zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Jak ovlivnit stravu dítěte mimo domov v průběhu dne

Rodina
Rodina
Pokud patříte mezi rodiče, kteří si hlídají stravu své rodiny, určitě jste někdy přemýšleli nad tím, jak mít pod kontrolou to, co dítě jí v průběhu dne, když ho nemáme na očích. Často od rodičů slýcháme, že je dětem připravována snídaně, zabalená svačina s sebou, ale že bohužel nejde ovlivnit stravování ve školní jídelně a podobně. Máme pro vás jednoduchý tip, jak to alespoň částečně ovlivnit.

reklama

Určitě se vyplatí věnovat 10 minut denně přípravám svačin. Nebojte se dítě vzít při přípravě jídla k sobě do kuchyně a zaměstnat ho dílčími úkoly. Podle věku si může namazat pečivo, oloupat ovoce, připravit domácí limonádu a tak podobně. Získá tak vztah k tomu, že je přirozené myslet na stravování dopředu a připravovat si jídlo s sebou. 

To ovšem neřeší například otázku toho, co si naše dítě vybere k obědu ve školní jídelně. To slýcháme jako nejčastější „problém“ či „překážku“, kterou rodiče zmiňují, protože nad tím nemají kontrolu. Máme pro vás jednoduchý tip.

Zabere vám jen deset minut týdně. Každá školní jídelna má svůj týdenní jídelníček vyvěšený na dveřích nebo na internetu. Sedněte si v neděli večer se svými dětmi, podívejte se na meníčko a zeptejte se jich, co si z dané nabídky v jednotlivé dny vyberou. Nechte je odpovídat a povídejte si s nimi o tom.

Miniseriál – Chcete, aby vaše rodina byla zdravá?
Autor: Chytryjidelnicek.cz Miniseriál – Chcete, aby vaše rodina byla zdravá?

V jednoduchosti je krása. Nejde o to říkat svým dětem „Šišky s mákem si nedávej! Vždyť tam nejsou žádné bílkoviny a mají hodně kalorií!“, to pro dítě není důležité a nebude tomu rozumnět. Fígl spočívá v něčem jiném. Tím, že se dětí ptáte, co budou jíst, je jednoduše a nenásilně učíte o jídle přemýšlet. Dítě tím získává návyk plánování a vědomí, že přemýšlet nad tím, co jí, je správné a přirozené. To v tuto chvíli úplně stačí.

Vy máte splněno. I když si dítě v jídelně vybere jiné jídlo, než které vám řeklo, nezáleží na tom. Zaseli jste tím „semínko“ návyku, které dítě uplatn, až bude mít svůj rozum a přesvědčení ohledně zdravého stravování. Stačí při rozhovoru zvolit váš obvyklý způsob mluvy, když své dítě něčemu učíte. Na každé dítě platí trochu něco jiného.

V praxi se setkáváme s tím, že spoustě dospělých chybí návyk plánování ohledně nákupu potravin a toho, co budou vařit a jíst. To vede k nesprávným volbám při výběru potravin a k tendenci stravovat se nezdravě. Věnujte deset minut týdně svému dítěti a s velkou pravděpodobností ho naučíte něco, co v budoucnu automaticky využije každý den.

Bc. Martin Habart a Mgr. Sandra Figalová, nutriční specialisté Chytrého jídelníčku 

reklama

Související témata: jídelníček , Chytrý jídelníček , Martin Habart , Sandra Figalová , výživa , zdraví , děti , rady a tipy , Nutriční specialista , strava

reklama

Přečtěte si také

reklama