Prima maminka

3. listopadu 2017 10:00

Martina Čerňanská

Vánoční cukroví se letos prodraží. Zkuste péct bez másla!

Letos si při pečení i nákupu vánočních cukrovinek budeme muset sáhnout hlouběji do kapsy. Spočítali jsme vám o kolik!

Vánoční cukroví nepeče téměř 30 % českých domácností, jen čtyři procenta Čechů se ale obejdou úplně bez něj – vyplývá to z průzkumu společnosti KPMG. Většina lidí, kteří cukroví nepečou, ho dostane od příbuzných či známých, cukroví kupuje každá desátá domácnost v Česku.

Podle Asociace kuchařů a cukrářů České republiky bude letos cena vánočních produktů v průměru o zhruba deset procent vyšší. Za růstem cen vánočního cukroví stojí zvyšující se cena surovin – především másla. Zda ale bude máslo zdražovat i v předvánočním období, není vůbec jisté. „Predikovat, zda cena másla v předvánočním období ještě poroste, je velmi složité. Je totiž víc než pravděpodobné, že velké množství lidí si máslo nakoupilo k zamrazení s předstihem ve chvíli, kdy se objevily první zprávy o růstu cen. To může samozřejmě ovlivnit i poptávku. A s klesající poptávkou může klesat i cena másla. Navíc ve spoustě receptů na vánoční cukroví lze máslo nahradit. Další možností je, že se lidé letos tradičním receptům vyhnou a dají přednost těm, které dražší suroviny neobsahují,“ vysvětlil Martin Prokop, autor projektu zfarmydomu.cz, jehož cílem je zamezit plýtvání potravinami a naučit spotřebitele k zodpovědnému přístupu k potravinám.

Pečení bez másla

V prosinci loňského roku byla průměrná cena za kostku másla 43 Kč, letos by to mělo být podle odhadů tuzemské mlékárny 70 Kč. Některé druhy cukroví by se tak mohly prodražit o desítky korun. Podle prognóz navíc prodejci zdraží většinu cukroví – ať už obsahuje drahé suroviny, nebo ne. „Někteří výrobci využijí situace, i když jejich výrobky dražší suroviny neobsahují. Je to reakce na vývoj trhu,“ řekl Martin Prokop. „V průměru letos stoupne cena vánočního cukroví o 50 Kč za kilo,“ doplnila Kateřina Jiroušková, majitelka společnosti Domácí dobroty bez lepku.

Jen pouhá dvě procenta lidí, kteří cukroví doma nepečou, zamíří pro cukroví do supermarketů, větší část jej kupuje v prověřených pekárnách nebo od malých dodavatelů. „Češi se stále více zajímají o to, co jedí, a vyhledávají proto kvalitnější potraviny. Pozitivní trend v gastronomii se tak projevil i při nákupu vánočního cukroví,“ konstatovala Marika Konečná ze společnosti KPMG Česká republika.

O kolik zdraží kvůli máslu cukroví

Spočítali jsme za vás, o kolik si letos připlatíte za cánoční cukroví:

Vanilkové rohlíčky (200 g) – cena loni: 34,40 Kč, cena letos: 56 Kč, rozdíl 21,60 Kč.

Linecká kolečka (200 g) – cena loni: 34,40 Kč, cena letos: 56 Kč, rozdíl: 21,60 Kč.

Vosí hnízda (180 g) – cena loni: 31 Kč, cena letos: 50,40 Kč, rozdíl: 19,40 Kč.

Perníčky (75 g)– cena loni: 12,90 Kč, cena letos: 21 Kč, rozdíl: 8,10 Kč.

Pracny (140 g)– cena loni: 24 Kč, cena letos 39,20 Kč, rozdíl: 15,20 Kč.

Tabulka vychází z průměrných cen másla 43 Kč (2016) a 70 Kč (2017).

Recepty na netradiční zdravé vánoční cukroví

Vyzkoušejte letos něco netradičního a upečte si zdravé cukroví bez másla. Chutná fakt skvěle a nijak nezatíží vánoční rozpočet.

Kokosky z jáhel (bez vajec, cukru, mléka a másla)

Cena: 50 Kč

Ingredience: 200 g vařených jáhel, 50 g strouhaného kokosu, 50 g spařených umletých rozinek

Postup: Vařené jáhly rozmačkejte a přidejte do nich kokos s rozinkovou kaší. Ze vzniklého těsta vykrajujte malé kokosky, nejlépe k tomu poslouží obyčejná lžička nebo zdobicí sáček.

Kokosky pak krátce pečte dozlatova na promaštěném plechu.

Ovesné sušenky s brusinkami (bez vajec, cukru a mléka)

Cena: 55 Kč

Ingredience: 50 g másla (nebo 4 lžíce rostlinného oleje), 25 g ovesných vloček, 55 g ovesné mouky (rozmixované ovesné vločky), 1 špetka kypřicího prášku, trochu vody, 3–4 lžíce javorového sirupu, hrst brusinek nakrájených na malé kousky

Postup: Nechte rozpustit máslo, přidejte zbývající přísady a dobře zamíchejte, až vznikne hladká směs. Na plech dejte pečicí papír a ze směsi dělejte malé kopečky. Nechte jim mezi sebou trochu místa, sušenky trochu zvětší svůj objem. Pečte v troubě vyhřáté na 180 °C cca 10 minut.

Čokoládové cookies (bez vajec, cukru, mléka a másla)

Cena: 128 Kč

Ingredience: 150 ml oleje (sezamový, řepkový, slunečnicový), 10 lžic javorového sirupu, 250 g hladké špaldové mouky, 1 lžíce vinného kamene (nebo kypřicí prášek), 2 lžíce karobu (nebo 3 lžíce kvalitního kakaa), 100 g čokolády

Postup: Olej promíchejte metličkou spolu s javorovým sirupem. Vmíchejte zbytek surovin a čokoládu nakrájenou na malé kousky. Tvarujte malé hrudky nebo placičky a pečte v troubě vyhřáté na 150 °C cca 15 minut. Ihned po dopečení nechte sušenky vychladnout na plechu. Jsou velmi křehké, pozor na polámání.

Mohlo by vás také zajímat:

autor receptů: Katarína Prokopová, zfarmydomu.cz, TZ

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 30. 5. 2024

Možná cítíte větší touhu pátrat po svých rodinných kořenech než kdy jindy. Vaše pátrání může být tak hluboké a intenzivní, že možná dokonce přesáhnete rámec genealogie a začnete studovat archeologii, abyste se naučili, jak vnést trochu soudržnosti do podivných kousků rodinných pozůstatků, které objevíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.