Celebrity

27. března 2022 06:05

David Laštovka

Smutný osud Jiřiny Jelenské ze Slunce, seno: Ke konci života nevycházela, přišla o nohu

Ve filmu ztvárnila sice menší, zato ale nepřehlédnutelné role. Mezi nejznámější patřily komedie Slunce, seno, v nichž si zahrála manželku předsedy JZD Rádla. Jaká byla herečka Jiřina Jelenská v soukromí? A co ji připravilo o život?

Charismatická herečka Jiřina Jelenská doplatila na svou obezitu. V posledních dvou letech života ji trápily velké zdravotní potíže. Jak informoval deník Blesk měla těžkou cukrovku, kvůli které jí museli amputovat nohu, z níž jí později museli uříznout další část. Od té chvíle se stáhla do ústraní, neboť nechtěla, aby ji takto někdo viděl. Zemřela před patnácti lety, 27. března 2007 v pouhých čtyřiašedesáti letech.

Herečka přišla na svět jako Jiřina Vašků a mezi její předky z cirkusácké rodiny měl údajně patřit i slavný Vašků z románu Cirkus Humberto, který Eduard Bass napsal podle skutečných osudů reálných lidí. Příjmení Jelenská byl pseudonym, který jí vymyslel spolužák Rudolf Křesťan a to podle jména obce, v níž se narodila, tedy Horní Jelení.

V manželství zažili i kritické okamžiky

Jejím druhým manželem byl herec Východočeského divadla Václav Dušek. „To jsme jednou seděli v Šumperku v divadelním klubu a popíjeli. Najednou se rozrazily dveře a přihnala se jakási osoba v bílé blůzce s červenými puntíky, houpla na stůl, tančila a zpívala. A to byla Jiřina. Byla prostě živel! Mělo to jen jeden háček, byla vdaná. Ale manželství nefungovalo a já se nenechal odradit, i když mi Jiřinu tatínek rozmlouval. No a dopadlo to tak, že jsme spolu byli čtyřicet let,“ vzpomínal na svou životní lásku, s kterou dlouhá léta působil i ve stejném divadle. „Manželství herce a herečky má své výhody i nevýhody. Když je člověk s někým čtyřicet let čtyřiadvacet hodin denně, nastávají i kritické okamžiky. Ale zase pro tu hereckou práci jako takovou je to dobré. Jiřina měla větší zkušenosti a vlastně mě učila herecké základy. Dávala mi praktické rady přímo na place i doma,“ popsal Václav Dušek.

Slunce, seno, jahody bude jako muzikál

Šaty jí museli dopravit až na plac

Mezi největší záliby Jiřiny Jelenské patřila četba detektivek. „Jinak moc času neměla. Byla hodně vytížená. Hrála a ještě k tomu natáčela a to dojíždění zabíralo hodně času. U filmu měla sice malé role, ale vytvořila jich asi 140! Byla pro filmaře nejen dobrý typ, ale i schopná herečka. Nedělalo jí problém přečíst si text a okamžitě jít točit,“ přiblížil vdovec a přidal jednu historku z natáčení, kdy jeho manželka začínala točit komedii Slunce, seno, jahody.

„Ráno jsem ji hodil na vlak do Prahy, odkud pak jela natáčet se štábem do Hoštic. Asi v deset mi najednou volala, že si doma zapomněla zelené šaty, které nutně potřebuje do jednoho záběru. Měl jsem ty šaty vzít a donést na autobusové nádraží nějakému řidiči, co jede do Prahy, aby on je pak předal nějakému dalšímu, co pojede do Strakonic, že by si tam Jiřina na ty šaty počkala. No, zdálo se mi to jako nesmysl, ale Jiřina mě ukecala, abych to zkusil. Řidič mě samozřejmě poslal do háje, takže jsem chtě nechtě musel sednout do auta, naložit našeho malého Jirku a šaty do Hoštic dovézt. Což byl teda taky oříšek, protože v jižních Čechách je obec toho jména nejméně třikrát. Když jsme po strastiplné cestě dorazili na slavnou hoštickou náves, první, koho jsem potkal, byla paní Jiřina Jirásková. A ona mi povídá: „Hm, vy jedete za Jiřinou s těma šatama, co? Ona už je dneska nepotřebuje... Vy to s ní nemáte lehký, viďte?“ (smích) Ale nakonec to bylo docela fajn, koukali jsme s Jirkou na natáčení a docela jsme si to užili.“

Zdroj: Blesk, Východočeské divadlo Pardubice, archiv autora

Sdílejte článek
Štítky herec herečka šaty Praha výročí úmrtí Slunce, seno, jahody Jiřina Jirásková Jiřina Jelenská Václav Dušek Eduard Bass Rudolf Křesťan

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 29. 5. 2024

Nadměrné množství jídla a pití by mohlo způsobit, že se budete cítit spíše ospalí a lhostejní ke všemu. To může bránit vaší obvyklé laskavosti a náklonnosti, ale nemělo by. Odpočiňte si, vezměte si lék na žaludek a vraťte se ke svému starému já. V určitém okamžiku můžete být také v pokušení příliš utrácet. Nejprve si to rozmyslete.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.