zemřela doma, kde žila sama. Příčinou byl infarkt. Bylo jí třiaosmdesát let. Hvězdná herečka si zahrála v desítkách slavných českých filmů.

Zdroj: Blesk, MF Dnes, archiv autora

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 9. 2023

Nadcházející den by měl být vynikající, Berani. Máte tendenci pracovat s energií, která nemá u ostatních znamení obdoby, a dnes za svou píli sklidíte odměnu. V těchto dnech se jen zřídkakdy najde někdo tak svědomitý jako vy a zasloužíte si uznání. Nicméně, jak dobře víte, čeká vás ještě mnoho kopců, které musíte zdolat.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.